Jak Pridelat krokve?
Krokve zasuneme do ostřihu proti sobě, osedláme je vaznice a na pozednice a pak ostřih zabezpečíme dřevěným kolíkem. Krokve u osedlání přibijeme hřebíky (nárožníky) do vaznic a pozednic. Plnou vazbu definitivně zavětrujeme kleštinami (horními i spodními) a řádně je ke krokvím, popř. ke sloupkům, přitáhneme svorníky.Krokev byla podložena v místě spoje (vaznice) a byla zatížena na konci tlustšího trámu ("tlak tašek") a na konci tenčího trámu ("tlak tašek"). Spoji by tedy pomohlo ho otočit – aby se momentem sil vyvíjela tlaková síla na čela spoje a ty díkyakci/reakci zpevnily spoj.Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm. Nesmí zatěžovat římsu, proto je mezi těmito dvěma prvky mezera 20 mm. Maximální délka krokve od středové vaznice směrem ke hřebeni bez vrcholové vaznice je 2,5 m.

Jak spojit Vaznici : Na spojení pásku s vaznicí používáme zvláštní čep, tzv. vháněný. Je zaoblen v poloměru, který se rovná délce pásku, a lze jej osazovat i do hotové konstrukce. Proti vypadnutí se zajišťuje kolíkem (obr.

Jak se Kotvi pozednice

Ve většině případů se pozednice připevňuje ke spojovacímu nosníku pomocí kotev. Správné ukotvení je zárukou pevnosti celé střechy, zejména v souvislosti se silnými poryvy větru a jinými nepříznivými povětrnostními podmínkami. Lišty pro zdivo by měly být upevněny na patách nebo kolenních stěnách z vnější strany.

Jak zateplit mezi krokvemi : Izolace mezi krokvemi

Můžete využít jak skelné (Isover Unirol Plus, Isover Unirol Profi) tak čedičové (Isover Orsik, Isover Uni) desky. Čedičové desky vám budou držet lépe, skelná izolace vám zase lépe vyplní nerovnosti. POZOR: Neřežte izolaci na stejně velké kusy.

Čepování –jedná se o nejčastější spojení dvou trámů, jeden trám je zakončen čepem a druhý je opatřen dlabem. Čepování může být pravoúhlé nebo šikmé. Používá se pro spojení sloupku s vazným trámem a vaznicí, vzpěry se sloupkem a vazným trámem, pásku s vaznicí a sloupkem … .

Doporučuji na každou krokev dát 2 šablony z desek síly asi 20 mm a nehoblovaných. Na konci dát distanční sloupek šíře krokve (pravděpodobně se na něj bude kotvit hák okapu ale dá se kotvit i z boku, pokud bude přetočený). Dvě desky proto aby to mělo i boční stabilitu a únosnost pro nepředvídatelné stavy.

Jak daleko od sebe se davaji Vazniky

Proč právě vazníky

Kromě střešních konstrukcí se vazníky využívají například i jako bednění betonových (resp. železobatonových) konstrukcí. Vazníkové krovy jsou tvořené soustavou vazníků, které jsou od sebe uložené ve vzdálenosti 0,9 až 1,2 metru (záleží na statickém výpočtu a projektu).V případě běžně používaných rozměrů dřevěných latí by neměla vzdálenost mezi krokvemi přesáhnout 900 mm. V případě použití ocelových profilů Lindab může být vzdálenost krokví až 1200 mm. U střech, které mají délku krokví delší než 6000 mm, je třeba pro- vést napojení dvou tabulí nad sebou.Např. pro závitovou tyč M10 je určeno sítko s průměrem 16 mm, takže vyvrtáte 16mm díru. Pokud kotvíte do plného materiálu, průměr otvoru se rovná průměru tyče plus 2 mm navíc. U tyče M10 si proto připravíte 12mm vrták.

Upevnění pomocí tesařských vrutů ke krokvím se provádí u výřezů. Výřezy označují přesné umístění konstrukčních vrutů. Správné montáži může předcházet předvrtání krokví, ale u tesařských vrutů s frézovacím hrotem to není nutné. Konstrukční vrut by měl procházet kolmo rovinou krokve a připojovat se k příčli.

Čím nejlépe zateplit střechu : Mezi nejoblíbenější patří minerální vaty: tedy skelná anebo kamenná vlna. Do střechy se doporučuje aplikovat minimálně 30 cm izolantu. V případě novostaveb dokonce více než 40 centimetrů. Jedině tak lze dosáhnout ideálních tepelných úspor.

Jakou zvolit tloušťku izolace do šikmé střechy : Jakou tloušťkou izolace zateplit Tloušťku izolace je nutné zvolit tak, abyste splnili požadavky normy a dosáhli očekávaných úspor. Běžně se zatepluje izolanty o tloušťce 300 mm, ale odborníci doporučují i více, například hodnotu pro pasivní domy – 400 až 460 mm.

Jak zakryt srouby ve dřevě

Pokud chcete zakrýt vrutový spoj ve dřevě, použijte krytky vhodné k hnacímu profilu vrutu. Vruty pro překližky mají opět speciální geometrii, jejich odpor při zašroubování je malý a odpor proti vytržení je velmi vysoký. Hodí se zvláště ke strojnímu šroubování.

Tradiční metody spojování dřeva

Mezi nejčastěji používané patří: čepem vyztužené tupé spoje, falcované spoje pro úhlové spoje, překrývající se spoje, které umožňují podélné spojování dřevěných nosníků, a čepové spoje pro prostorové prvky. Tyto metody jsou založeny na vytváření vhodných otvorů ve dřevě.Základním pravidlem je, že střecha musí přesahovat do třetiny průměru okapu. Výškový rozdíl mezi prodloužením střechy a návalkou (okrasným ukončením) okapu pak musí být nula až dva centimetry. To změříme pomocí přiložení latě, která bude představovat prodloužení střechy.

Jak nastavit krokev : Krokev narovnáme do správné polohy, použijeme sloupek jako podpěru a podložíme prknem, ukotvíme a spojíme pevnými prvky. Při slabém profilu krokví vyměníme raději všechny, jelikož dochází k permanentnímu přetížení jak krytinou, tak např. sněhem či vichřicí.