Ať už prodáváte příležitostně bez oprávnění nebo pravidelně jako živnostník, musíte mít prodejní stánek viditelně označen svou obchodní firmou, příp. jménem a příjmením, a identifikačním číslem, pokud ho máte přidělené. Pokud podnikáte, nezapomeňte také označit odpovědnou osobu a adresu sídla nebo místa podnikání.Stánkový prodej je obecné označení pro komerční nabídku produktů a služeb prostřednictvím dřevěného, textilního, plastového či jiného dočasného stánku, případně prodeje z vozidla. Některé prodejní stánky zákonné požadavky pro mobilní provozovnu splňují, jiné nikoli.Před samotným zahájením prodeje ve stánku je potřeba ohlásit svou činnost na hygienické stanici (formulář vám poskytne hygienická stanice příslušná podle místa umístění stánku), Státní zemědělské a potravinářské inspekci (formulář ke stažení zde) a na živnostenském úřadě.
Jak se stát Stankarem : Vedle živnostenského oprávnění musí adept na stánkovou činnost nově dokládat, že nedluží státu peníze na daních. Bez takového potvrzení mu nemůže být živnostenský list vystaven. Potřeba je také čistý výpis z rejstříku trestů. Stánek je možné vybudovat na "zelené" louce nebo sehnat místo v již provozované tržnici.
Jak zacit podnikat s obcerstvenim
Pokud byste chtěl prodávat i občerstvení a rozlévané nápoje, musíte mít k tomu řemeslnou živnost Hostinská činnost – pro tuto živnost musíte mít vzdělání v oboru či příbuzném, nebo 6 let praxe v oboru. Podrobněji viz §§ 21 a 22 živnostenského zákona.
Jak si otevřít Staněk : Před vlastním otevřením stánku je tedy nicméně třeba živnostenskému úřadu oznámit zahájení provozování živnosti v provozovně. "Pokud stánek nebude na místě déle jak tři měsíce, nemusí se provozovna živnostenskému úřadu oznamovat nic," doplňuje Samuel Truschka, tiskový mluvčí Prahy 13.
Prodejce, který chce své zboží prodávat na farmářských trzích, musí mít v prvé řadě živnostenské oprávnění. Během prodeje by měl být stánek označen názvem firmy podnikatele, IČem a údajem o místě nebo sídle podnikání.
Prodávat na trzích nebo například ve stánku můžete i bez živnostenského oprávnění. Živnostenské oprávnění totiž není potřebné v případě prodeje vlastních výrobků, pokud se jedná o nesoustavný prodej.
Co patří do hostinské činnosti
Stručně řečeno můžeme živnost hostinská činnost popsat jako přípravu a prodej pokrmů a nápojů určených k přímé spotřebě buď v provozovně, v níž jsou prodávány, nebo ve stánku. Pohostinství může být provozováno samostatně, nebo spolu s poskytováním ubytování v ubytovacích zařízeních.pro výrobu svíček je nutné živnostenské oprávnění v oboru "Výroba školních a kancelářských potřeb, kromě výrobků z papíru, výroba bižuterie, kartáčnického a konfekčního zboží, deštníků, upomínkových předmětů", pro výrobu mýdel pak v oboru "Výroba chemických látek, vláken a přípravků a kosmetických prostředků".Musíte být schopni jednat samostatně, nemůžete být nerozhodní a samozřejmě musíte mít i nějaký zajímavý a užitečný nápad, jak budete svůj zisk vytvářet. Obecně platí, že vám je ideálně 18 let a více, musíte mít čistý trestní rejstřík, právní způsobilost, české občanství nebo povolení k pobytu na území ČR.
Osoba, která se rozhodne otevřít obchod s potravinami, si musí nejprve zřídit živnost. Provozování obchodu s potravinami spadá podle živnostenského zákona do živnosti volné, která se úřadům pouze ohlašuje. Není nutné prokazovat žádnou odbornou způsobilost, budoucí živnostník musí pouze splňovat všeobecné podmínky.
Co je potřeba k prodeji jídla : Oznámení úřadům. V případě, že prodáváte potraviny, máte povinnost získat vyjádření Státní zemědělské a potravinářské inspekce a při prodeji občerstvení potřebujete i vyjádření Krajské hygienické stanice.
Kolik si mohu vydelat bez OSVČ : Nesmí být pravidelný a s živnostenským listem. Příležitostný příjem umožňuje formu přivýdělku, který nemusejí lidé danit, pokud výše odměny nepřesáhne částku 50 tisíc korun za rok (od roku 2024).
Kdy nepotřebuji živnost
Jak na daně, když nemám živnost Pokud máte pouze takzvaný „příležitostný příjem“ (nahodilý příjem z činnosti, na kterou nemáte živnostenské oprávnění) a tento příležitostný příjem nepřesáhne 50 000,- ročně, pak tyto příjmy nepodléhají dani z příjmů a neuvádějí se do daňového přiznání.
Provozování hostinské činnosti reguluje živnostenský zákon
Hostinská činnost patří mezi řemeslné živnosti a získání živnostenského oprávnění je podmíněno odbornou způsobilostí dle §21 (maturitní vysvědčení nebo výuční list), praxí v oboru a způsobilostí pro práci s potravinami (doložíte platným průkazem).Jedná se o živnost řemeslnou (příloha č. 1, nařízení vlády č. 278/2008 Sb.), a získání je podmíněno vzděláním v oboru. Pokud jste vyučení jako kuchař nebo číšník, máte maturitní vysvědčení ze střední hotelové školy nebo jste vystudovali vysokoškolské vzdělání v gastronomickém oboru, máte vyhráno.
Co doma vyrabet a prodavat : Propadají mu nejen ženy, ale i muži. Materiál a nástroje, které bývaly dříve dostupné jen profesionálům, dnes za rozumnou cenu sežene každý. V domácích podmínkách můžete nejen šít oblečení, kutit ze dřeva, plést a háčkovat, ale také tavit sklo, vypalovat keramiku, pájet kovy, vyrábět mýdla a dělat další úžasné věci.