Jaký prosinec takové jaro?
Další pranostiky pro měsíc:

Je-li leden suchý a studený, bude únor sněhový. Není-li konec ledna studený, únor si to vynahradí. Lednové mlhy větší mokré jaro. V lednu mnoho deště a sněhu, bolí stromy, údolí a hory.Únor bílý – pole sílí (je-li sníh v únoru, v březnu pozvolným táním voda prosákne do půdy a to velice svědčí klíčení zasetých semínek a růstu plodin a polích). V únoru když skřivan zpívá, velká zima potom bývá. V únoru sníh a led – v létě nanesou včely med.Nejznámější pranostika „Na Hromnice o hodinu více“ říká, že den je o hodinu delší než v době zimního slunovratu (zpravidla 21. prosince). Ve skutečnosti tento rozdíl činí na území České republiky hodinu a 20 minut. Na Hromnice se tradičně sklízel betlém a někde také vánoční stromek.

Kdy nastává Hromniční obleva : Ano, Hromniční obleva je tady. Obvykle se vyskytuje v období od 30. ledna do 4. února s pravděpodobností až 75 %.

Co znamená Březen za kamna vlezem

Proto nejedna lidová pranostika upozorňuje na to, že studené i nepříznivé počasí u nás v březnu ještě zdaleka nebude končit: Březnové slunce má krátké ruce. – Březnové slunce chce i nechce. – Zima často ještě do března strká hlavu a někdy je docela zalehne.

Jak zní pranostika Mnoho sněhu v lednu : Mnoho sněhu v lednu, mnoho hřibů v srpnu. Co leden sněhem popráší, to únor s vichrem odnáší. Leden jasný, roček krásný. Je-li leden nejostřejší, bude roček nejplodnější.

Únor, to nejsou jen šedivé a studené dny mezi ledovým lednem a jarním březnem, ale také spousta lidových svátků – Hromnice, Valentýn, svatý Matěj a především masopustní veselí. Všechny se objevují také v lidových pranostikách: pojďte se s Kudy z nudy projít únorovou snůškou pořekadel, mouder a průpovídek.

Hromnice: původ a význam svátku

Lidé uklízeli po zimě, vymetali stáje, čistili topeniště a zapalovali hranice. Posvátné ohně měly očistný charakter a zaháněly zlé duchy. Mezi další zvyky patřil rituál první orby nebo návštěvy u posvátných studánek. Křesťané tento svátek slaví pod názvem Uvedení Páně do chrámu.

Kdy si má skřivan vrznout

Jedná se o den, kdy se v lidovém prostředí nejvíce předpovídalo počasí a vztahuje se k němu snad nejvíce pranostik: „Na Hromnice o hodinu více. “, „Na Hromnice jasná noc, bude mrazů ještě moc. “ a „Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout!Změna času: Březen je posledním měsícem, kdy se musíme plně spoléhat na zimní zásoby zeleniny a jablek. Už ale přilétají špačci, čápi, rodí se malí zajíčci, hnízdí husy, začínají rašit divoké zelené byliny jako kopřiva či bršlice, rozkvétají sasanky, modřence, narcisy a tulipány a pomalu přichází jaro.Jedná se v podstatě o ustálené výroky, které obsahují obecně platné zásady nebo zkušenosti mravoučné povahy. Za pomoci nich jsou nám již od malička vštěpovány základní hodnoty naší kultury. Zpravidla mají podobu rýmovaného dvojverší – to zejména kvůli snadné zapamatovatelnosti.

I houby nám mohou napovědět, jaké asi bude počasí. Roste-li jich totiž v srpnu hodně, mělo by napadnout hodně sněhu. A když se "urodí" hodně hub na podzim, příchod zimy se prý trochu opozdí. Tuhou zimu můžeme očekávat, když listí začne ze stromů opadávat později.

Co se stříhá v únoru : Do prořezání se můžete pustit u jádrovin (jabloně, hrušně, jeřáb, kdoule) či lísky. Do konce měsíce byste měli také provést řez bobulovin (rybíz, angrešt atd.), které začínají rašit dříve než ostatní ovocné dřeviny. Hlubší zásah do starého dřeva je nutné provést dříve, než do větví začne proudit míza.

Co jíst v únoru : V únoru načerpáte nejvíce vitaminů z ředkviček, řeřichy či růžičkové kapusty. Vsadit ale můžete i na hlívu ústřičnou, lanýže či kvalitní vepřové maso. Nejenom, že dodáte svému tělu potřebné živiny, ale navíc pravděpodobně i ušetříte.

Jak oslavit Hromnice

JAK MŮŽEME HROMNICE OSLAVIT DNES V dnešní době se Hromnice slaví spíše jako lidový svátek než jako náboženský (pokud se vůbec slaví). Mnoho tradic se však zachovalo, a to i v moderní podobě. Například se stále žehnají hromničky v kostelech a pořádají se průvody.

A přece: vše se mění 2. února na Hromnice. Proč se vlastně slaví a co znamenají Proč se říká „…na Hromnice o hodinu více…“ a skutečně to znamená, že jaro už je za dveřmiZe svých zimovišť ve Středomoří se v těchto dnech do Česka vrátil skřivan polní. Nestihl přiletět podle pranostiky, že na Hromnice (2. února) musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout, objevil se ale ve svém obvyklém termínu.

Co se dělá v březnu na zahradě : Co bychom měli udělat:

  1. odstranit ochrané fólie.
  2. začít vysévat další semínka na parapet.
  3. sklidit zeleninu pěstovanou pod sněhem.
  4. přihnojit jahodníky.
  5. sázet ovocné stromy a keře.
  6. začít vysazovat zeleninové záhony.