Jak prát Vlnenou peřinu?
V případě nezbytnosti je možné vlněné deky, plédy a prostěradla vyprat rychle v ruce s vodou do 30°C a přidáním lanolinového prostředku na praní. Doporučujeme deky moc nenamáčet. Na běžnou údržbu stačí deky vyvětrat na čerstvém vzduchu.Vlněné oblečení perte vždy obrácené naruby. Nepoužívejte agresivní prací prostředky, „biologické“ přípravky s obsahem enzymů nebo prostředky s bělidly. Nejlépe uděláte, když si koupíte speciální prostředek na vlnu. Svetry složte do skříně na pevnou polici, abyste je ochránili před natahováním.Pro praní peřin se doporučuje program jemného praní v teplé vodě s obvyklou teplotou 30° C. Pokud není peřina příliš znečištěná, je dobré použít nějaký jemný prací prostředek.

Jak prát vlněnou deku : Napusťte do vany vlažnou vodu maximálně do 30°C a kápněte do ní trochu pracího gelu na vlnu. Deku ve vodě několikrát promáchněte a nechte odmočit. Poté ji vymáchejte v čisté vodě (opět pozor na teplotu vody). Pak stačí deku jemně vyždímat (nekroutit) a sušit ve vodorovné poloze, aby nedošlo k vytahání materiálu.

Jak prát surovou vlnu

Pere se ručně nebo hodně opatrně v pračce – při nešetrném zacházení a nárazových změnách teplot se vlna zplstí do chuchvalců a tím se znehodnotí. Při praní si můžete pomoct solí nebo sodou na praní. Po vysušení se vlna rozčesává speciálními kartáči nebo bubnovou česačkou.

Jak prát Vlneny fusak : Na čištění od drobných skvrn doporučujeme čistit fusak lokálně s použitím tekutého prostředku Lanolin a vody do 30° C. Při větším znečištění doporučujeme zanést fusak do čistírny a nechat jej vyčistit suchým praním. Určitě fusak sami neperte v pračce, mohli byste znehodnotit funkční vlastnosti ovčí vlny.

Díky unikátním vlastnostem vlny stačí prát svetr velmi sporadicky – tmavý svetr vyperte cca po 100 dnech nošení. Světlejší svetry je pak potřeba prát trochu častěji.

Praní v teplejší vodě (víc než 30 °C), dlouhé mletí v pračce a vysoké otáčky při odstřeďování výrobek znehodnotí úplet zplstnatí a srazí se! Na takto znehodnocený výrobek nelze uplatňovat jakoukoliv reklamaci.

Jak vyprat péřové peřiny

Peří perte na speciální, pro tento účel vytvořený program. Pokud ho vaše pračka nemá, využijte program na jemné prádlo s teplotou do 40 °C a sáhněte po pracím prostředku přímo na peří. Do sušičky pak vložte spolu s polštářem dva tři tenisáky, které budou při procesu poskakovat a materiál vám krásně "naklepou".Proč by se měly peřiny a polštáře prát

Nosnost náplně přikrývky udržíte tak, že ji alespoň jednou za rok vyperete. Ideálně by se měla prát dvakrát, ale maximálně čtyřikrát do roka. Přílišné praní přikrývku zbytečně opotřebuje. Polštáře také doporučujeme prát dvakrát za rok.Oblečení stačí lehce promnout ve vlažné vodě v přípravku, který je vhodný na praní vlny a přírodních materiálů. Oblečení nikdy neždímejte silou! Vždy jen jemně vytlačte vodu a nechte pozvolna doschnout nejlépe ve vodorovné poloze. Vyprat lze i v pračce šetrným programem na ruční praní do 30°C.

Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna.

Jak se starat o vlnu : Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů. Případně můžete zvolit suché čištění, které najdete dnes snad již v každé čistírně.

Co delat kdyz se srazi vlna : Sražená vlna také ztácí pružnost. Sražené merino už tolik nepruží a přichází tak o jednu ze svých velkých výhod – elasticitu, která usnadňuje oblékání, zpříjemňuje nošení a zajišťuje, že oblečení dobře sedí na těle. Pokud se vám tedy zalíbí sražený svetr a velikostně vám vyhovuje – v pořádku, bude víc hřát.

Čím prát péřovou bundu

Zvolte šetrný program BEZ ŽDÍMÁNÍ a odstřeďování a teplotu 30 °C. Používejte pouze šetrné prací prostředky bez aviváží, nejlépe přímo určené pro praní oblečení z peří např. Grangers Down Wash nebo Grangers Down Wash Kit. Po máchání vodu z bubnu pouze vypusťte.

Ideální je praní v ruce či pračce při 30 až 40°C. Samozřejmostí je zvláštní program a speciální prací prostředek – ideálně přímo pro peří, jako je Fibertec Down Wash. Zcela zásadní je nepoužít v pracím cyklu vysokootáčkové odstředění nebo snad ždímání.- Jednou za 3 až 5 let nakupte peřiny nové. – Polštář měňte ještě častěji než peřinu, ale v nejhorším případě jednou za dva roky.

Jak prát ponožky z merino vlny : Jak prát merino ponožky v ruce

  1. Napusťte si vlažnou vodu, ideálně kolem 30°C.
  2. Použijte prací gel na vlnu.
  3. Ponožky jemně promněte s pracím gelem a nechte je alespoň 10 min. máčet.
  4. Vymáchejte ponožky ve vlažné vodě.
  5. Jemně ponožky vyždímejte (ne kroucením!) a nechte uschnout – pozor, ne na topení!