Sponová slovesa (také kopula) se využívají v přísudku slovesně-jmenném (přísudek jmenný se sponou), kde jsou doplněna jménem. Mezi sponová slovesa patří být, bývat, stát se, stávat se a v záporu nebýt, nebývat, nestat se a nestávat se. V některých jazycích se v přítomném čase tvar slovesa být neuvádí.jmenný (bez spony) – je tvořen jménem (například Duben měsíc knih, každý svého štěstí strůjce apod.) slovesně jmenný (někdy také jmenný se sponou) – má vždy dvě části: sponové sloveso (být, bývat, stát, stávat se) a jmennou část, nejčastěji podstatné jméno nebo přídavné jméno, není to ale podmínkou.PŘÍSUDEK HOLÝ
Nezávisí na něm už žádný další větný člen. Auta troubila. Květiny uvadaly. (V obou větách je zastoupen vždy jen přísudek a podmět, tedy celá základní skladební dvojice.)
Jak se pozná přísudek : Přísudek vyjadřuje činnost nebo stav podmětu. Přísudek může být vyjádřen slovesem, slovesem a zvratným zájmenem se/si, několika slovesy, slovesem a přídavným/podstatným jménem. Ptáme se na něj: Co dělá podmět Na stromě rostou jablka.
Jak poznat přísudek se sponou
Přísudek jmenný se sponou
Aby sdělení dávalo smysl, musí věta obsahovat jak sloveso (sponu), tak podstatné či přídavné jméno (jmennou část). Bez jmenné části věta nedává smysl. Příklad: Kočka je líná. Kdybychom smazali slovo „líná“, zbylo by nám „kočka je“ ve smyslu existuje, což je úplně jiné sdělení.
Co jsou to spony : Spona je předmět spojující části oděvu fungující na principu spínacího špendlíku. Spona nahradila oděvní jehlu a plnila současně funkci šperku. Dekorativní funkci umocňovalo použití přívěšku zavěšeného na sponu. Spony jsou známé od doby bronzové až po vrcholný středověk.
Přísudek jmenný se sponou (slovesně-jmenný) tvoří sponové sloveso (být, bývat, stát se, stávat se) + přídavné nebo podstatné jméno. Aby sdělení dávalo smysl, musí věta obsahovat jak sloveso (sponu), tak podstatné či přídavné jméno (jmennou část). Bez jmenné části věta nedává smysl. Příklad: Kočka je líná.
3) PŘÍSUDEK JMENNÝ SE SPONOU:
- JMENNÝM PŘÍSUDKEM je podstatné JMÉNO, přídavné JMÉNO nebo ZÁJMENO, ale i příslovce nebo sloveso v infinitivu.
- Toto JMÉNO je doplněno neplnovýznamovým SPONOVÝM slovesem (proto je se sponou).
Jak poznat přísudek jmenný se sponou
Přísudek jmenný se sponou
Aby sdělení dávalo smysl, musí věta obsahovat jak sloveso (sponu), tak podstatné či přídavné jméno (jmennou část). Bez jmenné části věta nedává smysl. Příklad: Kočka je líná. Kdybychom smazali slovo „líná“, zbylo by nám „kočka je“ ve smyslu existuje, což je úplně jiné sdělení.Podmět rozvitý
- Je rozvitý nejméně jedním dalším větným členem.
- Příklad: Hvězdné války nekončí. Výbuchy sopek mohou být nebezpečné.
3) PŘÍSUDEK JMENNÝ SE SPONOU:
- JMENNÝM PŘÍSUDKEM je podstatné JMÉNO, přídavné JMÉNO nebo ZÁJMENO, ale i příslovce nebo sloveso v infinitivu.
- Toto JMÉNO je doplněno neplnovýznamovým SPONOVÝM slovesem (proto je se sponou).
Spona se nazývá sponou proto, že spojuje neboli „spíná“ (odtud „spona“) dvě substantiva v jeden větný celek, v elementární větnou strukturu: Eva je učitelka. Přísudkové substantivum, které nestojí po předložce a nemusí být determinováno adjektivem, bývá v č.
Kdy nosit sponu na kravatu : Jak nosit kravatovou sponu
Jejím hlavním úkolem je udržet kravatu ve správné poloze při celodenním nošení, hlavně v případech, když na sobě nemáte sako, vestu nebo svetr. Můžete ji nosit jak do formálního obleku, tak k džínám a košili na osvěžení pracovního looku v kanceláři.
Jak poznat přísudek Rozvity : Přísudek rozvitý:
Kromě přísudku se (v přísudkové části věty) dozvídáme další (rozvíjející) informace. Tedy nejen CO se děje, ale JAK, KDE, KDY, JAKÉ JSOU PODROBNOSTI. Simona s Martinou každý den kreslí. Dnes jsme nedostali domácí úkol.
Jak se určuje podmět a přísudek
Podmět nám říká, KDO nebo CO vykonává činnost přísudku. Nebo taky: Podmět vyjadřuje původce děje nebo nositele vlastnosti. Nejčastěji je vyjádřen podstatným jménem, může být však vyjádřen i zájmenem, přídavným jménem, infinitivem slovesa… Přísudek nám určuje, CO PODMĚT DĚLÁ, co se s ním děje nebo jaký je.
Přísudek slovesný
- Přísudek slovesný
- • je vyjádřen slovesem s plným významem – vědci našli, plazi žijí
- Přísudek jmenný se sponou.
- sponové sloveso.
- jmennou část.
- Jmennou část přísudku nejčastěji tvoří podstatné jméno a přídavné jméno.
Přísudek jmenný se sponou (slovesně-jmenný) tvoří sponové sloveso (být, bývat, stát se, stávat se) + přídavné nebo podstatné jméno. Kočka je líná. Pavel se stal expertem na předpovídání počasí. Přísudek jmenný tvoří pouze podstatné nebo přídavné jméno, sponové sloveso chybí.
Jak poznat ve větě podmět a přísudek : Podmět nám říká, KDO nebo CO vykonává činnost přísudku. Nebo taky: Podmět vyjadřuje původce děje nebo nositele vlastnosti. Nejčastěji je vyjádřen podstatným jménem, může být však vyjádřen i zájmenem, přídavným jménem, infinitivem slovesa… Přísudek nám určuje, CO PODMĚT DĚLÁ, co se s ním děje nebo jaký je.