Jako celková reakce organismu na ozáření by se mohla vyskytnout únava a ospalost, nechutenství, výjimečně nevolnost. Při užití vysokoenergetického zdroje záření se již méně často setkáváme s poradiační reakcí na kůži, která se může projevit zarudnutím pokožky.Léčba většiny pacientů probíhá ambulantně a trvá 10-20 minut denně. Ozařování není cítit ani nebolí. Vedlejší účinky léčby jsou individuální dle umístění a velikosti ozařovaného objemu. Pravidelně je prováděna kontrola ozařovací polohy pomocí portálových snímků nebo CBCT na ozařovně.Ozařování tak probíhá každý všední den v týdnu. Záření je aplikováno vždy během asi 20 minut a nemusíte být hospitalizován. Před začátkem kúry ozařování se provádí CT vyšetření (zobrazení pomocí počítačové tomografie). Umožňuje zobrazit oblast, která bude ozařována, a rovněž okolní tkáně, které nemají být ozářeny.
Jak se připravit na ozařování : Rozhodně nepoužívejte nic na bázi alkoholu a vyvarujte se raději i přípravkům s rostlinnými výtažky. Vhodný je například hydratační krém s vysokým obsahem vody a bez parfemace: nepoužívejte jej však těsně před ozařováním. Vyvarujte se rovněž antiperspirantů, deodorantů i parfémů a na ozařované místo nelepte náplasti.
Co se nesmi při ozařování
Nekuřte, kouření popsané reakce výrazně zhoršuje. Nepijte alkohol, zejména ne destiláty. Během ozařování prsu dochází k výše popsané reakci na kůži. Kůže i celý prs mohou být během léčby více oteklé a bolestivé.
Co je zakázáno při ozařování : V podpaží se neholte, nepoužívejte pudr, deodorant, antiperspirant ani parfém, nenoste náhrdelníky. Namáhanou pokožku je dobré promazávat, nikdy nemazat těsně před ozářením, o víkendech je dobré promazávat více, aby pokožka zregenerovala, před každým namazáním si umyjte ruce.
Kůži neškrábejte, ani nepotírejte pudrem, naopak je vhodné oplachování kůže a mírné promašťování kůže nedráždivým krémem či mastí (např. Calcium pantothenicum) po ozáření. Před ozářením by kůže měla být čistá a suchá – promaštění krémem před ozářením by mohlo zvýšit kožní reakci.
Každé ozá- ření trvá přibližně 5–10 minut. Čas ozařování lze domluvit individuál- ně (mezi 7. a 19. hodinou)."
Co se děje při ozařování
Radioterapie, léčba ozařováním, je využití ionizujícího záření k léčbě nádorů. Cílem ozařování jsou nádorové buňky. Většinou se ozařuje pouze nádor a jeho okolí, případně místo po vyjmutí nádoru. Radioterapie se zpravidla neaplikuje na oblast celého těla.Nevhodná jsou tučná, mastná, sladká a kořeněná jídla. Využít léky upravující motilitu střeva, např. prokinetika – metoklo- pramid, itoprid (po poradě s ošetřujícím lékařem). Jíst v klidu, pomalu, malé porce, častěji.Doba potřebná pro postupný návrat do běžného života je srovnatelná s dobou, po kterou probíhala aktivní léčba. Pokud tedy léčba probíhala rok, můžeme předpokládat, že následující rok bude probíhat rekonvalescence. Ačkoli se to nezdá, je to doba náročná jak pro nemocného, tak pro jeho blízké.
Ozařování je typem lokální léčby – účinkuje pouze v ozařované oblasti na rozdíl od chemoterapie, která proniká do krve a její účinky působí na celý organismus. Chemoterapie má u nádorů mozku omezený význam, jelikož řada cytostatik do mozkové tkáně obtížně proniká v důsledku tzv. hematoencefalické bariéry.
Co se nesmí při ozařování : Nevhodná jsou tučná, mastná, sladká a kořeněná jídla. Využít léky upravující motilitu střeva, např. prokinetika – metoklo- pramid, itoprid (po poradě s ošetřujícím lékařem). Jíst v klidu, pomalu, malé porce, častěji.
Jak často se chodí na ozařování : Ozařování se provádí obvykle jednou denně od pondělí do pátku po dobu několika týdnů.
Co nedělat po ozařování
Kůže je v závislosti na ozařované oblasti a technice ozáření více či méně citlivá, proto se o ni starejte dle doporučení. Oblékejte se do volného a vzdušného oblečení, nejlépe bavlněného, nebo speciálního pro ozařovanou pokožku.