Ampérmetr zapojujeme vždy do série s prvkem obvodu, jehož proud chceme změřit. Na obrázku měří ampérmetr A1 celkový proud obvodu, ampérmetr A2 proud tekoucí rezistorem R2 a ampérmetr A3 proud rezistorem R3. Sériové připojení ampérmetru do měřeného obvodu.Ampérmetr zapojujeme sériově, to znamená, že ji zapojíme do obvodu. Zapojíme tak, že nastavíme největší rozsah. Pokud je výchylka malá, tak přepojíme na menší rozsah.Elektrické napětí se měří voltmetrem připojeným paralelně ke spotřebiči nebo k bodům, mezi nimiž se má měřit potenciální rozdíl. Proud se měří ampérmetrem připojeným ke spotřebiči sériově.
V čem se měří proud : Ampér, nebo A, je mezinárodní jednotka používaná k měření proudu.
Jak funguje ampérmetr
Jak to funguje
Jakmile cívkou ampérmetru začne procházet proud, vznikne kolem cívky magnetické pole. Na osičce, která je pevně spojená s ručičkou ampérmetru, je zavěšen magnet, který je natáčen a přitahován magnetickým polem cívky. Podle toho, jak se ručička pohybuje, odečítáme velikost proudu.
Kolik ampér zabije : 6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.
Pro měření napětí (ale i odporu, frekvence, prozvánění vodičů) se červený vodič (+) zapojuje do svorky označené V (Ω, Hz). Svorka je obvykle na pravé straně. Pro měření proudu se červený vodič (+) zapojuje do svorky mA (pro malé proudy, svorka jištěna obvykle pojistkou) nebo do svorky A (pro velké proudy).
Pro měření napětí (ale i odporu, frekvence, prozvánění vodičů) se červený vodič (+) zapojuje do svorky označené V (Ω, Hz). Svorka je obvykle na pravé straně. Pro měření proudu se červený vodič (+) zapojuje do svorky mA (pro malé proudy, svorka jištěna obvykle pojistkou) nebo do svorky A (pro velké proudy).
Jak připojit voltmetr
Voltmetr se zapojuje paralelně k měřené součástce, protože na paralelně zapojených součástkách je stejný rozdíl potenciálu. Pokud například chceme změřit rozdíl potenciálu na odporu , tak bychom měli voltmetr připojit paralelně k rezistoru ( ).Jak změřit napětí v zásuvce 230V Černý měřící kabel zapojíme do společné černé zdířky multimetru (COM). Červený měřící kabel zapojíme do červené zdířky multimetru měřící napětí (V). Při měření napětí nesmí být nikdy červený vodič připojen do svorky měřící proud (A, mA).U stejnosměrného proudu jsou stanoveny hodnoty intenzity do 10 mA jako bezpečné, u střídavého proudu do 3,5 mA. Důvod, proč člověk snese větší proud stejnosměrný než střídavý, spočívá v tom, že nejnebezpečnější je fáze, kdy proud mění svou polaritu, což nastává u proudu střídavého.
Noviny zaznamenaly, že často protichůdná svědectví vyvolávají u veřejnosti pochybnosti o zákonu o popravě elektrickým proudem. Edison poté jednoznačně prohlásil, že 1000 voltů střídavého proudu snadno zabije kteréhokoli člověka, čímž část veřejnosti uklidnil.
Jaký průřez kabelu na 12v : Velký autozesilovač potřebuje při 12 V v závislosti na výkonu kabel o průřezu 10 mm², 20 mm² nebo ještě větším. Naproti tomu úsporná 5mm LED, provozovaná přes předřadný odpor, může být ve vozidle bez problému připojená vodičem o průřezu 0,14 mm², protože zde protéká jen velmi malý proud.
Jak zjistit kde je fáze : Nejlepším způsobem jak zjistit zdířku fáze je „fázovka“ . Vypadá jako šroubovák, obsahuje doutnavku a má kovové zakončení. Funguje tak, že kovového zakončení se dotkneme prstem a druhý konec fázovky vložíme do zásuvky. Pokud se doutnavka rozsvítí, pak se dotýkáme fáze.
Jak zjistit proud
Napětí se měří na svorkách zdroje napětí (baterie, zásuvky, alternátoru, dynama). Proud se měří v obvodu se spotřebičem (např. žárovkou, motorem, topným tělesem). Při pokusu o měření proudu na baterii či v zásuvce způsobí měřící přístroj nebezpečný zkrat!!!
Existují speciální přístroje určené k měření startovacího proudu autobaterie. Stačí připojit k autobaterii a následně přístroj zobrazí aktuální hodnotu startovacího proudu. Navštivte autoservis. Mnoho servisů a prodejců autobaterií nabízí měření startovacího proudu zdarma.Pro měření napětí (ale i odporu, frekvence, prozvánění vodičů) se červený vodič (+) zapojuje do svorky označené V (Ω, Hz). Svorka je obvykle na pravé straně. Pro měření proudu se červený vodič (+) zapojuje do svorky mA (pro malé proudy, svorka jištěna obvykle pojistkou) nebo do svorky A (pro velké proudy).
Jak zjistit proud V kabelu : Pro měření napětí (ale i odporu, frekvence, prozvánění vodičů) se červený vodič (+) zapojuje do svorky označené V (Ω, Hz). Svorka je obvykle na pravé straně. Pro měření proudu se červený vodič (+) zapojuje do svorky mA (pro malé proudy, svorka jištěna obvykle pojistkou) nebo do svorky A (pro velké proudy).