Bílek kvůli vysokému procentu bílkovin zařazujeme s rozvahou. Do příkrmu je vhodné přidat i malé množství (cca 1/2–2 čajové lžičky) kvalitního rostlinného oleje.Máslo bychom pak dětem měli podávat tepelně neupravené, to znamená klasicky mazat na chleba nebo jej přidávat do jídla až ke konci, kdy ho nejen nutričně obohatí, ale i dodá příjemnou chuť. Dětem např. velmi chutná domácí máslová zelenina.Nejsme experti na dětskou výživu, ale předpokládáme, že pro kojence na příkrmech budou vhodné stejné druhy olejů jako pro větší děti a dospělé, tzn. zejména olivový nebo řepkový, tedy oleje s vysokým podílem mastných kyselin typu omega-3. Při ABKM je také možnost konzumovat přepuštěné máslo (ghee).
Jak na prvni Lzicku : Dítě krmte nejlépe speciální plastovou lžičkou, kterou neplňte až po okraj. Miminko bude první sousta ze lžičky nejprve vysávat, jako by pilo z prsu nebo z lahvičky. Postupně se naučí, jak používat jazyk a polykat. Lžičku dávejte miminku do pusy vodorovně.
Jak zaradit maso do Prikrmu
Nicméně vždy je vhodné se o zavádění příkrmů poradit se svým pediatrem. Lze však říci, že poté, co dítě vyzkouší zeleninový příkrm, můžete začít přidávat i libové maso. Ze začátku stačí 10 g vařeného masa, postupně můžete množství navýšit až na 35 gramů. V prvním roce života by dítě mělo přijímat maso 6x týdně.
Kolik se dává Prikrmu : Není až tak podstatné kolik toho dítě sní a je to stejně jako u dospělých velmi individuální. Pokud chcete znát nějaký údaj, většinou se za plnou dávku příkrmu považuje 150–250 g. Je naprosto normální, že dítě ochutná jen pár lžiček, nebo naopak některé jiné dítě sní hned plnou misku – množství nechte na dítěti.
Mléčné a nemléčné kaše
(Ne)mléčné kaše nabízejte dětem před spaním. Zasytí miminko na delší dobu než mateřské mléko, takže ho nebude v noci budit hlad a vydrží déle nerušeně spinkat. Výhoda (ne)mléčné kaše spočívá v chuťové podobnosti s umělým/mateřským mlékem, takže přechod od kojení k příkrmům není tak divoký.
Kojenecká strava od ukončeného 4. měsíce už může obsahovat také obiloviny, které jsou nezbytné pro zavedení potřebných sacharidů a vlákniny, případně lepku. Mezi prvními se doporučuje amarant, kukuřice, rýže, pšenice či pohanka.
Jak používat dětský olej
Dětský olej: 1 přípravek, 5 způsobů použití
- Použití 1: Nahraďte dětským olejem tělový krém.
- Použití 2: Přidejte pár kapek dětského olejíčku do koupele.
- Použití 3: Použijte dětský olej jako výživnou olejovou masku na vlasy.
- Použití 4: Vyzkoušejte dětský olej jako pomocníka při manikúře a pedikúře.
Promazání po koupeli
Po koupeli či sprchování promazávejte pokožku dítěte krémem nebo olejem. Nejvhodnější doba na promazání miminka je do tří minut po koupeli, dokud je kůže ještě vlhká a hydratační složky přípravků se nejlépe vstřebají. Při výskytu suché kůže se krémy nebo oleje nanášejí několikrát denně.Na začátek zvolte jednodruhový příkrm. Vybírat doporučujeme nejlépe sladší druhy zeleniny – batát, mrkev. První dvě až tři koštovací lžičky by měly zahrnovat jediný druh zeleniny. Začněte například již zmiňovanou mrkví, batátem nebo bramborem.
První týden podávání příkrmů může vypadat třeba takto: mrkev 2-3 dny, brambor 2-3 dny, dýně 2-3 dny a tak dále. Nabízejte zpočátku jen pár lžiček. Během oněch dvou dnů máte šanci zjistit, zda se neprojevila alergie.
Kdy pridavat maso do Prikrmu : Můžete tedy začít už v šesti měsících – zhruba za 3 týdny po tom, co jste zkusili první lžičku. Maso je důležitým zdrojem bílkovin a děťátko je bude potřebovat, aby se správně vyvíjelo. Mělo by se v jídelníčku objevit zhruba 3× za týden. Ze začátku skutečně nemusíte podávat maso častěji, zbytečně by zatěžovalo trávení.
Jak zařadit lepek do příkrmů : Existuje několik způsobů, jak zavést lepek:
- lžičkou pšeničné mouky do zeleninového příkrmu,
- pšeničnou kaší pro kojence,
- piškotem do ovocného příkrmu,
- kůrkou od chleba,
- kuskusem (asi nejšetrnější způsob) do zeleninového příkrmu, které má dítě v oblibě, nejlépe vodnatější druh zeleniny (dýně či cuketa).
Co dát na prvni příkrm
Nejvhodnější pro začátek jsou jemná pyré z jednoho druhu lokální zeleniny (jako je mrkev, brambor, brokolice nebo květák), která jsou podávána obvykle v poledne. V průběhu jednoho měsíce můžete začít i s vícesložkovými příkrmy – zeleninovými a masozeleninovými. Pokud vaše dítě zpočátku příkrm odmítá, buďte trpělivá.
Odborníci doporučují podávat 2-3 porce zeleniny denně, přičemž jedna porce je asi 50 gramů. Na svačinku podávejte ovoce nebo ovocné přesnídávky, protože dítě by mělo sníst denně dvě 50-gramové porce ovoce.Informace o jednotlivých věkových skupinách
Věk | Zjistěte, kolik spánku denně Vaše miminko potřebuje (= za 24 hodin) |
---|---|
3 týdny | 16 až 18 hodin |
6 týdnů | 15 až 16 hodin |
4 měsíce | 9 až 12 hodin v noci a 2 zdřímnutí (každé z nich 2 – 3 hodiny) |
6 měsíců | 11 až 12 hodin v noci a 2 zdřímnutí (každé z nich 1 – 1,5 hodiny) |
Co dělat aby miminko spalo celou noc : Během dne ho držte na světle a na místech, kde se něco děje – klidně i ve chvílích, kdy spí. Nesnažte se ho držet od všeho v ústraní. Když však nastane noc, zatemněte místnost, nastolte ticho a klidnou atmosféru již chvíli předtím, než půjde děťátko spát.