Když se vanilkový lusk mírně opeče v troubě, začne pufovat a nakonec ztvrdne. Snadno se pak strouhá nebo mixuje na jemný prach, který se používá jako kořenící ingredience do pudinků, krémů, jogurtů, omáček, do chai latte, palačinkového těsta, marinád i dresinků.Je to snadné. Vanilkový lusk stačí podélně rozříznout a vyškrábat z něj semínka, která následně použijete do pokrmu či nápoje. Vyškrábaný lusk určitě nevyhazujte, ale vložte ho do cukru nebo alkoholu, tím z něj dostanete aroma a ovoněné produkty následně můžete využít při dalším vaření.Jak vanilku skladovat
- Vhodné je skladování na suchém, temném místě při pokojové teplotě.
- Nenechávejte na denním světle.
- Neskladujte v ledničce!
- Při manipulaci s luskem se nedotýkejte lusku prsty bez desinfekce alkoholem.
Jak vyndat semínka z Vanilkoveho lusku : Nejcennější součástí vanilkového lusku je jeho obsah – dřeň, která je tvořená drobnými černými zrníčky. Nejlépe dřeň z lusku vybereme tak, že vanilkový lusk podélně rozřízneme a tupou stranou nože zrníčka vyškrábeme z obou polovin lusku. Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel.
Co s pravou vanilkou
Vanilkové rohlíčky, vanilková zmrzlina, vanilkový krém k buchtičkám, vaječný likér… Pravá vanilka je vzácné a drahé koření, její chuť a aroma je ale nenahraditelná, nezkoušejte pravou vanilku nahradit syntetickým vanilinem, výsledkem budete zklamaní…
Jak se dělá vanilkový krém : Do kastrůlku dáme mléko, cukr, vanilkový cukr a pudinkový prášek a uvaříme hustý krém. Za stálého míchání ho necháme vychladnout. Nebo povrch můžeme také přikrýt fresh fólií aby se neutvořil škraloup. Vychladlý krém rozšleháme a zašleháme máslo nakrájené na malé kousky.
Nejdříve si vanilkový lusk podélně rozkrojíme a ostrým nožem vyškrábeme zrníčka. Lusk pokrájíme na menší kousky. Do mixéru nasypeme část cukru a vložíme lusk se zrníčky. Mixujeme, dokud z cukru není prášek.
Samotná výroba je velice jednoduchá. Stačí rozříznout vanilkové lusky a nakrájet je na menší kousky. Kousky lusků se pak společně s alkoholem vloží do čisté a dobře uzavíratelné lahvičky. Po uzavření ji skladujeme na temném místě po dobu 2 až 3 měsíců občas lahvičku protřepeme.
Proč je vanilka tak drahá
Jeden květ dá vznik jedinému vanilkovému lusku, přičemž každý květ kvete jen jeden den. Zároveň, každý vanilkový lusk zraje různě dlouhou dobu, a musí se sklidit, než by se sám otevřel. Proto musí být vanilka neustále ručně opečovávána a kontrolována, a proto je tak drahá.Přirozená vanilková vůně je jemně nasládlá, hřejivá, s nádechem kořeněného aroma. V aromaterapii se používá pro uklidnění, dobrou náladu i proti nespavosti.Lístky na vatě
Semena řeřichy, ředkvičky nebo salátu je lepší nechat klíčit na vlhké vatě, dokud se neobjeví první lístečky, které pak odstříháváme. Do hlubokého talíře na vatu rozložíme poměrně hustě semínka a vatu prolijeme vodou, talíř postavíme na světlé místo a dáváme pozor, aby vata nevyschla.
Jeden květ dá vznik jedinému vanilkovému lusku, přičemž každý květ kvete jen jeden den. Zároveň, každý vanilkový lusk zraje různě dlouhou dobu, a musí se sklidit, než by se sám otevřel. Proto musí být vanilka neustále ručně opečovávána a kontrolována, a proto je tak drahá.
Kolik cukru na jeden lusk : Celý lusk dáme na dno cukřenky, zasypeme cukrem krystalem nebo moučkou. Protože cukr snadno absorbuje vůně, za necelý týden již máme krásně vonící cukr. Jeden lusk vám vystačí určitě na 5 kg cukru.
Jak dlouho před Vanoci plnit cukrovi krémem : Upečené cukroví začněte plnit ideálně dva týdny před Štědrým dnem, nejpozději týden, ať se stihne rozležet. Plnit a mazat se vám budou lépe odleželé sušenky – například čerstvě upečené linecké se rádo láme.
Jak tvarovat Vanilkove rohlíčky
Klasické ruční tvarování je obvyklý postup – jen tak od oka uždibujeme podobně velké kousky těsta, uděláme nejprve kuličku, aby těsto bylo hladké a poté z kuličky malý váleček, který ohneme a vytvarujeme mu konce podle přání – někdo více do špičky, jiný jen zlehka zakulacené.
Rohlíčky se pečou v troubě předehřáté na 180 až 200°C.
Čím víckrát se totiž na čerstvě upečené rohlíčky sahá, tím spíš z nich cukr opadává a deformují se. Vanilkou opravdu nešetřete, na chuti se to vyplatí,“ radí pekařka.Vanilkový extrakt je v tekuté formě plné vůně a chuti vanilky, který se používá pro dochucení sladkých pokrmů, cheesecaků, koktejlů nebo kávy. Vyrábí se z vanilkových lusků a alkoholu.
Co se dá použít místo vanilkového extraktu : Vanilkový extrakt je zkrátka a jednoduše koncentrovaný výtažek z vanilky, který se vyrábí naložením vanilkových lusků v alkoholu. Má zlatou až tmavě hnědou barvu a výraznou chuť i vůni. Můžu ho něčím nahradit Ano, můžete ho nahradit vanilkovým luskem, je to ale v důsledku finančně náročnější.