Jak probíhá léčba kmenovými buňkami?
Metoda se uplatňuje při léčbě leukémie, selhání kostní dřeně, některých vrozených krevních onemocnění, těžkých poruch imunity a dědičných poruch metabolismu. Při transplantaci se využívají krvetvorné kmenové buňky kostní dřeně, periferní krve nebo placentární krve vhodného zdravého rodinného nebo nepříbuzného dárce.Samotný odběr kmenových buněk není ani bolestivý ani zvláště namáhavý. Trvá přibližně tři a půl hodiny a k jeho provedení je zapotřebí odebírání krve z jedné nebo z obou loketních žil dárce. Krev ze žíly dárce se odvádí do separátoru, kde se z ní odstraní kmenové buňky.Existují dva rovnocenné způsoby, kterými lze od dárce odebrat krvetvorné buňky, vhodné k transplantaci: klasickým způsobem – získáním přímo kostní dřeně z vnitřku kostí historicky novějším způsobem – jejich získáním ze žilní krve procesem, kterému se říká separace (aferéza).

Co je buněčná terapie : Buněčná terapie je přenos neporušených živých buněk do pacienta za účelem zmírnění nebo vyléčení nemoci. Buňky mohou pocházet od pacienta (autologní buňky) nebo od dárce (alogenní buňky). Buňky používané při buněčné terapii lze klasifikovat podle jejich potenciálu transformovat se do různých typů buněk.

Jak fungují kmenové buňky

Kmenové buňky jsou nediferencované, nespecializované buňky, které mají schopnost sebeobnovy a které se mohou přeměnit na jakýkoli typ tělesných buněk. Tato schopnost umožňuje nahrazovat poškozené buňky, opravovat tkáně a orgány při jejich poškození. Kmenové buňky fungují jako „zásobárna náhradních dílů“ pro organismus.

Co to je kmenová buňka : O buňkách lze velmi zjednodušeně říci, že buď mají schopnost se dělit (množit), nebo mají schopnost vykonávat nějakou funkci nebo tvořit specifickou strukturu. Kmenové buňky jsou buňky, které mají schopnost se dělit (proliferovat) a přeměnit se na jiný buněčný typ (diferenciovat).

Krvetvorné buňky jsou podány do žíly (podobně jako transfúze) a samy si najdou místo v kostní dřeni, kde se usadí. Před transplantací je nutné pacienta připravit chemoterapií nebo celotělovým ozářením, aby se zničila nemocná kostní dřeň, po alogenní transplantaci musí nemocní dostávat imunosupresiva.

Získávání Tento typ kmenových buněk se dá získávat z kostní dřeně (kde tvoří 1/1000–1/100 buněk, tedy desetkrát méně, než je tam hematopoetických k. b.).

Jak funguje genová terapie

Genová terapie je léčebný postup, při němž je do genomu pacienta vložena sekvence DNA, přičemž tato sekvence kóduje nějaký chybějící nebo nefungující protein. Tato metoda by mohla být v budoucnu použita k léčbě např. dědičných onemocnění.Kmenové buňky jsou nediferencované živočišné buňky, které mají schopnost se dělit (proliferovat) a přeměnit se na jiný buněčný typ (diferencovat). Tato schopnost umožňuje tělu vytvořit nové buňky, a tím opravit poškozené části těla (poškozené orgány tvořené buňkami, které se dělit nemohou).Slovo transplantace znamená, že nemocnému je podána krvetvorná tkáň (krvetvorné kmenové buňky), aby nahradila jeho poškozenou, nebo zhoubně změněnou krvetvorbu, jeho nefunkční, nebo špatně fungující kostní dřeň. Transplantace krvetvorné tkáně se liší od transplantací solidních orgánů.

Kmenové buňky mají schopnost vytvářet jakoukoliv tkáň nebo orgán v lidském těle. Nacházejí se buď v embryích nebo v kostní dřeni, tukové tkáni, nosní sliznici, v oční rohovce, koříncích vlasů a postupně se objevují v dalších místech lidského těla.

Co se nesmi jíst při leukemii : Doporučené jsou nízkobakteriální pokrmy, tedy nevhodné jsou jogurty s živými kulturami, strava z fastfoodů, chlebíčky a zákusky, oříšky nebo sušené ovoce. Vyloučila bych také domácí kompoty, marmelády a všechny pokrmy, u nichž není zaručena dokonalá sterilizace. Sýry a uzeniny by se měly používat jen vakuově balené.

Co se deje po transplantaci kostní dřeně : Po transplantaci je pacient ohrožen řadou toxických a infekčních komplikací, neboť jeho vlastní kostní dřeň byla zničena předtransplantačním režimem a nově darované buňky krvetvorby se teprve přihojují. Přihojení krvetvorby trvá obvykle 2-4 týdny, obnova imunitního systému ale trvá mnoho měsíců.

Co je Upstaza

Přípravek Upstaza je druh léčivého přípravku pro moderní terapie označovaný jako „přípravek pro genovou terapii“. Jedná se o druh léčivého přípravku, který působí tak, že do těla dodává geny.

Akutní leukemie se vyznačuje tím, že má rychlý průběh a velmi rychle tak může vést ke smrti nemocného. Chronická leukemie má průběh pomalý. Nemocný může žít bez léčby i několik let, než je nemoc rozpoznána.Leukémie ALL se ve Fakultní nemocnici Ostrava léčí dle léčebného protokolu AIEOP-BFM ALL 2009. Celkově léčba trvá cca 2 roky a skládá se z více léčebných bloků nebo protokolů. Během intenzivní části léčby, která trvá přibližně 8 – 10 měsíců, jsou nutné četné návštěvy nemocnice či případné pobyty v nemocnici.

Co se nesmi jíst při leukémií : Doporučené jsou nízkobakteriální pokrmy, tedy nevhodné jsou jogurty s živými kulturami, strava z fastfoodů, chlebíčky a zákusky, oříšky nebo sušené ovoce. Vyloučila bych také domácí kompoty, marmelády a všechny pokrmy, u nichž není zaručena dokonalá sterilizace. Sýry a uzeniny by se měly používat jen vakuově balené.