Jak poznám zkrat?
Dojde-li ke zkratu, je třeba co nejrychleji přerušit elektrický obvod. K ochraně elektrického obvodu proti zkratu slouží pojistky a jističe. U tavné pojistky se vlivem tepla roztaví tenký drátek, u elektromagnetického jističe silné magnetické pole přitáhne kotvu a vypne obvod.Po zkratu vedení je třeba odpojit hlavní vypínač a odpojit všechny elektrické spotřebiče. Umístěte multimetr do polohy odporu a připojte dva testovací vodiče k živému vodiči a nulovému vodiči. Pokud je hodnota odporu nulová nebo velmi malá, lze usoudit, že došlo ke zkratu.Ke zkratu elektřiny může dojít např. při poškození izolace přívodních kabelů, nebo vodičů uvnitř spotřebiče, přičemž dojde k jejich nechtěnému vzájemnému dotyku, nebo při vysoké vlhkosti v obvodu nebo při přítomnosti cizích materiálů ve spotřebiči. Voda je vodivý materiál.

Jak zjistit jestli je ve zdi kabel : Potřebujete zjistit, kudy vedou elektrické kabely či vodovodní trubky ve zdi či v zemi Nejjednodušší způsob, jak si být jistí je pořídit si detektor kabelů. Ať už se chystáte na rozsáhlejší rekonstrukci nebo pouze přidělat poličku na zeď, vždy hrozí riziko, že natrefíte na kabel.

Jak se chránit proti zkratu

Vypínací čas ochrany (jističe nebo pojistky) nesmí překročit dobu, za kterou zahřeje zkratový proud vodič na mezní teplotu. Přípustné vypínací doby pro zkraty trvající do 5 s je možno počítat s použitím materiálových konstant. Předřazená nadproudová ochrana musí před uběhnutím přípustné vypínací doby vypnout.

Jak funguje zkrat : Elektrický zkrat vzniká přímým vodivým spojením mezi póly zdroje, tj. když elektrický proud neprochází přes spotřebič, ale jednoduše si zkrátí cestu. Odtud název elektrický zkrat. Vzniká při poškození izolace, kdy dojde ke kontaktu samotných vodičů nebo při spojení přes vodivou kapalinu či cizí vodivý předmět (např.

Přerušení vodiče lze snáze najít tak, že opakovaně zkracujete délku smyčky v oblasti, kde máte podezření na přerušení, na polovinu, dokud nezbývá pouze krátký úsek vodiče. Další pokyny a podrobné informace naleznete v uživatelské příručce nebo v našich servisních informacích.

Černý měřící kabel zapojíme do společné černé zdířky multimetru (COM). Červený měřící kabel zapojíme do červené zdířky multimetru měřící napětí (V). Při měření napětí nesmí být nikdy červený vodič připojen do svorky měřící proud (A, mA).

Jaké nebezpečí vzniká při zkratu

V místě zkratu hrozí vznik požáru. Izolace brání kontaktu vodičů, elektrickému zkratu, požáru a úrazu elektrickým proudem – proto je velmi důležitá. Např.Zkratový proud > 200 mA. Měření probíhá s automatickým přepólováním zkušebního proudu. Je možné vykompenzovat odpor měřicích vodičů. Lze zvolit i měření malým proudem asi 7 mA; slouží k "propískávání" obvodů, běžnému měření odporů apod.Pro opravu použijte vápenocementovou maltu (jádrová omítka). Díru s ní jednoduše zaházejte, lžící strhněte drážku a nechte zaschnout (2-3 dny). Pokud povrch popraská, zdrsněte jej a finišujte pomocí stěrky (velmi jemná malta – fajnová omítka).

Nejběžnějším a pravděpodobně nejefektivnějším způsobem úplného skrytí kabelů jsou kabelové lišty (kanály). V lištách kruhového nebo čtvercového průřezu lze skrýt jeden nebo více kabelů. Lišty na kabely lze koupit v mnoha různých provedeních, často s flexibilní délkou a dokonce i s rohovými prvky.

Na co slouzi jistič : Co je jistič a k čemu slouží Jistič je elektrický ochranný přístroj, který chrání vedení a ostatní prvky elektroinstalačních rozvodů před účinky nadměrně vysokého proudu (nadproud) při zkratu nebo přetížení. Jističe jsou ochranné přístroje a nejsou primárně určeny k zapínání či vypínání obvodů.

Co dělat když vypadnou pojistky : Vypněte co nejvíce spotřebičů. Nezapomeňte vypnout i spotřebiče, které „vypadly“. Zkontrolujte hlavní jistič, jističe a pojistky, obvykle jsou ve skříňce poblíž vchodových dveří, ve které je i elektroměr.

Jak zjistit Mezizávitový zkrat

Princip zjištění mezizávitového zkratu je změřením spektra vibrací na statoru. Popisování této metody by bylo ale poměrně složité pro toto vlákno. Servisní technik specialista v oblasti elektromotorů, jejich zkoušení, defektoskopie, vibrací, navíjení, vyvažování.

Detektor kabelů ve zdi či v zemi je navržen primárně k detekci elektrických kabelů a jiných kovových prvků. Avšak některé modely detektorů kabelů mohou být schopny detekovat i jiné materiály, jako například plastové trubky, vodovodní potrubí nebo i dřevo.Pro měření napětí (ale i odporu, frekvence, prozvánění vodičů) se červený vodič (+) zapojuje do svorky označené V (Ω, Hz). Svorka je obvykle na pravé straně. Pro měření proudu se červený vodič (+) zapojuje do svorky mA (pro malé proudy, svorka jištěna obvykle pojistkou) nebo do svorky A (pro velké proudy).

Jak změřit zkrat Multimetrem : Pokud měříte střídavé napětí, nezapomeňte připojit červený kabel ke vstupnímu konektoru označenému symbolem V a ne A. Na displeji by se měl zobrazit symbol „ṽ“. Při připojení měřicích kabelů ke vstupu A nebo mA a následném měření napětí vznikne zkrat v měřicím obvodu.