Jak prát damaškové povlečení?
Froté prostěradla či plachty z Jersey nejlépe vyperete při 40 °C – 60 °C. Plachty ostatních materiálů perte minimálně na 60 °C, bílé prostěradla na 90 °C. Zničíte tím všechny roztoče a bakterie, které ložní prádlo může obsahovat. Na kolik otáček prát ložní prádloObecně platí, že ložní prádlo pereme v teplotním rozmezí 40 až 60°C. Bílé nebo bavlněné povlečení lze prát až na 60°C, zatímco u krepu je vhodné zvolit teplotu nižší Ždímáním na vysoké otáčky může dojít k poškození vláken a povlečení ztratí původní tvar. Jemné materiály, hedvábí nebo satén neždímejte.Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.

Jak často prát ložní prádlo : Ložní prádlo měňte minimálně jednou za 14 dní. Povlaky na polštáře i 1x týdně. Perte na 40 °C. Dávejte pozor na plnou pračku.

Na jaké otáčky prát

Pro běžné praní doporučujeme nejméně 800 otáček za minutu, pro následné sušení v sušičce alespoň 1 200 otáček za minutu.

Na jaký program prát peřinu : Pro praní peřin se doporučuje program jemného praní v teplé vodě s obvyklou teplotou 30° C. Pokud není peřina příliš znečištěná, je dobré použít nějaký jemný prací prostředek.

Program Bavlna 60° při náplni 8 kg trvá přibližně 220 min. Program lze zkrátit pomocí funkce Time Manager.

Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C

Naproti tomu spodní prádlo, ponožky, ručníky a povlečení by se měly prát na 60°C, aby se zabránilo šíření choroboplodných zárodků.

Jak vybělit prádlo bez chemie

Prášek do pečiva vám taktéž pomůže prádlo vybělit. Namočte zašedlé prádlo do vody s jedním práškem do pečiva a nechte odstát. Následně vyperte v pračce na vyšší teploty. Nebo přidejte prášek do pečiva rovnou do pračky k pracímu prášku.Pokud obarvení přetrvá, proces zopakujte. V pračce (60 – 95 °C): Do bubnu vložte až 3 kg obarveného prádla. Zvolte macimální možnou teplotu (od 60 °C) a program bez předpírky (nepřidávejte prací prostředek). Po 15 minutách přidejte prášek (2 – 3 sáčky) do dávkovače na hlavní praní a přidejte 1 – 2 litry vody.To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.

Ložní prádlo se samozřejmě mění vždy, když host ukončí svůj pobyt. V případě, že pobývá týden a déle, mění se povlečení obvykle každý týden, v případě luxusních hotelů i dvakrát týdně.

Co nedávat do pračky : Jaké věci rozhodně nepatří do pračky

  1. Paměťová pěna. I když polštáře z ní vyrobené prostě jednou za čas potřebují vyprat, není moudré dávat je do pračky.
  2. Zvířecí chlupy.
  3. Podprsenky.
  4. Cokoliv s hořlavými skvrnami.
  5. Krajka, vyšívání, zdobení
  6. Extra velké věci.
  7. Vlna, samet, kašmír.

Na co prát peřiny : Použijte prací prostředek určený na přikrývky a polštáře s přírodní náplní, který neobsahuje enzymy. Běžné prací prostředky obsahují enzymy, které ničí vlastnosti peří a prachového peří tím, že z nich odstraní přirozenou vrstvu tuku. Na přikrývky z umělých vláken můžete používat běžné prací prostředky.

Jak vyprat péřové peřiny

Peří perte na speciální, pro tento účel vytvořený program. Pokud ho vaše pračka nemá, využijte program na jemné prádlo s teplotou do 40 °C a sáhněte po pracím prostředku přímo na peří. Do sušičky pak vložte spolu s polštářem dva tři tenisáky, které budou při procesu poskakovat a materiál vám krásně "naklepou".

Prádlo v Kristově krvi

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.Většinu oblečení peru na 30° nebo 40° tak, jak je uvedeno na štítku. Jen pár bílých věcí má na štítku 60°, tak ty peru na 60°. Vzhledem k tomu, že oblečení je málokdy opravdu špinavé, spíše jen onošené, tak to v pohodě stačí.

Jak vybělit prádlo babské rady : Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.