První příznaky diabetu u dítěte
Příznaky cukrovky u dětí nejsou v počáteční fázi nijak typické. Dítě hubne, je unavené, malátné a někdy také více spavé. Glukózu přijatou z potravy tělo neumí zpracovat, a proto koluje v krvi. V rozvinutějším stadiu je obvykle prvním podezřelým jevem změna močení.Diagnostika diabetu je v podstatě velmi snadná, pokud se na něj myslí. Prvním krokem již v běžné ambulanci je vyšetření moči na přítomnost cukru (lze je provést v každé ordinaci). Následně pak je nutné stanovení glykémie v krvi. Samozřejmě postupně přichází v úvahu řada dalších laboratorních analýz.Příliš vysokou hladinu glukózy v krvi provází příznaky:
- žízeň
- nevolnost.
- časté močení a dehydratace.
- podrážděnost.
- rozostřené vidění
- malátnost.
- dušnost.
- dech zapáchající po acetonu.
Jak zjistit cukrovku doma : Přítomnost glukózy a ketolátek v moči si můžete jednoduše otestovat sami doma pomocí glukometru a detekčních proužků. U zdravého člověka budou obě políčka neutrální, barevně se nezmění. V případě pozitivní reakce, tedy pokud se políčka zabarví, výsledek testu konzultujte se svým praktickým lékařem.
Kdy může dítě cukr
V době, kdy prudce narůstá dětská obezita, radí odborníci rodičům, aby dětem nedávali cukr. Úplný zákaz platí do dvou let jejich věku. Až do osmnácti let by pak mladiství neměli konzumovat více než 25 gramů cukru denně, což se rovná asi šesti nepříliš plným kávovým lžičkám.
Co zpusobuje cukr u dětí : Častější konzumace cukrem slazených jídel a sladkostí narušuje výživu velmi citlivého dětského mozku a zvyšuje kazivost chrupu. Doporučte proto svým známým a příbuzným, aby dětem nosili raději ovoce a nepoškozovali dětem zdraví přemírou bonbónů a čokolád.
Zvýšené (hraniční) hodnoty glykémie se pohybují nalačno v rozmezí 5,6–6,9 mmol/l. Tento stav označujeme jako prediabetes. Diabetes je diagnostikován při hodnotách >7 mmol/l nalačno.
Symptomy diabetické pokožky
- Pokožka nedokáže udržet vlhkost.
- Kůže rychle vysychá
- Snížená tvorba potu a mazu.
- Mohou se objevit ragády až otevřené rány.
- Rány se hůře hojí
- Poruchy citlivosti (čití)
Kdy se jedná o diabetes
U zdravého člověka je množství glukózy v krvi stálé a pohybuje se nalačno mezi 3,8–5,6 mmol/l. Zvýšené (hraniční) hodnoty glykémie se pohybují nalačno v rozmezí 5,6–6,9 mmol/l. Tento stav označujeme jako prediabetes. Diabetes je diagnostikován při hodnotách >7 mmol/l nalačno.Pokud hladina krevního cukru přesáhne hodnotu 7 mmol/litr krve, mluvíme o cukrovce. Onemocnění ale předchází tzv. prediabetes, tedy stav, který se v mnohém cukrovce podobá, ale zatím tímto onemocněním není.typ diabetu, obvykle začíná jako bolest stehen, kyčlí, hýždí nebo nohou (na jedné straně těla) a způsobuje slabost nohou. Lidé s proximální neuropatií nejsou často schopni bez pomoci vstát ze sedu. Fokální neuropatie způsobuje náhlou slabost jednoho nervu nebo skupiny nervů a nejčastěji postihuje hlavu, trup či nohy.
bere vápník ze zubů a tím zvyšuje riziko vzniku zubního kazu; nebo z kostí, které se oslabují a jsou náchylnější k poranění. Nadměrný příjem cukru navíc překyseluje organismus, narušuje střevní mikroflóru a poskytuje vhodné prostředí pro škodlivé mikroorganismy.
Kdy může Dítě cukr : V době, kdy prudce narůstá dětská obezita, radí odborníci rodičům, aby dětem nedávali cukr. Úplný zákaz platí do dvou let jejich věku. Až do osmnácti let by pak mladiství neměli konzumovat více než 25 gramů cukru denně, což se rovná asi šesti nepříliš plným kávovým lžičkám.
Jak škodí cukr dětem : Šest lžiček denně
Dítě, které pokryje svůj příjem energie čokoládou, už nemá potřebu jíst mléčné výrobky ani zeleninu – a v tu chvíli začíná cukr ohrožovat jeho zdraví. Mezi následky, které si děti s sebou odnášejí do dospělosti, mohou být křehké a lámavé kosti, obezita i špatný cholesterol.
Jak se projevuje neléčená cukrovka
Příznaky při neléčené či nedostatečně léčené (kompenzované) cukrovce jsou kožní problémy, oční problémy, které mohou vyústit až v zelený zákal, jehož následkem může člověk přijít o zrak, poškození nervů, onemocnění ledvin, onemocnění srdce, mrtvice, diabetická noha a další.
Diabetes druhého typu odhalí lékaři většinou náhodně při vyšetření krve. Normální hladina cukru v krvi u zdravého dítěte je 3,3 až 5,5 milimolů na litr.V praxi to podle něj znamená, že ve věku čtyři až šest let by děti měly sníst maximálně 19 gramů cukru denně; sedmi až osmiletí maximálně 24 gramů cukru denně; děti starší jedenácti let a dospělí pak mají horní hranici na 30 gramech denně.
Kdy se jedná o cukrovku : O porušenou glukózovou toleranci se jedná v případě hodnot 7,8–11 mmol/l. U hodnot >11,1 mmol/l se jedná o diabetes.