Jak pracovat s plazmovou řezačkou?
Jak řezání plazmou funguje Při řezání plazmou dochází k tavení materiálu za vysokých teplot neboli pálení, kdy mezi plazmovým hořákem a děleným materiálem vzniká elektrický oblouk. Řezacím plynem proniká proud elektronů, a ty tvoří ionizované plyny a plazmu, která následně dokáže vypálit řezaný materiál.Při výběru je důležité, aby měla možnost zabudovaného kompresoru přímo v plazmě, dále je to výkon, doporučuje se také, aby byl kompresor vybavený filtrem na olej a vodu, aby se zabránilo případnému znečištění plazmové řezačky.Na řezání plazmovým obloukem se obvykle používá měděná tryska na zúžení proudu plynu pomocným obloukem, který jím prochází. Pomocný oblouk přeskočí z elektrody v hořáku na řezaný materiál. Tomu se říká „přenesený oblouk“. I když existují i „nepřenesené“ oblouky, ty se však obvykle k řezání nepoužívají.

Proč se odebírá plazma : Krevní plazma se používá při výrobě řady životně důležitých léků. Jsou mezi nimi i takové, které pomáhají nemocným se sníženou imunitou, onkologickým onemocněním či poruchou srážlivosti krve. Pomáhá mimo jiné také při náročných chirurgických zákrocích, popáleninách a transplantacích.

Jaký kompresor k plazmové řezačce

Kompresor střední výkonové třídy se 100 l tlakovou nádobou, určený zejména pro řemeslnické dílny nebo specializované provozy (→dodávané množství tlakového vzduchu: 400 l/min.). Tento kompresor doporučujeme k plazmovým řezačkám SHERMAN CUTTER 110 a 130.

Na co je plazmová řezačka : Plazmové řezačky jsou invertorové zdroje, které za pomocí plazmy dokáží účinně tavit kovové materiály. Této schopnosti se využívá k dělení (řezání) kovů, případně k jejich děrování nebo drážkování.

Teplota částečně ionizované plazmy je 5000 až 10 000 K, úplně ionizované zhruba 100 000 K. Volně se pohybující elektrony v plazmě mohou přenášet elektrický proud, neboť plazma je vodivá.

Plazmové řezačky jsou invertorové zdroje, které za pomocí plazmy dokáží účinně tavit kovové materiály. Této schopnosti se využívá k dělení (řezání) kovů, případně k jejich děrování nebo drážkování.

Kdy nechodit na plazmu

Plazmu nemohou darovat lidé s hemofilií nebo jinými závažnými poruchami srážlivosti krve, onkologicky nemocní lidé a lidé pozitivní na HIV, žloutenku typu B a C, syfilis a jiné choroby. Při podezření na nitrožilní užívání tvrdých drog vás otestujeme na jejich přítomnost v krvi.Krevní plazma je nažloutlý, slabě zásaditý roztok bílkovin, elektrolytů a malých organických molekul. Její objem odpovídá 5 % tělesné hmotnosti.Kompresor by měl být skladován na suchém místě v teplotním rozmezí od 0 °C do 45 °C. Chraňte ho před povětrnostními podmínkami. V případě dlouhodobého skladování kompresor chraňte před prachem.

plazma získaná z odběrů krve a plazmaferéz se užívá ke klinickému použití pro pacienty s projevy krvácení, oběhovým šokem, jaterním selhání, popáleninách, nebo k výrobě koncentrátů pro zástavu krvácení, imunoglobulínů a očkovacích látek.

Proč Nedarovat plazmu : KDO BY PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí: pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu….

Proč nechodit na plazmu : KDO BY KREVNÍ PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí, pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu…

Proč se nesmí darovat plazma při menstruaci

Mohu darovat během menstruace Menstruace není překážkou v dárcovství krevní plazmy. Pokud se cítíte dobře, můžete přijít darovat.

To je normální jev. Kompresor může pracovat až cca 45 minut v hodině a v případě spotřebičů s elektronicky řízeným kompresorem i bez přestávky pouze s intenzitou měnící se podle potřeby.U malého jednopístového kompresoru s 24 litrovým vzdušníkem by jsme se měli vejít do 1 litru oleje. U větších modelových řad (dvou a více válcové kompresory, velké vzdušníky – 90l, 250l, 500l) se obsah oleje může pohybovat v řádech pár litrů (1,5 l , 2,3 l ), záleží na typu a výrobci kompresoru.

Co se deje v těle po odebrani plazmy : Krev putuje do plazmaferetického přístroje, kde se tekutá plazma odstředí v krevním separátoru. Plazma se pak shromažďuje ve sběrné nádobě, pevné součásti krve (červené a bílé krvinky a krevní destičky) se vrací během odběru zpět dárci. Tento proces je naprosto bezpečný a trvá zhruba 45-60 minut.