Jak pripravit Zahon na maliny?
Založení záhonu: Maliník je nejlepší vysazovat na podzim do dobře prokypřené a vyzrálým kompostem obohacené půdy. Zakoupené maliníky je potřeba zkrátit na cca 20cm a vysazovat do sponu cca 20cm od sebe. Záhon zamulčovat vrstvou hrabanky nebo slámy (cca 5cm) a řádně zalít.Na záhon malin můžete umístit popínavou pomůcku v podobě špalíru. Za tímto účelem upevněte mezi dva sloupky několik řad napínacího drátu nebo bambusových tyčí. Maliny pak mohou růst v meziprostoru. Podobně jako plamének je mučenka vynikající popínavou rostlinou.Nejčastěji se vysazují na okraje zahrad, např. k plotu. Podobně jako jahody, vyžadují humózní, dobře provzdušněnou, hlinitopísčitou, neutrální nebo mírně kyselou půdu. Nejvhodnější období pro výsadbu jsou na jaře měsíce březen až květen, na podzim říjen do příchodu prvních podzimních mrazů.

Jaký substrát pro maliny : Maliny pěstujeme na prosluněném místě.

Půda vyhovuje spíše středně těžká, propustná, vlhčí a humózní s pH v intervalu 5,5 až 6,5. Nejsnazší je zakoupit univerzální zahradnický substrát, alespoň 75l pro každou rostlinu. Pěstování malin na zahradě je podmíněno minimálně 25cm hloubkou ornice.

Jak si rozvrhnout záhon

Stačí si na papír načrtnout zahradu s jejími dominantami: zakreslete stromy, keře, posezení, trávník nebo louku a záhony. Do plánku zaznamenejte také oslunění, které jste již vysledovali. Pokud se teprve rozmýšlíte, kam záhony umístit, zvažte nejen délku oslunění, ale i vzdálenost od domu a zdroje vody.

Kdy založit záhon : Ideální počasí a vhodné roční období Nenechte se omezovat! Je pravda, že úplně nejlepší čas na zakládání nových záhonů je na jaře, kdy půda už rozmrzla, ale zároveň ještě nevyrostla vysoká tráva nebo plevel. Vlhká půda se dobře kypří a malé rostlinky, které se stihly objevit, zvládnete jednoduše vytáhnout.

Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody. U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce.

Po první sklizni odstřihneme všechny odplozené zasychající výhony těsně nad zemí. Tento řez probíhá přibližně na přelomu července a srpna (u časných odrůd i dříve). Odstřihneme zároveň všechny přebytečné, příliš tenké, zasychající, poškozené nebo z jiného důvodu nechtěné výhony.

Čím přihnojovat maliny

Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.Výsadba a substrát:

Vysazujeme je do humózní, středně těžké, dobře propustné půdy, s dostatkem vláhy a mírně kyselou reakcí. Pakliže máme do půdy již předem zapracovaný uleželý kompost, poté postačí vyhloubit jámu o velikosti 30x30x30. Rostliny zasadíme cca o 5cm níže než rostly ve školce.Nejjednodušším postupem pro přípravu domácího pěstebního substrátu je tak namíchání zeminy ze záhonku s kompostem v poměru 1 : 1. 2) Další jednoduchou směsí určenou zvláště pro přesazovaní vyklíčených rostlinek je smíchání kompostu a agroperlitu.

Ohraničení ploch, které jsou v rovině

  1. Betonové obrubníky či zámkové dlažby.
  2. Cihly a kameny.
  3. Štěrk.
  4. Neviditelné plastové obrubníky.
  5. Mulčovací kůra.
  6. Lávový mulč
  7. Palisády.
  8. Gabiony.

Co vysadit do Vyvysenych záhonů : Mezi ně patří například mangold, červená řepa, kedlubny nebo cibule. Od třetího roku jsou vhodné také rostliny s nižšími nároky na živiny, jako je salát, fazole, hrách, ředkvičky a špenát. Pro vyvýšený záhon jsou v zásadě vhodné téměř všechny druhy zeleniny a bylinek.

Jak spravne pripravit záhon : Vylepšete své záhony kompostem

Přitom do ní zapravte i kompost. Ideální přitom je zpracovat záhony v jednom směru, poté rozhodit hnojivo a teprve pak jej rozhrnout i kolmo oproti původnímu směru. Živiny se tak lépe dostanou do půdy v celém záhoně. Podobný postup se vyplatí také u písčité půdy.

Jak správně stříhat maliny

U keřů s dvouletým vývojovým cyklem provádíme střih maliníku tak, že po dozrání plodů uřízneme těsně u země všechny dvouleté výhony, které by už stejně nikdy neplodily. Stejně můžeme seříznout i nové slabší výhony, abychom měli na jednom metru 8 až 10 větví, pokud pěstujeme maliny v řadě, což je nejšikovnější způsob.

Hořečnaté hnojení je aktuální zejména na kyselých půdách. Při hnojení na podzim je vhodný dolomitický vápenec. Na jaře se používá kieserit, v průběhu vegetace hořečnaté ledky. Na dusíkatou výživu je maliník i ostružiník náročný, ale na přehnojení zvláště v sušších oblastech citlivý.Správný střih

  1. Těsně před rašením zkraťte postranní výhony na dva až čtyři pupeny.
  2. Vrcholy výhonů zkraťte cca o 1/5.
  3. Pokud ostružiník vysazujete, vždy si to naplánujte na jaro.
  4. V prvním a druhém roce nechte na jednom keři tři výhony.
  5. Odřežte také dvouleté odplozené výhony.

Čím Mulcovat maliny : Čím mulčovat maliníky a ostružiníky

Porosty je možné mulčovat. Vhodná je na krátko nasekaná sláma, zavadlá tráva od rotační sekačky, drcená kůra, hobliny. Vrstva by neměla přesahovat po slehnutí 5 cm.