Při praní záclon zvolte program na jemné prádlo s teplotou 30 či 40 stupňů Celsia. Na závěr praní záclony jen krátce (v podstatě jen pár sekund) odstředíme na nejnižší stupeň otáček (maximálně 600), aby z nich nekapala voda, ale zůstaly ještě vlhké.Teplota vody postačí 30 stupňů. Zvolte speciální prací prostředek na bílé záclony, ideálně tekutý. Nepřidávejte aviváž, záclony by mohly chytit žlutý nádech. (Výjimkou jsou speciální aviváže pro bílé záclony.)U namáčení stačí do vodní lázně nasypat 4-5 sáčků prášku do pečiva a nechat v ní záclony několik hodin namáčet a poté klasicky vyprat. Pokud nemáte několik hodin čas, můžete přidat 3-6 sáčků kypřícího prášku přímo do prášku pracího a v této směsi vyprat záclony v pračce. Nebo můžete použít klidně oba dva způsoby.
Jak žehlit záclony : Žehlení záclon
Voálovou záclonu po vyprání vždy vyžehlete. Na žehličce zvolte program Syntetika a malý tip: Záclonu žehlete za mokra, půjde to snadněji. Žakárové záclony naopak stačí vyprat na šetrný program bez ždímání, nechat mokré okapat a rovnou pověsit, žádné žehlení.
Co na bělení záclon
Chemické přípravky určené k čištění a bělení záclon
Velké oblibě se těší například Savo na bělení prádla, Vanish na záclony, Jaso s rozjasňujícím účinkem, prášek Qalt nebo třeba prací prostředek Sansa Záclonka s bělícími účinky.
Jak se Škrobí záclony : Záclony můžete naškrobit v pračce, když přidáte tekutý škrob do nádržky na aviváž. Kontrolujte ale, aby se dobře vypláchl a nelijte tam příliš hustý prostředek, ve kterém se dělají hrudky. Jestli došlo tužidlo na záclony, připravte si ho ze škrobu na vaření, který používáte v kuchyni.
Jak prát bílé prádlo Tyhle zásady je třeba dodržovat!
- Používejte pouze prací gely, kapsle nebo prací prášky určené na bílé prádlo.
- Do pračky vložte pouze čistě bílé prádlo a nepřeplňujte buben.
- Bílé prádlo perte minimálně na 60 °C.
- Pravidelně čistěte pračku od vodního kamene, který může být příčinou zašednutí prádla.
Závěsy a záclony věšíme na závěsné tyče, připevněné ke stěně, na okenní rám nebo ke stropu pomocí konzol. Utažením šroubků v konzole tyč zajistíme, aby neprokluzovala. Trh nabízí paletu variant závěsných tyčí a doplňků. Vybírat můžeme z mořeného, leštěného či lakovaného dřeva, různě upravených kovů a plastů.
Jak vybělit prádlo babské rady
Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.Do teplé vody přidejte jedlou sodu, na pět litrů vody připadá pět polévkových lžic jedlé sody. V roztoku nechejte záclony namočené minimálně dvě hodiny, ideálně však celou noc. Poté je omyjte čistou vodou a následně vyperte v pračce na jemný cyklus bez ždímání, případně v ruce.Vždy pamatujte, že je nutné žehlit pohybem nahoru a dolů, neboť kruhové pohyby mohou vést k poškození materiálu. Snažte se žehlit průběžně, alespoň jednou týdně. Jinak se prádlo nakupí a za jedno odpoledne se ho pak nezbavíte. Žehlení si můžete zpříjemnit třeba tím, že si pustíte oblíbenou hudbu.
Dávejte pozor, aby byly prameny opravdu suché. Žehličku nastavte na vyšší výkon, do prstů nabírejte široké pramínky vlasů a plynule po nich přejeďte žehličkou. Pramen vyžehlete maximálně 3krát po sobě a pokračujte dál. Nenechávejte žehličku na jednom místě, aby se vlasy zbytečně nekrepatěly nebo nespálily.
Co pridat do pračky na Vybeleni záclon : Vinný nebo kvasný ocet
V lázni můžete nechat záclony odpočívat celou noc a následně je vyprat obvyklým způsobem. Kromě toho je možné ocet přidat přímo do bubnu pračky před praním. Jestliže doma nemáte ocet, můžete sáhnout po citronové šťávě, díky které dosáhnete stejného výsledku jako s octem.
Jak vybělit prádlo bez chemie : Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.
Jak se Skrobi prádlo
Dříve se vše škrobilo ručně, ale v dnešní době se škrob na prádlo nejčastěji přidává do praček. Použití je velmi jednoduché, stačí při praní přilít trochu tekutého škrobu do poslední nádobky pro máchací lázeň. K dostání jsou také tekuté přírodní škroby šetrné k životnímu prostředí.
1 l vody, 1 vrchovatá lžíce Solamylu, 1 kávová lžička soli. Rozmíchaný škrob v 1 dcl studené vody nalít do vařící vody, míchat a vařit cca 2 min. Vychladlý přecedit a rozmíchat ve studené vodě na středně hustou konzistenci. Prádlo se musí po uschnutí kropit a nechat zaležet nejméně 3 hod a potom vyžehlit.Stačí přitom jen smíchat několik lžic soli nebo jedlé sody s teplou vodou a obarvené oblečení pak zcela ponořte do lavoru a nechte ho v ní alespoň 3 hodiny. Pokud však nejste trpěliví, můžete jedlou sodu smíchat také s pracím prostředkem. Pak to stačí nasypat do dávkovače pračky a nastavte praní na 40 ºC.
Jak správně Nařasit záclony : Je to velmi jednoduché. Řasící stuhu přišijte k látce, prošijte vrchní i spodní stranu stuhy. Poté záleží na vás, jaký postup zvolíte. Můžete buď zašít jeden konec, zastřihnout provázky a tahat za šňůrky pouze z jedné strany, nebo můžete řasit z obou stran.