Jak poznat zvýšený tep?
Tachykardie je lékařský termín pro rychlý srdeční rytmus. Normální tepová frekvence se pohybuje mezi 60 a 100 tepy za minutu. O tachykardii mluvíme při frekvenci vyšší než 100 tepů za minutu. Mezi běžné příznaky tachykardie patří pocit bušení srdce, bolest na hrudi či pocit závratě a mdloby.Lékaři ze Švédska teď přišli se zjištěním, že život ohrožující může být už hodnota 75 úderů srdce za minutu. Každý další úder srdce znamená o tři procenta vyšší riziko předčasné smrti obecně a o jedno procento vyšší riziko, že daného člověka postihne kardiovaskulární onemocnění.Vysoká srdeční frekvence

Příliš vysoký tep i v klidovém režimu může být příznakem srdečního onemocnění, ale může mít i jiné příčiny – na vině je často hormonální antikoncepce, stres, nevhodný životní styl nebo obezita. Neváhejte se proto poradit s lékařem, který nastaví odpovídající léčbu.

Co způsobuje vysoký tep : Příčiny bušení srdce

Kofein, nikotin, alkohol a drogy: Mohou způsobit zvýšení srdeční frekvence. Léky: Některé léky, zejména ty, které ovlivňují srdeční rytmus nebo krevní tlak, mohou vyvolat bušení srdce. Například léky na astma nebo antidepresiva. Fyzická námaha: Srdce bije rychleji, aby do těla dostalo více kyslíku.

Jaký má být tep podle věku

Normální klidová tepová frekvence

věk Průměrná klidová tepová frekvence (bpm)
18 až 20 81,6
21 až 30 80,2
31 až 40 78,5
41 až 50 75,3

Jak se poznají problémy se srdcem : Dušnost, vyčerpání, snížený fyzický výkon a rychlá únava během fyzické aktivity bývají prvními známkami srdeční nedostatečnosti. Hlavní příznaky těžšího srdečního selhání vznikají v důsledku městnání krve a hromadění tekutin v jednotlivých tkáních nebo špatného prokrvení.

Když srdce bije rychleji než 100 úderů za minutu, může to být známkou tachykardie.

Pokud je vaše klidová tepová frekvence vyšší než 90 tepů za minutu, konzultujte tento stav se svým ošetřujícím lékařem. Klidovou tepovou frekvenci lze snížit pravidelnou pohybovou aktivitou či úpravou životního stylu. V neposlední řadě může lékař zvážit medikaci vedoucí ke snížení klidové tepové frekvence.

Jaký je normální tep u dospělého člověka

U dospělého člověka se normální klidová hodnota tepu nachází mezi 60 a 100 údery za minutu, u novorozenců může být tato hodnota až 160 úderů za minutu. Obvykle platí, že čím je člověk zdravější a v lepší fyzické kondici, tím je jeho tep pomalejší.Normální klidová srdeční frekvence pro dospělé se pohybuje od 60 do 100 úderů za minutu. Obecně platí, že nižší klidová srdeční frekvence znamená účinnější funkci srdce a lepší kardiovaskulární způsobilost. Například dobře vyškolený sportovec může mít normální klidovou srdeční frekvenci blíž k 40 úderům za minutu.Mezi takové symptomy patří: Nevolnost, zvracení, dušnost a bolest v horní části břicha: tyto „nespecifické příznaky“ se vyskytují o něco častěji u žen než u mužů a je nutné brát je vážně. Především by měla být v případě, že se tyto obtíže vyskytnou v rozsahu, který nikdy předtím nebyl, vždy přivolána záchranná služba.

Zvětšení levé komory srdeční a poruchu její funkce lze zjistit i při CT angiografii nebo vyšetřením pomocí magnetické rezonance. K vyloučení ischemické choroby srdeční se provádí i koronární angiografie – nástřik srdečních tepen kontrastní látkou. V řadě případů ji dnes lze nahradit CT angiografií.

Jak zklidnit tlukot srdce : Velmi rychlý tep si můžete sami zkusit zpomalit tzv. vagovými manévry – masírováním krkavice, zadržením dechu, zatlačením na stolici, vypitím studeného nápoje. Pokud máte od svého lékaře k použití tablety při záchvatu, tak je zapijte, a pokud možno v klidu vyčkejte, až začnou působit (cca 30 minut).

Jak poznám že jsem prodělala infarkt : Hlavním klinickým projevem infarktu myokardu je typicky klidová dlouhotrvající bolest na hrudníku, která se může šířit do krku, dolní čelisti, zubů, jedné nebo obou horních končetin, může být v zádech nebo v oblasti břicha. U části nemocných proběhne infarkt myokardu jako klinicky němá příhoda bez jakýchkoliv příznaků.

Jak poznat že srdce není v poradku

Rozlišujeme 7 základních příznaků při onemocnění srdce, patří sem bolest na hrudi, dušnost, kašel, palpitace, synkopa, cyanóza, otoky a hemoptýza. Mezi další příznaky patří také únava, nechutenství, kachexie, bolest břicha, nauzea, zvracení, atd.

Při těchto pěti signálech byste měli zpozornět:

  1. Nestačíte s dechem. Na zadýchávání při sportu není nic zvláštního.
  2. Otoky, které nesvedete na nepohodlí při cestování
  3. Nevysvětlitelná únava a slabost.
  4. Nadměrné bušení srdce i bez fyzické zátěže.
  5. Nárůst váhy i přes ztrátu chuti k jídlu.

Okamžitou lékařskou pomoc vyhledejte v případě, že kromě bušení srdce pociťujete i bolest na hrudi, dušnost nebo závrať. Tyto příznaky totiž mohou signalizovat infarkt myokardu. Na lékaře se obraťte také tehdy, když vás bušení srdce trápí opakovaně.

Jaký je tep při infarktu : Fibrilace síní patří mezi nejčastější poruchu srdečného rytmu – arytmie. Srdce funguje jako výkonná pumpa a pravidelným stahováním srdečního svalu pumpuje krev do celého těla. Fibrilace se projevuje nepravidelným pulzem – arytmií nebo zrychleným pulzem nad 90 tepů za minutu.