Jak pripevnit Hmozdinku do polystyrenu?
Pro vložení hmoždinky do zdi musíme vyvrtat díru o správné velikosti a hloubce, k tomu nám poslouží vrtačka s vhodným vrtákem. Díra nesmí být moc velká, aby nám v ní hmoždinka „neplavala“. Naopak je lepší, když budeme hmoždinku do vyvrtané díry zasunovat s lehkým použitím síly.Izolační desky z minerální vlny s podélným vláknem: Desky se musejí kotvit vždy. Dodatečné kotvení se provádí následně po nalepení desek a zatvrdnutí lepicí malty v počtu kotev 4-6 kusů na m² plochy fasády. V okrajových částech fasády přiřazených k rohu budovy má být počet kotev dvojnásobný.Světlo na zateplenou fasádu připevníte pomocí speciálních hmoždinek do polystyrenu a nebo pomocí dlouhých hmoždinek, které proniknou zateplenou vrstvou až k pevnému povrchu, do kterého se poté upevní. Váha nástěnných světel zpravidla nebývá natolik velká, aby je polystyren neunesl.

Jak upevnit polystyren : Nejprve se do polystyrenu vyfrézuje otvor 2 cm v místě, kde bude talířová hmoždinka. Pro frézování použijeme fasádní frézku. Talířovou hmoždinky následně nasadíme do předvrtaného otvoru a AKU šrobovákem dotáhneme. Na pevně zakotvenou hmoždinku nasadíme fasádní EPS zátku.

Jaký průměr vrutu do hmoždinky

Pokud byste zvolili malý průměr vrutu, mohl by z hmoždinky vyklouznout. Průměr vrutu by měl činit minimálně polovinu průměru hmoždinky. Výrobci univerzálních hmoždinek například doporučují pro hmoždinku 8 mm použít vrut o průměru 4,5 až 6 mm.

Jak vytáhnout starou hmoždinku : Jak na staré hmoždinky ve zdi

  1. Starou hmoždinku můžete odstranit dvěma způsoby. Buď ji odvrtat starým vrtákem do dřeva…
  2. 2. … nebo do ní zhruba z jedné třetiny zašroubovat vrut, uvolnit ji a vytáhnout kleštěmi.
  3. Důležité: Otvory, které přijdou zatmelit, se musí zbavit prachu (stačí odsát vysavačem).

Zavrtávací hmoždinky tzv. šneky, které se šroubují přímo do polystyrenu a do nich se potom dává vrut, který přichytá světlo, kameru či jiné břemeno. Tyto hmoždinky do polystyrenu se hodí pro lehké předměty, které jsou přichyceny přímo k polystyrenu bez výrazných odstupů.

Orientační cena za zateplení fasády v roce 2022 se neustále pohybuje. Aktuálně takto: od 950 – 1150 Kč bez DPH za 1 m2 u fasádního polystyrenu. od 1100 – 1500 Kč bez DPH za 1 m2 u minerální vaty s podélným vláknem.

Jak opravit díru v polystyrenu

Menší díry, u kterých se dá dosáhnout na dno lze vyplni pomocí minerální vaty. Zaplněné díry se po vytvrdnutí pěny zamáznou lepidlem, přes větší díry dáváme ještě armovací textilii(perlinku). Jako poslední vrstva může přijít fasádní barva, která opravy sjednotí se zbytkem fasády.Návod

  1. montáž probíhá spolu s instalací zateplovacího systému.
  2. nosič se připevní ke stěně vruty a hmoždinkami dle typu zdiva.
  3. nosičem se protáhne kabel a vloží se zkrácená izolace.
  4. pomocí 4 šroubů se k nosiči připevní deska, na které se provede finální montáž
  5. při montáži zásuvky 400 V doporučujeme chemické kotvy.

Délka hmoždinky je 35 mm. Maximální dovolené zatížení: beton 50 kg, YTONG 20 kg, dutá cihla 20 kg.

Při výběru vrutu nebo šroubu dbejte na to, že každý typ hmoždinky vyžaduje jiný typ. Vždy se řiďte údaji na obalu. Správnou délku spočítáte pomocí jednoduchého pravidla: délka hmoždinky + tloušťka montovaného předmětu + průměr šroubu/vrutu. Hloubka vrtaného otvoru by pak měla odpovídat délce hmoždinky + 1cm.

Jak zadělat díry po Hmoždinkách : Pokud je otvor příliš velký a hmoždinka nedrží, musíte vpravit vyplňovací hmotu – třeba montážní lepidlo, sádrový nebo syntetický tmel, plastelínu na bázi epoxidové pryskyřice nebo speciální opravné rouno.

Co pouzit místo hmoždinky : Chemická malta se používá do plných i děrovaných cihel, betonu, pórobetonu (ytongu apod.) nebo přírodního kamene. V narušeném, rozdroleném zdivu může být dokonce jediným řešením, protože je bezpečnější než klasická hmoždinka.

Kolik stojí 1m2 zateplení

Cena zateplení domu za metr čtvereční

Typ zateplení Cena za metr čtvereční izolace
Zateplení pomocí polystyrenu 600 až 1 000 Kč za metr čtvereční
Zateplení minerální izolační vatou 800 až 1 500 Kč za metr čtvereční
Zateplení dřevěným vláknem 800 až 1 200 Kč za metr čtvereční


Kontaktní zateplení fasády polystyrenem stojí kolem od 1.800 Kč za m², zateplení s minerální izolací pak zhruba 2.800 Kč za m². Provětrávaná fasáda je pak mnohem dražší, tady zaplatíte zhruba 6.000 Kč za m².Nejdříve je potřeba fasádu umýt a odstranit uvolněné části omítky –⁠ dutá místa odhalíte například poklepem kladívkem. Praskliny je nutné proškrábnout, aby se na povrchu otevřely a rozšířily. Následně se praskliny vyplňují tmelem na praskliny v omítce nebo stěrkovou omítkou.

Jak opravit díry ve stěně : Jak opravit velké díry

  1. Prostor otvoru vyčistěte od sutin, prachu a jiných nečistot. Povrch navlhčete.
  2. Pomocí suchých cihel vyplňte oblast poškozeného zdiva. K zajištění jednotlivých kusů se používá speciální lepidlo na obklady.
  3. Zbytek díry nahoďte maltou, nechte 2-3 dny zaschnout a nakonec zaštukujte.