Jednoduše. Připravte si octový roztok, na jeden litr vody připadnou dvě a půl polévkové lžíce octa. Záclony ponořte do roztoku a nechejte roztok působit nejméně dvě hodiny, v ideálním případě přes celou noc. Poté záclony omyjte čistou vodou a vyperte v pračce na jemný cyklus bez ždímání.Praní v pračce
Nastavte na pračce program na praní záclon nebo jemné praní bez dlouhého odstřeďování. Teplota vody postačí 30 stupňů. Zvolte speciální prací prostředek na bílé záclony, ideálně tekutý. Nepřidávejte aviváž, záclony by mohly chytit žlutý nádech.Pokud jsou vaše záclony hodně zašedlé, pomůže klasický „PrDoPeč“. Prášek do pečiva lze použít již při namočení nebo až při praní. U namáčení stačí do vodní lázně nasypat 4-5 sáčků prášku do pečiva a nechat v ní záclony několik hodin namáčet a poté klasicky vyprat.
Jak na zažloutlé povlečení : Buď do vody přidejte trochu octa a prádlo do roztoku namočte alespoň na 30 minut. Následně ho vyperte běžným způsobem. Nebo přidejte půl sklenice octa místo aviváže. Nebojte, vůně octa z prádla při sušení vyprchá.
Jak vyprat záclony
Pro praní záclon se nejlépe hodí prostředek na jemné prádlo nebo speciální prací prostředek na záclony. Barevné závěsy můžete klidně vyprat v prášku nebo gelu na barevné prádlo. Bílé záclony perte v tekutém pracím prostředku – pokud jsou zašedlé, použijte prostředek s bělicím účinkem.
Jak vybělit záclony babské rady : Prášek do pečiva nebo sůl
Zašedlého tónu záclon se zbavíte, když přidáte do prací lázně asi pět balíčků prášku do pečiva nebo jedno balení jedlé sody. Ta má ale při úklidu širší využití. Můžete ji použít třeba na čištění sporáku. V případě nouze lze namočit prádlo na několik hodin do roztoku kuchyňské soli.
Při praní záclon zvolte program na jemné prádlo s teplotou 30 či 40 stupňů Celsia. Na závěr praní záclony jen krátce (v podstatě jen pár sekund) odstředíme na nejnižší stupeň otáček (maximálně 600), aby z nich nekapala voda, ale zůstaly ještě vlhké.
Žehlení záclon
Voálovou záclonu po vyprání vždy vyžehlete. Na žehličce zvolte program Syntetika a malý tip: Záclonu žehlete za mokra, půjde to snadněji. Žakárové záclony naopak stačí vyprat na šetrný program bez ždímání, nechat mokré okapat a rovnou pověsit, žádné žehlení.
Co dělat se starými záclonami
Ze starých záclon se dá vyrobit řada různých dekorací – od košíčků na drobnosti až po stuhy pro květiny nebo ozdoby na dekorační věnec na dveře. Dají se z nich ušít šaty pro panenky, ale i kostýmy pro děti na karneval. Využít je však můžete i užitečnějším způsobem.Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.Obyčejný citron nebo koncentrát kyseliny citronové má skvělé bělicí účinky. Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí.
Ideální je pověsit záclony a závěsy ještě vlhké na tyč nebo kolejnici, tak se narovnají pomocí vlastní váhy a nezmačkají se.
Jaký program na praní záclon : Při praní záclon zvolte program na jemné prádlo s teplotou 30 či 40 stupňů Celsia. Na závěr praní záclony jen krátce (v podstatě jen pár sekund) odstředíme na nejnižší stupeň otáček (maximálně 600), aby z nich nekapala voda, ale zůstaly ještě vlhké.
Na co přát záclony : Při praní záclon zvolte program na jemné prádlo s teplotou 30 či 40 stupňů Celsia. Na závěr praní záclony jen krátce (v podstatě jen pár sekund) odstředíme na nejnižší stupeň otáček (maximálně 600), aby z nich nekapala voda, ale zůstaly ještě vlhké.
Jak vybělit prádlo jedlou sodou
Vezměte si na pomoc jedlou sodu! Aby vybělené prádlo zůstalo ve skvělé kondici co nejdéle, je třeba o něj dále pečovat. Pomoci vám může další levná surovina z kuchyně – jedlá soda. Tu stačí přisypat do bubnu pračky – změkčí vodu při praní a eliminuje vodní kámen, který může být příčinou zašlého prádla.
Na trhu jsou dostupné různé typy rolet – kazetové a vodící, závěsné, modely den noc, římské rolety, plisé a mini rolety. Existují také modely rolet s různými tloušťkami – polopropustné, smíšené a nepropustné. Vnitřní rolety navíc plní mnoho důležitých funkcí, které výrazně zlepšují komfort života členů domácnosti.Pro ty, kteří hledají více přírodního vzhledu, mohou být ideální bambusové žaluzie nebo rolety z přírodního dřeva. Tyto přírodní materiály přinášejí do interiéru teplý a uklidňující prvek, zároveň poskytují dostatečné soukromí a jsou velmi funkční.
Jak vybělit prádlo bez chemie : Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.