Jak připravit prezentaci k obhajobě
- Titulní snímek: Měl by obsahovat název vaší práce a otázku, kterou vaše prezentace zodpovídá.
- Úvodní snímek: Měl by představit váš výzkumný problém, cíle a motivaci.
- Snímek s literárním přehledem: Měl by shrnout hlavní teorie a studie související s vaším tématem.
Nejčastěji nedoceněnou skutečností je jak málo času je na prezentaci. Nezdržujte se přesnými úvody, jen zjednodušeně popište kontext a pak rychle vysvětlete, co jste dělali a proč je to dobré. Kratší prezentace jsou těžší než delší, protože musíte být výstižní a úsporní.Diplomovou práci je vhodné začít psaním abstraktu nebo úvodu a obsahu. Chybou je, když student píše obsah až nakonec. Dobře napsaný abstrakt je v podstatě podrobněji rozepsané zadání práce. Úvod by měl jasně stanovit stěžejní a okrajové cíle práce.
Co se píše do závěru práce : Závěr je nutné koncipovat tak, aby odpovídal úvodu. Jinými slovy v úvodu jste představili cíl práce a v závěru ho musíme uvést opětovně, ovšem se zjištěným výsledkem společně s komentářem, jak jste cílem dosáhli, jaké metody jsme použili, apod.
Jak pozdravit u obhajoby
Až budete stát v té místnosti, začněte pozdravem adresovaným komisi např. vážená paní předsedkyně, vážení členové komise. Uklidníte se. Občas studenti použijí oslovení vážená předsedkyně (a to mě brní trochu uši, ale nervozita dělá své).
Co nesmí chybět v prezentaci : Na začátku nesmí chybět představení tématu, nastínění osnovy vystoupení, na konci pak rekapitulace nejdůležitějších informací a závěr. Každá část prezentace by měla být od ostatních oddělena nějakým odlehčením, humornou vsuvkou atd.
Obhajoba se skládá z prezentace bakalářské práce, hodnocení oponentem a školitelem, zodpovězení otázek vznesených oponentem, dále následuje stručná diskuse/odpovědi studenta na otázky z pléna.
Na napsání bakalářské práce bývají zpravidla dva semestry, na práci diplomovou pak dokonce semestry čtyři. Může se tak zdát, že je času víc než dost, což je sice pravda, ale platí zde, nejen studentský, zákon, který říká, že úsilí je přímo úměrné času, které na práci máme.
V jaké osobě psát závěrečnou práci
Text závěrečné práce se doporučuje psát v trpném rodě (např. bylo provedeno), případně v první osobě množného čísla (tzv. autorský plurál), v minulém nebo přítomném čase.Zda závěr obsahuje:
- Odpověď týkající se dosažení cíle zadání bakalářské či diplomové práce.
- Návrh na rozšíření/pokračování práce (jakým směrem by se měla ubírat).
- Jednu až dvě normostrany textu.
- Je výstižný, čtivý, zajímavý a hlavně spisovný.
Závěr seminární práce by znovu měl zmínit cíl, který byl stanoven již v úvodu. Popíšeme, zda se nám ho podařilo naplnit a jaké prostředky jsme na to využili. Musí obsahovat nějakou autorova vizi do budoucna rozebírání problematiky. Autor by měl v závěru rovněž uvézt i přínos této práce.
Snažte se mluvit uvolněně ale ne monotónně. Vyvarujte se rychlému vyprávění tzv. "blábolení". Pokud budete mluvit pomaleji budete mít čas zamyslet nad tím, co chcete říct a nebudete se mýlit.
Jak oslovit komisí při obhajobě : – Pokud budete v průběhu obhajoby oslovovat jednotlivé členy komise, můžete je oslovovat: o funkcí zastávanou v komisi: „vážený pane předsedo“(komise), resp.
Jak spravne prezentovat prezentace : Deset pravidel pro správné prezentování
- Natočte se nebo alespoň před zrcadlem zhodnoťte svá gesta a mluvený projev.
- Dorazte na místo prezentace včas a sžijte se s technikou.
- Zapomeňte na panáka na kuráž!
- Před prezentací se rozmluvte a rozdýchejte.
- Pohybujte se.
Co by mělo být v prezentaci
Obsah by měl být stručný, heslovitý, případné věty krátké, srozumitelné. srozumitelnost a viditelnost obrázků před prezentací. Videa pouze krátká, k tématu. Minimalizovat použité animace a přechody – volit krátké a přehledné animace stejné v celé prezentaci.
Sukně, šaty, kostýmek nebo společenské kalhoty, dovoleno je v zásadě vše, samozřejmě s ohledem na důležitost události. Obecně pak platí, že ať už se rozhodnete pro sukni nebo kalhoty, oblečení by mělo být společenské, ale také pohodlné, měly byste se v něm cítit dobře a samozřejmě by Vám mělo slušet :).Zásada první: Vyjadřujte se v první osobě
Bakalářku nebo diplomku můžete psát třeba v trpném rodě. Jeho použití je však poměrně náročné a ne vždy se hodí. Další možností je takzvaný autorský plurál, tedy první osoba množného čísla.
Co se stane když neobhájím bakalářskou práci : Pokud jste bakalářskou práci neobhájil (nebo Vám byla vrácena k přepracování), tzn., že jste ji ve své podstatě ještě nepublikoval, můžete její původní obsah využít bez jakýchkoliv problémů a sankcí.