Jak probíhá vyšetření na revmatologii?
Důležité je především vyšetření revmatoidního faktoru, což je druh autoprotilátky, který se vyskytuje až u 80 % pacientů s revmatoidní artritidou. Z krve je rovněž možno určit stupeň zánětlivé aktivity, především podle počtu bílých krvinek a koncentrace látky zvané CRP (C-reaktivní protein).Z krve je rovněž možno určit stupeň zánětlivé aktivity, charakterizované zvýšenou koncentrací CRP (C-reaktivní protein) a hodnotou FW (sedimentace erytrocytů).Revmatologie je lékařský obor, který se zabývá diagnostikou a konzervativní léčbou onemocnění pohybového aparátu. Revmatická onemocnění postihuji pohybový aparát (klouby, kosti, páteř, ale i svaly, vazy, šlachové úpony), ale mnohdy mohou postihnout i některé jiné orgány.

Kdy jít na revmatologii : Mezi podezřelé příznaky, se kterými byste vždy měli navštívit svého lékaře, patří: Otoky a bolest drobných kloubů na rukou trvající aspoň 6 týdnů. Ranní ztuhlost kloubů. Po opuštění lůžka vám nějakou chvíli trvá, než postižený kloub „rozhýbete“ tak, že s ním můžete hladce a bezbolestně pohybovat.

Co se leci na revmatologii

Revmatologie se zabývá nemocemi pohybového aparátu (klouby, kosti, páteř, svaly, vazy, šlachy, úpony). Příznaky revmatických onemocnění se nejčastěji projevují bolestivostí pohybového ústrojí, omezením hybnosti a tuhnutím kloubů.

Jak se projevuje revmatoidní artritida : K typickým projevům zánětu patří zarudnutí, otok, bolest a zvýšená teplota. Zánětlivá reakce představuje obranu těla vůči nemoci nebo zranění a je součástí procesu hojení. Pokud však zánětlivá reakce trvá dlouho nebo se často vrací, může vést až k trvalému poškození kloubu.

Jak se pozná revma První příznaky revmatu se objeví na malých kloubech na rukou, nohou a zápěstí. Projevuje se otoky kloubů a jejich zvýšenou citlivostí. Na blížící se revma vás může upozornit také zvýšená teplota, nenadálý úbytek váhy, nechutenství a únava.

Typické příznaky

  • Bolest kloubů
  • Otoky.
  • Ztuhlost.
  • Začervenání okolo kloubu.
  • Zvýšená teplota.
  • Únava.

Jak bolí Revmatoidni artritida

U revmatoidní artritidy jde mj. o bolest zápěstí a malých kloubů na rukou a na nohou a kolen spojenou s otokem a ztuhlostí. U Bechtěrevovy choroby trápí jedince zejména bolest dolní části zad, a to převážně v noci či při delší nečinnosti, pohyb od nemoci ulevuje.K typickým projevům zánětu patří zarudnutí, otok, bolest a zvýšená teplota. Zánětlivá reakce představuje obranu těla vůči nemoci nebo zranění a je součástí procesu hojení. Pokud však zánětlivá reakce trvá dlouho nebo se často vrací, může vést až k trvalému poškození kloubu.Základem léčby jsou chorobu modifikující léky (tzv. DMARD), mezi které patří konvenční syntetické a cílené syntetické léky. Při včasném režimu podávání DMARD mohou pacienti dosáhnout stavu​ s nízkými či žádnými známkami aktivity onemocnění. Často se také podávají glukokortikoidy pro jejich rychlý protizánětlivý účinek.

Traumatická artritida postihuje převážně muže. Nejčastěji bývají postiženy kolenní klouby a zápěstí. Následkem úrazu kloub otéká a bolí a v některých případech dochází následkem poranění ke krvácení do kloubu. V takové situaci je nutné při místním znecitlivění odsát injekční stříkačkou obsah v kloubní dutině.

Jaký lék se užívá na revma : Mezi klasické léky modifikující nemoc patří především metotrexát, který je většinou prvním lékem nasazovaným v léčbě revmatoidní artritidy, dalšími jsou leflunomid a méně často používané přípravky používané proti malárii (takzvaná antimalarika), sulfasalazin nebo cyklofosfamid.

Jak vyléčit revmatismus : Onemocnění nelze zcela vyléčit, léčba, která u revmatu probíhá, se zaměřuje na tlumení příznaků onemocnění. Kromě užívání vhodných mastiček a bylinek na revma je dobrá také fyzioterapie.

Jak poznat že mám v těle zánět

Zvýšená hladina bílých krvinek, CRP (C-reaktivní protein) a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů) dokáže ukázat na přítomnost zánětu v těle. Mezi další zobrazovací metody pak patří ultrazvuk, MRI nebo CT, které mohou odhalit známky zánětu v konkrétních orgánech nebo tkáních.

Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.První příznaky revmatu se objeví na malých kloubech na rukou, nohou a zápěstí. Projevuje se otoky kloubů a jejich zvýšenou citlivostí. Na blížící se revma vás může upozornit také zvýšená teplota, nenadálý úbytek váhy, nechutenství a únava. Jedná se o takzvané prodromální příznaky, které mohou připomínat chřipku.

Co nejíst při revmatismu : Podívejme se na seznam jídel, kterým bychom se při revmatických problémech měli raději vyhýbat. Nepříliš vhodná jsou tučná masa, vnitřnosti (hovězí a vepřové), uzeniny, různé paštičky a jiné masové výrobky. Bohužel na nepovolovaný seznam patří i sýry a mléčné výrobky s vyšším množstvím tuku.