Brazílie je největší zemí v Jižní Americe a třetí na americkém kontinentu – Amazonský prales je největším tropickým deštným pralesem na světě a pokrývá šedesát procent brazilského území. Většina z celkové plochy pralesa je ve státě Amazonas, který je také největším státem ve federaci.Amazonský prales, také amazonský tropický deštný prales, je rozsáhlý, přibližně 5 500 000 km2 rozlehlý tropický deštný les v Jižní Americe. Rozkládá se na území Brazílie, Kolumbie, Peru, Venezuely, Ekvádoru, Bolívie, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany. Velká část pralesa leží v Amazonské nížině.A co víc, kultura a "místa pro život" mnoha miliónů lidí žijících v pralese jsou ničeny a ohroženy kácením a zabíráním půdy. Mezi největší důvody odlesňování patří pěstování dobytka, získávání dřeva, těžba nerostných surovin a velkoplošné projekty jako budování komunikací a vodních přehrad pro výrobu energie.
Jak se říká amazonskému pralesu : Nahlédněte do útrob Amazonie, prales je blízko bodu zlomu. Amazonský deštný prales se rozprostírá na asi 5,5 milionu kilometrů čtverečních. Je to největší deštný prales, tvoří více než polovinu všech po celém světě. Díky fotosyntéze probíhající v listech stromů se mu přezdívá "plíce planety".
Na co si dát pozor v Brazílii
v Riu neprocházejte pěšky tunely mezi jednotlivými částmi města, dochází v nich k častým přepadením. vždy se po městě i pláži pohybujte raději ve skupině. buďte vždy maximálně obezřetní, bohužel denní světlo není zárukou bezpečnosti, k přepadením může dojít i za bílého dne na rušné ulici či pláži.
Kde jsou deštné pralesy : Tento biom nalezneme zejména v rovníkových oblastech Země, byť některé okrajové enklávy mohou díky místním specifikům zasahovat až do subtropů. Nejrozsáhlejší je Amazonský deštný prales, dále Konžský deštný prales a pralesy na poloostrovech a ostrovech Přední a Zadní Indie.
Na Zemi dnes existuje pouze sedm velkých, souvislých pralesních oblastí. Nejrozsáhlejší je Amazonský tropický deštný prales, pralesy střední Afriky, deštný prales v Andách, pralesy Sibiře, poslední evropské pralesy, pralesy Severní Ameriky a džungle jihovýchodní Asie.
Nejrozsáhlejší je Amazonský deštný prales, dále Konžský deštný prales a pralesy na poloostrovech a ostrovech Přední a Zadní Indie. Krom nich ještě existují menší ostrovní pralesy v Karibiku, Indickém oceánu a rovníkové oblasti Pacifiku. Vlhkost vzduchu bývá až 100%.
Jaké dřevo se těží v brazilských pralesech
V části deštného lesa, která je nyní obhospodařována lesním podnikem Maderacre, byly v minulosti těženy stromy velkých rozměrů s cenným dřevem, zvláště mahagon.Deštné pralesy střední Afriky, kde žije nesčetné množství živočišných a rostlinných druhů, představují po Amazonii druhou největší oblast tropického pralesa na světě. Táhnou se od Kamerunu a Středoafrické republiky přes Kongo a Rovníkovou Guineu až po Gabun.Amazonský deštný prales pokrývá 3.6 milionů km2 – 42% plochy Brazílie a dalších 2.4 mil km2 v okolních zemích. Je to největší deštný prales planety a také je to druhově nejbohatší ekosystém. V Amazonii žije 20% všech známých druhů ptáků, 20% známých rostliných druhů a 10% všech savců.
Aktuální informace si prosím ověřte u patřičných úřadů. Nejlepší čas na návštěvu Brazílie je od září do října. V tuto dobu se vyhnete nejrušnějším obdobím dovolených, drsné zimě na jihu i období dešťů.
Jaké očkování do Brazílie : Standardem pro cesty do tropických oblastí je očkování proti žloutence typu A a proti břišnímu tyfu. Očkování proti žloutence (hepatitidě) typu A lze výhodně kombinovat v jedné vakcíně s očkováním proti hepatitidě typu B. Toto očkování se hodí pro cestovatele vzhledem k přenosu hepatitidy B krví.
Kolik je v ČR pralesů : V Česku mají rozlohu pouze 920 ha a patří mezi ně třeba Žofínský prales, Boubínský prales, Mionší či Rýchorský prales.
Co žije v amazonském pralese
Mezi významné představitele zvířat patří mravenečník, kapybara, jaguár, papoušek Ara hyacint, želvy mořské i sladkovodní a aligátoři či kajmani. Mezi nejvýznamnější z 55-ti tisíc druhů rostlin patří velice vyhledávaný a drahý mahagonovník.
Nejrozsáhlejší je Amazonský deštný prales, dále Konžský deštný prales a pralesy na poloostrovech a ostrovech Přední a Zadní Indie. Krom nich ještě existují menší ostrovní pralesy v Karibiku, Indickém oceánu a rovníkové oblasti Pacifiku.Táhnou se od Kamerunu a Středoafrické republiky přes Kongo a Rovníkovou Guineu až po Gabun. Zle leží Konžský deštný prales s rozlohou přes 1 700 000 km2, který patří mezi nejhodnotnější ekosystémy planety. Žije zde 39 endemických druhů, tedy biologické druhy nevyskytující se nikde jinde na světě.
Kde se nachází tropický pás : Tropy jsou také označovány jako „horký pás“, který leží mezi obratníky Raka a Kozoroha. Další definice o tropech říká, že leží mezi oblastmi se subtropickým podnebím a oblastmi s podnebím rovníkových monzunů, v některých oblastech jsou vymezeny na hranici s oblastmi s rovníkovým podnebím.