Jak probiha vyšetření srdce?
K funkčnímu vyšetření srdce obvykle postačuje klasická echokardiografie. Přesnější hodnocení u složitějších případů umožňuje CT a MR. U CTA koronárních tepen pacientů s vyšší tepovou frekvencí, kde je nutno snímat data po celý srdeční cyklus, je funkční vyšetření vedlejším produktem.Obvykle se vyšetřuje na přední stěně hrudníku vlevo, dále při dolním okraji žeber u mečíkovitého výběžku nebo naopak z krční jamky. Kromě mírného tlaku v daném místě je vyšetření zcela bezbolestné. Běžné vyšetření trvá 15 až 45 minut.Na povrch hrudníku Vám přilepí elektrody a na ty připne vodiče EKG přístroje, který zaznamenává elektrickou aktivitu srdce. To umožní záznam CT obrazů pouze během doby, kdy je srdce uvolněné a na okamžik nehybné – v diastole.

Co se dělá na kardiologii : Oblast zahrnuje diagnostiku a terapii srdečních vad, ischemické choroby srdeční (nepoměr mezi potřebou a dodávkou kyslíku), srdečního selhání poruch srdečního rytmu, a ostatních onemocnění srdce buď samostatně nebo ve spolupráci s kardiochirurgií.

Co ukáže ultrazvuk srdce

Přináší informace o velikostech srdečních dutin a jejich funkci, o přítomnosti nebo nepřítomnosti případné chlopenní vady, o onemocnění perikardu, nebo může odhalit a kvantifikovat hypertrofii srdečních komor atd.

Co pouzivaji doktori na poslech srdce : Fonendoskop je nezbytným nástrojem při fyzickém vyšetření pacienta. Lékaři ho používají k poslechu srdečního tepu, dýchacího systému a střevních zvuků. Pomocí fonendoskopu mohou lékaři identifikovat nepravidelnosti srdečního rytmu, dýchacích problémů, střevních obstrukcí a mnoho dalších patologických stavů.

Co dělat před EKG

Před vyšetřením není potřeba dodržovat žádný speciální režim. Jen je vhodné být v klidu a pokud jste právě vyběhl(a) schody, trochu se vydýchat, aby srdce pracovalo ve svém běžném, klidovém režimu.

Kontrastní látka je pomocná látka používaná při rentgenovém vyšetření, popř. i při vyšetření ultrasonografickém nebo při magnetické rezonanci. Kontrastní látka více zachycuje rentgenové paprsky nebo jinak odráží ultrazvuk a umožňuje tak zobrazení orgánů, které by jinak nebylo možno zobrazit.

Co nedělat před CT

Při předpokládaném podání kontrastní látky, dále při každém vyšetření v oblasti pánve a břicha přichází pacient nalačno a platí zásada 2N – Nejíst + Nekouřit nejméně 6 hodin před vyšetřením.Převodní systém srdeční je tvořen sinusovým (sinoatriálním) uzlem, který tvoří elektrické impulsy nejrychleji. Za normálních okolností je srdce ovládáno sinusovým uzlem, přirozeným udavatelem rytmu, který v klidu vydává pravidelné impulsy v rozmezí 60-100*min-1.Co vzít s sebou na vyšetření:

Průvodka musí být vyplněna čitelně (nejlépe psacím strojem či na počítači) a nesmí na ní chybět jméno a podpis indikujícího lékaře a razítko příslušného oddělení či ambulance.

Vezměte si, prosím, kartičku pojištěnce, dosavadní zdravotní dokumentaci nebo lékařské zprávy (pokud máte), očkovací průkaz (pokud máte). S sebou si vezměte také zdravotní pomůcky, které používáte (brýle, naslouchátko…). Jelikož vstupní prohlídka trvá delší dobu, je důležité, abyste si vyhradili časovou rezervu.

Jaký je rozdíl mezi stetoskopem a fonendoskopem : Stetoskop vs Fonendoskop Stetoskop je původně dřevěná trubice a fonendoskop má pružnou ohebnou hadičku s membránou. V dnešní době se už ale oba názvy vžily jako synonyma a používají se pro ten samý nástroj. Takže je to fuk a správně je oboje.

Co všechno odhalí EKG : Prostřednictvím EKG pak může lékař diagnostikovat srdeční arytmie, akutní infarkt myokardu, ischemii (tedy nedokrvování částí srdce), zvětšení srdce, ale i plicní embolii. Na základě EKG vyšetření je určen další postup léčby, případně další kardiologická vyšetření.

Jak se připravit na EKG

Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Informujte lékaře o všech lécích, které užíváte. Některé z nich mohou působit na srdce a ovlivnit výsledek vašeho vyšetření. EKG vyšetření vás nijak neomezuje.

Pokud jste diabetik, je na to potřeba upozornit, aby se vyšetření přizpůsobilo vašemu režimu. Pacientům ohroženým alergickou reakcí se předem podává protialergický lék. V některých případech můžete být také požádáni o vypití kontrastní látky před vyšetřením – asi 500 ml hořké chuti.Nežádoucí účinky kontrastních látek

  • anafylaxe, bronchospasmus, hypotenze, vazovagální reakce, nevolnost, zvracení, erytém,
  • kontrastní nefropatie:
  • Biguanidy: riziko laktátové acidózy, doporučeno dočasně vysadit.
  • Nekorigovaná hypertyreóza: kontrastní látka může vyvolat tyreotoxickou krizi.

Jak dlouho je Kontrastni látka v těle : Jodová kontrastní látka se vylučuje z 98% ledvinami a ze 2% žlučí, při normálně fungujících ledvinách vyloučíte z těla přibližně 60% této látky do 3 hodin po vyšetření a cca 94% této látky do 24 hod.