Pokud budete chtít založit firmu s.r.o. sami, budete muset sepsat zakladatelskou listinu nebo společenskou smlouvu, zajistit sídlo společnosti, vyřídit si na úřadě živnosti, složit základní kapitál, podat návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku, registrovat firmu na finančním úřadě a příp.„Podnikatel nemá výslovně povinnost mít provozovnu, záleží i na charakteru činnosti. Provozuje-li však živnost v provozovně, musí ji označit, zajistit její způsobilost podle zvláštních právních předpisů a oznámit zahájení a ukončení činnosti v provozovně živnostenskému úřadu,“ vysvětluje.Jestliže se fyzická osoba rozhodne podnikat, musí před samotným zahájením samostatné činnosti vyřídit potřebnou administrativu. Podnikatel potom musí navštívit například živnostenský úřad, finanční úřad, Českou obchodní inspekci a další instituce, aby bylo jeho podnikání v souladu s platnou legislativou.
Co musí mít provozovna : U vchodu do provozovny je nutné uvést své jméno a příjmení či provozní dobu. Mezi nezbytné náležitosti patří také obchodní firma, IČO nebo identifikační číslo provozovny, které vám bylo přiděleno. Provozovna také podléhá bezpečnostním předpisům – musí splňovat především ty hygienické, stavební a požární.
Kolik stojí založit firmu
Přehled nákladů na založení s.r.o.
Položka | Náklady na jednoduché s.r.o. (bez DPH) | Náklady v ostatních případech (bez DPH) |
---|---|---|
Odměna notáře za zápis do obchodního rejstříku | 300 korun | 300 korun |
Soudní poplatek za zápis do obchodního rejstříku | – | 2700 korun |
Minimální náklady založení s.r.o. | 5960 korun | 10 660 korun |
Jak založit s.r.o. krok za krokem : Jak si založit firmu v 5 krocích
- krok – Sepsání Společenské smlouvy. Zakladatelským dokumentem je v případě více zakladatelů Společenská smlouva.
- krok – Složení vkladů neboli základního kapitálu.
- krok – Získání živnostenského oprávnění
- krok – Zápis do Obchodního rejstříku.
- krok – Registrace u finančního úřadu.
Provozovna musí být trvale a zvenčí viditelně označena obchodní firmou nebo názvem nebo jménem a příjmením podnikatele a jeho identifikačním číslem, bylo-li přiděleno. Mobilní provozovna a automat musí být dále označeny údajem o sídle nebo adrese, na které je umístěna organizační složka zahraniční osoby.
Sídlo podnikání musí být viditelně označené názvem firmy, jménem a příjmením a identifikačním číslem objektu, ve kterém sídlí. Fyzické osoby mají také povinnost živnostenskému úřadu prokázat vlastnické nebo užívací právo k prostorám, kde mají na území ČR sídlo podnikání.
Na co si dát pozor při podnikání
Začínáte s živností Na tyto věci si dejte pozor
- Nepodceňte účetnictví Po přechodu na „volnou nohu“ už nad vámi nebude držet ochrannou ruku účetní vašeho dosavadního zaměstnavatele.
- Mějte faktury v absolutním pořádku.
- Zajděte do zdravotní pojišťovny.
- Nezapomeňte na sociální pojištění
- Nenaleťte podvodníkům.
Než zahájíte činnost, zajdete na jakýkoliv Živnostenský úřad a vyplníte Jednotný registrační formulář – tím se přihlásíte zároveň k dani z příjmů, k sociálnímu i zdravotnímu pojištění. Na úřad si vezměte občanský průkaz a 1000 Kč na zaplacení správního poplatku.Kontrola z živnostenského úřadu
Jde o kontroly ohlášení provozoven a správného označení provozovny, upřesnil serveru Podnikatel.cz Petr Čížek, manažer projektu ZaložFirmu.cz. Stejně tak mohou živnostenské úřady kontrolovat, zda podnikatelům nechybí na jejich webových stránkách zákonem dané identifikační údaje.
Musíte být schopni jednat samostatně, nemůžete být nerozhodní a samozřejmě musíte mít i nějaký zajímavý a užitečný nápad, jak budete svůj zisk vytvářet. Obecně platí, že vám je ideálně 18 let a více, musíte mít čistý trestní rejstřík, právní způsobilost, české občanství nebo povolení k pobytu na území ČR.
V jakém oboru se vyplatí podnikat : Vyzkoušejte si podnikání nebo si vytvořte vedlejší příjem v těchto oblastech:
- Vlastní řemeslná nebo výtvarná tvorba.
- Hlídání a služby v domácnosti.
- Ruční práce.
- Konzultace a poradenství
- Doučování online.
- Dropshipping: přeprodávejte zboží
- Sdílená ekonomika.
- Tvorba obsahu.
Na co si dát pozor při zakladani živnosti : Začínáte s živností Na tyto věci si dejte pozor
- Nepodceňte účetnictví Po přechodu na „volnou nohu“ už nad vámi nebude držet ochrannou ruku účetní vašeho dosavadního zaměstnavatele.
- Mějte faktury v absolutním pořádku.
- Zajděte do zdravotní pojišťovny.
- Nezapomeňte na sociální pojištění
- Nenaleťte podvodníkům.
Jak založit firmu bez kapitálu
Pokud chceme začít podnikat bez kapitálu, můžeme využít koupení ready made společnosti (již založené firmy), u níž byl minimální základní kapitál již vložen, a tak nemusíme hned shánět vysoký finanční obnos. To je obrovskou výhodou ready made společností.
Všechny provozovny musí být trvale a zvenčí viditelně označeny: obchodní firmou nebo názvem nebo jménem a příjmením podnikatele; jeho identifikačním číslem.Vyplněný a podepsaný formulář můžete zaslat poštou, využitím DS, elektronicky e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem nebo osobně změnu oznámíte na místě, u kteréhokoliv živnostenského úřadu v ČR. Oznámení údajů o provozovně nepodléhá úhradě správního poplatku.
Jak provést změnu sídla firmy : společnosti je postup následující:
- Získejte souhlas majitele nemovitosti. Co se týče.
- Podejte návrh na zápis změny v obchodním. rejstříku.
- Zkontrolujte změnu sídla společnosti na živnostenském. úřadě
- Nahlaste změnu. sídla na finančním úřadě
- Nahlaste. změnu sídla na ČSSZ a zdravotních pojišťovnách.