Bílé bavlněné prádlo snese teplotu 60 °C, umělé materiály perte raději na 40. V každém případě ale zkontrolujte štítek na oblečení. Pračku plňte maximálně do dvou třetin, v přeplněné se prádlo nevypere. Používejte prací prášek určený na bílé prádlo, obsahuje rozjasňovače a bělící látky.Jak prát bílé prádlo Při praní bílého prádla můžete využít i vyšších teplot praní (60 °C a více), avšak pouze v případě bavlněných materiálů. U syntetických materiálů určitě nepřekračujte teplotu 40 °C. Použijte prací prostředek na bílé prádlo a ždímání nastavte dle typu materiálu.Postačí vám k tomu obyčejný ocet a voda. Smíchejte tři lžíce octa s litrem vody a v této lázni nechte daný kousek oblečení namočený několik hodin. Poté ho stačí vyprat jako obyčejně a je to! A nebojte se, octový zápach na textilu nezůstane.
Proč bílé prádlo šedne : Dodržujete pečlivě všechna doporučení, a přesto vám bílé prádlo šedne Příčinou může být vodní kámen usazený v pračce a s tím i související příliš tvrdá a železitá voda. Vodní kámen z pračky snadno odstraníte roztokem z octa, jehož účinek můžete posílit přidáním jedlé sody či citronu.
Jak mít krasne bílé prádlo
Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.
Jak vrátit prádlu bílou barvu : Do 5 litrů vody přidejte 2 hrnky jedlé sody a dobře rozmíchejte. Do bělící směsi namočte prádlo a nechte sodu takto působit klidně i šest hodin. Poté hoďte prádlo do pračky a klasicky vyperte. Je li vaše prádlo zašedlé, zažloutlé, bílá barva je zašlá a vybledlá, revitalizujete ji pomocí citronové šťávy.
Obecně platí, že ložní prádlo pereme v teplotním rozmezí 40 až 60°C. Bílé nebo bavlněné povlečení lze prát až na 60°C, zatímco u krepu je vhodné zvolit teplotu nižší Ždímáním na vysoké otáčky může dojít k poškození vláken a povlečení ztratí původní tvar.
Stačí přitom jen smíchat několik lžic soli nebo jedlé sody s teplou vodou a obarvené oblečení pak zcela ponořte do lavoru a nechte ho v ní alespoň 3 hodiny. Pokud však nejste trpěliví, můžete jedlou sodu smíchat také s pracím prostředkem. Pak to stačí nasypat do dávkovače pračky a nastavte praní na 40 ºC.
Co dát do pračky aby prádlo bylo bílé
Bělidla obsahují účinné bělicí látky (např. peroxid vodíku nebo perkarbonát sodný), které původní barvu prádla oživí. Vyskytují se v práškové i tekuté podobě, obvykle je stačí nasypat či nalít do zásobníku a pustit prací program o min. teplotě 60 °C.Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.
Nastrouhejte do vody prací mýdlo, přidejte pár kapek manganistanu draselného. Směs spolu zamíchejte. Obarvené prádlo namočte do tohoto roztoku na 2 hodiny. Barva by měla zcela zmizet.