“ „Rýma se projevuje ucpaným nosem, výtokem z nosu, dále pak svěděním, palčivostí v nose, sníženou schopností nebo úplnou ztrátou čichu, pocitem tlaku v oblasti kořene nosu. Zánět vedlejších nosních dutin se oproti tomu projevuje také bolestí v oblasti postižené dutiny a těžším průběhem nemoci,“ popisuje lékař.V případě, že sekret nestíhá z nosních dutin odtékat, zvyšuje se v nich tlak. To se projeví bolestí. Příznakem zánětu čelistní dutiny je bolest v oblasti pod očima, někdy dokonce i bolest zubů. Při zánětu čelní dutiny může bolet čelo a přední část hlavy.Základním principem přírodní léčby je zvlhčení, prohřátí a prokrvení dutin. K tomu dobře poslouží inhalace. Využít můžete přímo inhalátor, ale postačí hrnec nebo lavor. Do něj nalijte horkou vodu, nakloňte se nad něj, přikryjte hlavu ručníkem a pomalu několik minut vdechujte výpary.
Jak uvolnit dutiny u dětí : Čistěte dětem nos – vhodné jsou roztoky mořské vody ve formě kapek či sprejů či výplach nosní konvičkou, u kojenců a batolat jde pak snáze rýmu odsát nosními odsávačkami. Zajistěte dětem vyvýšenou polohu při spánku – vyvýšená poloha usnadní odtok hlenu a sníží dráždění ve spánku.
Jak poznat zánět dutin u dětí
Na první pohled je u dítěte kromě bolesti hlavy, rýmy, kašle a popř. teploty poznat únava a nedostatek energie. Pro diagnózu a výběr léků určených pro děti se obraťte na lékaře. Ucpané dutiny u dětí totiž nemusí rovnou znamenat zánět dutin.
Co pomáhá na ucpané dutiny : Nejlepším způsobem, jak uvolnit ucpané dutiny je kromě smrkání použití konvičky pro výplach nosu. Pro výplach lze použít Vincentku, fyziologický roztok, příp. jiný slaný roztok. Ucpané dutiny lze rovněž uvolnit nahříváním a inhalací.
Zánět dutin u dětí
Obecně se s ním děti nepotýkají déle než 10 dní. Na první pohled je u dítěte kromě bolesti hlavy, rýmy, kašle a popř. teploty poznat únava a nedostatek energie.
Léky na uvolnění dutin
- OLYNTH® 1 mg/ml nosní sprej, roztok pro dospělé a děti od 7 let 10 ml.
- OLYNTH® HA 1 mg/ml nosní sprej, roztok pro dospělé a děti od 7 let 10 ml.
- NASIVIN® Sensitive 0,5 mg/ml nosní sprej, roztok 10 ml.
- OLYNTH® 0,5 mg/ml nosní sprej, roztok pro děti od 2 let 10 ml.
- SANORIN 1‰ nosní sprej, roztok 10 ml.
Co vytáhne zánět
Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.Virová rýma se přenáší kapénkovou infekcí nebo přímým kontaktem. Inkubační doba infekční virové rýmy je 12–72 hodin. Jak dlouho je taková rýma infekční Nejinfekčnější je jedinec po dobu 2-3 dnů od propuknutí prvních příznaků.Punkci čelistní dutiny většinou volíme při rozvíjejících se komplikacích zánětu vedlejších dutin nosních , nebo pokud se pacient klinicky nezlepší po konzervativní terapii .
Léčba obvykle trvá 10 dní. Při zánětu dutin je vždy potřeba uvolnit nos. V případě „ucpaného nosu“ se používají spreje nebo kapky s obsahem tzv. lokálních dekongestiv, které zmírňují otok nosní sliznice.
Jak uvolnit hleny z dutin : Proto je vhodné podávat dostatek tekutin, zvlhčovat vzduch, proplachovat nos a používat éterické oleje do aromalampy. Nejlépe vám uleví a uvolní dýchací cesty eukalyptus, citrusy či různé silice jehličnanů. Kromě zvlhčování vzduchu pomůže s uvolněním nosu také inhalace minerální vody – například Vincentky.
Co je dobré na uvolnění dutin : Proto je vhodné podávat dostatek tekutin, zvlhčovat vzduch, proplachovat nos a používat éterické oleje do aromalampy. Nejlépe vám uleví a uvolní dýchací cesty eukalyptus, citrusy či různé silice jehličnanů. Kromě zvlhčování vzduchu pomůže s uvolněním nosu také inhalace minerální vody – například Vincentky.
Co nejíst při zánětech
Jaké potraviny způsobují zánět Mezi potraviny, kterým je dobré se vyhnout, patří smažená jídla, zpracované maso, alkohol, rafinované sacharidy, rafinované rostlinné oleje a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy.
„Strava je jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují zánět v těle. Zatímco smažená jídla, uzeniny, slazené nápoje, bílé pečivo obsahující rafinované uhlohydráty mají tendenci zvyšovat zánět v těle, ovoce, zelenina, ořechy, olivový olej ho naopak snižují.Dýchací cesty se tak postupně zbavují všeho, co se v nich po dobu nemoci nahromadilo. Pokud je hlen čirý a dítě je jinak zdravé, nemusíte si dělat obavy. Zpozorněte, pokud by se přidaly teploty, bolesti, dušnost, únava nebo pokud by se hlen výrazněji zabarvil. To by svědčilo o možné bakteriální komplikaci.
Jak poznat bakteriální rýmu : Rozvine-li se bakteriální infekce, dochází ke změně hlenu – z čirého na hustý, žlutě až zeleně zbarvený. Dále může následovat zvýšení tělesné teploty. V takovém případě je dobré navštívit lékaře, který při potvrzení diagnózy bakteriální infekce zpravidla předepíše antibiotika.