Všechy pleny (vyjma vlněných svrchních kalhotek) perte vždy na 60 C. Pleny perte v dětském nebo běžném pracím prášku nebo gelu. Eko-prášky nedoporučujeme – nemusí pleny vyprat dostatečně. Mýdlo a mýdlový sliz také nedoporučujeme, může způsobit nežádoucí zanesení pleny, které může mít negativní následky pro miminko.Mušelínové plenky doporučujeme prát v ruce ve studené vodě.
Pokud je nechcete prát ručně, můžete je hodit do pračky a spustit jemné praní maximálně na 40 °C. Pleny z mušelínu nesušte v sušičce ani se ho nesnažte bělit. Můžete je žehlit – opět ale na nižší stupeň.Flís je vždy suchý na dotek. Jemné a pevné separační pleny v roli, obzvláště vhodné pro řídkou kojeneckou stolici. Vkládejte mezi zadeček miminka a látkovou plenu. Počůrané separační pleny můžete vyprat a opět použít, pokakané vyhodíte do koše.
Jak skladovat špinavé látkové pleny : Použité pleny je nutné skladovat v uzavřené nádobě – nejlépe se hodí kbelík s víkem, ale můžete použít jakoukoliv dobře těsnící nádobu. Pro usnadnění manipulace s plenkami je možné použít síťku na praní plen – dáte ji do prázdného kbelíku, do ní potom odkládáte použité pleny. Při praní jen snadno přendáte do pračky.
Jak prát bavlněné pleny
Plenky perte na 60o.
Zapomeňte prosím na plenky, u nichž je doporučováno praní na 30o či 40o. K tomu, aby pleny byly opravdu hygienicky čisté, je zapotřebí teplota 60o. U nižších teplot není garance, že zlikvidujete všechny bakterie, které se v plenách mohou nacházet.
Co je to Tetra plena : Tento název vznikl z důvodu, že bylo potřeba odlišit od sebe různé druhy plen, resp. materiály, ze kterých jsou pleny vyrobeny. Plenky jsou flanelové, plátěné, také bambusové…. Pokud mluvíme o tetrapleně, znamená to, že je vyrobena v dutinné vazbě.
Počůrané i pokakané pleny je vhodné před samotným praním lehce přeprat. Můžete je ručně vymáchat ve vlažné vodě s jádrovým mýdlem nebo je dát do pračky a spustit extra předpírku. Látkové pleny tak zbavíte největších nečistot a amoniaku z moči, který zkracuje životnost plenek.
100% bavlnu můžete prát na 40-60° C, pokud je nebarvená, tak ji můžete i vyvářet a bělit. Bavlnu s příměsí lycry, elastanu nebo syntetiky perte výhradně na 40° C. Prádlo před praním otočte naruby, zapněte knoflíky i zipy. Nezapomeňte prádlo roztřídit podle barev.
Proč proteče plenka
Plena protéká kolem nožiček.
V případě, že protéká kolem nožiček kalhotková plenka, nejčastější příčinou bývá, že je plenka špatně na dítěti nasazená. Dobře zvolená velikost, ale i správné nasazení pleny jsou totiž klíčové faktory. Jak na to vám ukáží naše videonávody na správné přebalování s našimi plenkami.Perte jenom v klasickém pracím prášku nebo gelu, a v případě, že chcete prací plenky změkčit, můžete přidat 10–15 % roztok octu či kyseliny citronové. V prvních měsících miminka můžete využít šetrnější prací prostředek, který neobsahuje dráždivé složky.Ideálním způsobem jak vybělit plenky je sušení na sluníčku, tím se bez práce vybělí většina skvrn. Pokud však sluníčko nezabralo, můžete na hadrové plenky použít sůl na skvrny, tekuté odstraňovače skvrn či perkarbonát sodný, který působí na bázi peroxidu.
100% bavlnu můžete prát na 40-60° C, pokud je nebarvená, tak ji můžete i vyvářet a bělit. Bavlnu s příměsí lycry, elastanu nebo syntetiky perte výhradně na 40° C. Prádlo před praním otočte naruby, zapněte knoflíky i zipy. Nezapomeňte prádlo roztřídit podle barev.
Co se pere na bavlnu : Na štítku vašich oblíbených bavlněných kousků se často dočtete, že je můžete prát do 60 ° C. Řiďte se pravidly – málo je někdy více. Doporučujeme vám bavlněné oblečení prát při teplotě 30 ° C, maximálně 40 ° C. Jedině tak zajistíte, aby vaše bavlněné oblečení nezměnilo velikost, strukturu ani barvu.
Co je to Tetra : Terrestrial Trunked Radio neboli TETRA je standardem ETSI pro profesionální radiové sítě se zaměřením na časově kritickou komunikaci, který byl speciálně vyvinut pro komunikaci vládních úřadů, bezpečnostních a záchranných složek (policie, hasičů, záchranných složek, armády), dále je často využíván pro komunikaci ve …
Jak casto prát Latkove pleny
Bavlněné, bambusové či PUL plenky
Svrchní kalhotky vyrobené z PUL materiálu (polyester) stačí vyprat jednou. Náročnější je to však s bambusovými či bavlněnými materiály. Bavlněné látkové plenky perte alespoň 3× pro maximální savost. Bambusové plenky se však doporučuje prát více, někdy je potřeba až 10×.
Péče o svrchní PUL kalhotky
- PUL kalhotky není nutné prát po každém přebalení.
- Znečištěné PUL kalhotky skladujte před vypráním zásadně na sucho.
- PUL kalhotky perte maximálně na 60 °C, nepoužívejte aviváž a před praním zapněte suché zipy.
- PUL kalhotky nesušte v sušičce ani na radiátoru.
Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.
Jak vyprat prádlo aby bylo bílé : Jak prát bílé prádlo Tyhle zásady je třeba dodržovat!
- Používejte pouze prací gely, kapsle nebo prací prášky určené na bílé prádlo.
- Do pračky vložte pouze čistě bílé prádlo a nepřeplňujte buben.
- Bílé prádlo perte minimálně na 60 °C.
- Pravidelně čistěte pračku od vodního kamene, který může být příčinou zašednutí prádla.