Jaká práva lze držet?
Předmětem vydržení mohla být pouze práva či věci, která připouštěla trvalý a opakovaný výkon. Držba zde musela být vždy oprávněná dle § 145 OZ1950 a pokud by se držitel stal ve vydržecí době neoprávněným, tak by účinky vydržení vůbec nenastaly. OZ 1964 do novely provedené zákonem č. 13/1982 Sb.Na rozdíl od vlastnictví, které je právním panstvím, je držba panstvím faktickým. Toto dělní má význam při ochraně, praetor chránil jen toho držitele, který získal držbu bez vad. Toto dělní má význam při nabytí vlastnického práva vydržením a tradici (civilní držba).Zákon tak proto rozlišuje různé druhy držby (řádnou, poctivou, pravou a jejich protiklady) a poskytuje jim různou právní ochranu. Zákon zároveň stanoví vyvratitelnou domněnku, že držba je řádná, poctivá a pravá. Zákon nerozlišuje mezi držbou věci a držbou práva, neboť i držba věci je držbou práva vlastnického.

Kdy lze vydržet pozemek : U mimořádného vydržení není potřeba splnění podmínky, kdy se držba zakládá na právním důvodu. Stačí uplynutí 20 let v případě nemovitosti. Jedinou podmínkou je neexistence nepoctivého úmyslu držby. Obě formy vyžadují pečlivou dokumentaci a důkazní břemeno ze strany osoby, která se vydržení domáhá.

Co je to oprávněná držba

Oprávněná držba se zakládá na omylu držitele, který se domnívá, že je vlastníkem držené věci nebo subjektem vykonávaného práva. Oprávněná držba se nemůže zakládat na takovém omylu držitele, kterému se mohl při normální opatrnosti vyhnout.

Jak prokázat vydržení : V případě řádného vydržení je nezbytné, aby držiteli svědčil řádný právní titul (např. smlouva) a aby měl z přesvědčivého důvodu za to, že mu věc náleží. V této situaci se můžete ocitnout např. při dědění pole, u něhož není přesně vytyčená hranice geodetickými body, a vy se řídíte hranicí přírodní.

Právem vlastníka je, aby se svým vlastnictvím libovolně nakládal a jiné osoby z něho vyloučil. Základní složky vlastnického práva tvoří právo s věcí disponovat, užívat, brát užitky a plody a věc držet. Povinností vlastníka je, aby svým chováním nerušil výkon práv dalších osob.

Ten, kdo má z přesvědčivého důvodu za to, že mu náleží právo, které vykonává, je poctivý držitel. Nepoctivě drží ten, kdo ví nebo komu musí být z okolností zjevné, že vykonává právo, které mu nenáleží.

Co je to věcné právo

Podle současného občanského zákoníku (OZ) jsou věcnými právy právo vlastnické, zástavní, zadržovací a práva odpovídající věcným břemenům. Jako věcné právo může být sjednáno rovněž právo předkupní, to ovšem jen k nemovitým věcem. Tento výčet věcných práv je uzavřený, nelze ho smluvně rozšiřovat.Podle kodexu je držba řádná, pokud se zakládá na platném právním důvodu. Řádným držitelem je pak ten, (i) kdo se ujme držby bezprostředně, aniž ruší cizí držbu, nebo (ii) kdo se ujme držby z vůle předchozího držitele nebo na základě výroku orgánu veřejné moci.Vydržet je možné nejen vlastnické právo k věci (včetně věcí nehmotných – např. podíl ve společnosti), ale i právo odpovídající věcnému břemeni (např. právo cesty přes cizí pozemek nebo právo vedení inženýrských sítí).

Vyvlastnění je možné pouze pro určité účely, které jsou vymezeny ve zvláštních zákonech, zejména ve stavebním zákoně. Jde např. o veřejně prospěšné stavby dopravní infrastruktury či stavby a opatření k zajišťování obrany a bezpečnosti státu.

Co jsou nutné předpoklady oprávněně držby : Právní věta: pro vznik držby je nezbytné naplnění dvou předpokladů: vůle s věcí nakládat jako s vlastní (animus possidendi – prvek subjektivní) a faktické ovládání věci – panství nad věcí (corpus possessionis – prvek objektivní). Faktickým ovládáním se nerozumí jen fyzické ovládání věci.

Jak se bránit proti vydržení : Jak se lze bránit proti vydržení vlastnického práva

Pokud zápis v katastru odpovídá skutečnosti, kopíruje hranice, které vy i vaši sousedé ctíte, máte téměř vyhráno, pravděpodobně vám žádné potíže nehrozí. Katastr nemovitostí je veřejný rejstřík a nahlížet do něj můžete např. pomocí webových stránek www.cuzk.cz.

Co spadá do občanského práva

Občanská práva se týkají vztahů občana a státu nebo jiné veřejnoprávní korporace a nejsou přímo vztažena k termínu „občanské právo“ (soukromé právo, jus civile) jako právní disciplíny vedle práva trestního, obchodního a podobně.

Poctivý držitel přitom jediný smí v mezích právního řádu věc držet a užívat ji, ba ji i zničit nebo s ní jinak nakládat. Z toho jednání není nikomu odpovědný. Poctivému držiteli také náležejí všechny plody věci, jakmile se oddělí. Jeho jsou také všechny již vybrané užitky, které za držby dospěly.Závazkové právo nebo také obligační právo je součást soukromého práva a tvoří ho souhrn právních norem, které upravují závazky (obligace).

Co je to obecně právo : Obecné právo, společné právo nebo někdy též soudcovské právo je právo tvořené soudci skrze precedenty (angl. case law), rozhodnutí soudů a tribunálů. Tím se liší od zákonů (které přijal zákonodárce), vyhlášek a předpisů (normativních právních aktů výkonné moci).