Jak probiha ablace?
Jak se provádí Katetrizační ablace se provádí pomocí tenkých cévek (katétrů) zaváděných do srdce cévami (žilou nebo tepnou) z třísla. Používají se většinou 3 katétry, které na sobě mají elektrody (obr. 1) umožňující snímání elektrických potenciálů ze srdce.10 dní po ablaci je potřeba šetřit třísla, 3 dny po ablaci je velmi vhodný klidový režim. Další léčba Vám bude určena lékařem při propuštění. Během výkonu budete připojeni k lékařským přístrojům pomocí nalepovacích elektrod, proto je třeba mít vyholený celý hrudník, záda a zápěstí.Pokud pro katetrizaci použil žílu, pak by měl pacient s bandáží žíly strávit v klidu na lůžku minimálně šest hodin, u katetrizace tepny se doba klidu na lůžku protahuje na 24 hodin. Celková doba hospitalizace se pohybuje od dvou do pěti dní. Zhruba týden po zákroku se pacient může vrátit do práce.

Kdy se dělá ablace : Elektrofyziologické vyšetření a katetrizační ablace jsou určeny pacientům s některými poruchami srdečního rytmu (arytmiemi). Pod pojmem elektrofyziologické vyšetření se rozumí stanovení diagnózy, mechanizmu vzniku arytmie, stanovení její nebezpečnosti.

Jak dlouho trvá ablace

Ablace se provádí podobným elektrodovým – ablačním katetrem jako elektrofyziologické vyšetření. Podle druhu arytmie jsou v srdci umístěny 3-5 katetrů, z toho jeden ablační. Vlastní aplikace radiofrekvenční energie trvá 30-60 sekund, je zpravidla bezbolestná, jen zřídka spojena s lehkým pocitem tlaku na hrudníku.

Kolik stojí ablace : Cena odstranění křečových žil

Ceník služeb Cena
odstranění křečových žil radiofrekvenční ablací (RFA) 35.000 – 45.000 Kč
odstranění křečových žil mechanicko-chemickou ablací (Clarivein) 30.000 – 40.000 Kč
odstranění křečových žil pomocí žilního lepidla (VenaSeal) 55.000 – 60.000 Kč

Ablace se provádí podobným elektrodovým – ablačním katetrem jako elektrofyziologické vyšetření. Podle druhu arytmie jsou v srdci umístěny 3-5 katetrů, z toho jeden ablační. Vlastní aplikace radiofrekvenční energie trvá 30-60 sekund, je zpravidla bezbolestná, jen zřídka spojena s lehkým pocitem tlaku na hrudníku.

Díky blízkosti jícnu a zadní stěny srdce je možné vyšetřit srdce mnohem přesněji než ze stěny hrudníku. Během celého vyšetření je pacient napojen na EKG a pod dozorem vyšetřujícího lékaře a vyškolené zdravotní sestry. Vlastní vyšetření trvá 20-40 minut, v závislosti na složitosti nálezu.

Jak dlouho trva srdeční arytmie

Perzistující fibrilace síní – arytmie trvá více než 7 dní, ale méně než jeden rok, Dlouhodobě perzistující fibrilace síní – arytmie trvá déle než 1 rok.Právě podle délky trvání fibrilace síní rozdělujeme na tři základní typy: Paroxysmální fibrilace síní – arytmie v trvání od 30 vteřin do 7 dní, Perzistující fibrilace síní – arytmie trvá více než 7 dní, ale méně než jeden rok, Dlouhodobě perzistující fibrilace síní – arytmie trvá déle než 1 rok.Většina srdečních arytmií se dnes dá odstranit katetrizační ablací bez operace. Jde o metodu, která umožňuje trvalé zničení srdeční tkáně vyvolávající poruchu rytmu. Do srdce se zavede z třísla tenká, řiditelná trubička, takzvaný katétr, kterým se provádí ošetření – obvykle "spálením" pomocí radiofrekvenčního proudu.

Principem je zničení (ablace) abnormální tkáně v srdci, která je zodpovědná za vznik nebo udržování srdeční arytmie. Výkon se provádí pomocí speciálních tenkých a ohebných elektrod (katetrů), které se zavádějí zpravidla přes žílu v třísle nebo v podklíčkové krajině do srdce co nejblíže místu vzniku arytmie.

Jak se připravit na kardiologické vyšetření : Jak se připravit Vyšetření přes hrudník nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Můžete jíst i pít bez jakýchkoli omezení. Na vyšetření přes jícen je třeba být nalačno.

Kdy jít na vyšetření srdce : EKG srdce se provádí při podezření na různé nemoci nebo jen na celkovou prevenci zdraví. Pokud pacient pociťuje některé z těchto příznaků, jako například bušení srdce, bolest nebo tlak v hrudníku, potíže s dýcháním či slabost je vhodný pro EKG vyšetření.

Jak je nebezpecna arytmie

Arytmie srdce mohou být benigní povahy, ale také mohou sloužit jako indikátor jiného zdravotního stavu. V případě vážných forem arytmie, jestliže zůstanou neléčeny, existuje riziko vzniku nebo prohloubení srdečního selhání, což zvyšuje pravděpodobnost cévní mozkové příhody a zástavy srdce.

Srdeční arytmie mohou být neškodné, ale mohou být i příznakem jiného onemocnění. Těžké formy pak mohou, pokud nejsou léčeny, vést ke vzniku nebo zhoršení srdečního selhání, zvýšit riziko cévní mozkové příhody a srdeční zástavy.Příčiny arytmie

Poruchy elektrolytů: Nerovnováha minerálů, jako je draslík, sodík a vápník, může ovlivnit elektrickou aktivitu srdce. Léky: Některé léky mohou způsobit arytmii jako vedlejší účinek. Kofein, alkohol a nikotin: Mohou způsobit zvýšení srdeční frekvence a výskyt arytmie.

Čím je nebezpečná srdeční arytmie : Srdeční arytmie mohou být neškodné, ale mohou být i příznakem jiného onemocnění. Těžké formy pak mohou, pokud nejsou léčeny, vést ke vzniku nebo zhoršení srdečního selhání, zvýšit riziko cévní mozkové příhody a srdeční zástavy.