Jak poznat spatnou mouku?
Správně uskladněná mouka vám vydrží minimálně 1 rok. Pokud ve spíži najdete mouku, která má již několik týdnů po doporučovaném datu spotřeby, můžete ji v klidu zkonzumovat, pokud vám nepřijde jinak barevná nebo nemá jinou konzistenci než běžně zakoupená nová mouka.Jedinou pravdou je, že bílá mouka je bohatá na látku zvanou gluten neboli lepek, který má jednu vlastnost, a to tu, že spolehlivě zalepuje střeva. Lepek se usazuje na stěnách střev, přičemž střeva se pak stávají nepropustnými pro další vitamíny a živiny.Ať už se ale chystáte použít kteroukoliv z nich, měli byste vědět, jak poznat tu kvalitní čerstvou mouku. Ta by měla mít jednotnou barvu a stejnou granulaci. Když k ní přičichnete, neměli byste cítit žádné pachy, jen typicky moučné aroma. Pozor na to, jak a kde je mouka skladována, ráda totiž přejímá okolní pachy.

Jaký je rozdíl mezi normální a špaldovou moukou : Špaldová mouka se vyrábí z nešlechtěného druhu pšenice označované jako špalda, která se nemusí hnojit, a proto je bez pesticidů. Má nižší glykemický index, vyšší obsah minerálů a prospěšnější složení bílkovin než pšenice. Dobře kyne, takže je velmi vhodnou náhražkou za bílou mouku. Má lehce oříškovou chuť.

Co se stane s prošlou moukou

Těstoviny, rýže nebo mouka jsou v pořádku i rok po uplynutí minimální trvanlivosti. Ovesné vločky nebo müsli neschovávejte ve spíži déle než dva měsíce po exspiraci. Jogurt uchovávaný v lednici můžete bez obav sníst i pět dní po překročení data minimální trvanlivosti.

Jak dlouho po minimalni trvanlivosti : Po uplynutí data spotřeby by se již neměly konzumovat.

Na druhé straně, potraviny s označením datum minimální trvanlivosti (DMT) mohou být konzumovány i po uplynutí data uvedeného na obale.

To, že do sebe posledních pár století cpeme především bílou mouku z vykastrované pšenice, má neblahý vliv na naše trávicí ústrojí. Vysoká spotřeba bílé mouky způsobuje rozmach bezlepkových diet, cukrovky, sklerózy a mnoha dalších potíží. Naše střeva vedou nerovný boj.

Celozrnná mouka

Označení „celozrnná“ znamená, že mouka obsahuje všechny složky celých zrn. Má větší obsah vlákniny, a tedy tmavší barvu. Je bohatá na minerální látky, ale pro vyšší obsah vlákniny je hůře stravitelná. Z této mouky lze upéct chuťově výraznější, výživnější a hutnější bochník chleba než z bílé hladké.

Jak se pozná stará mouka

Tmavé mouky jsou o něco tmavší a jejich odstín je žlutošedý. Mouky celozrnné mají hnědavý nebo načervenalý odstín, žitné jsou pro změnu šedobílé se zelenomodrým odstínem. Nyní už víte, jak poznat čerstvou mouku.Mouky se tam označují tzv. typem například T 450 a číslo zde vyjadřuje tisíckrát vynásobený obsah minerálních látek v sušině. Typ T 400 odpovídá pšeničné polohrubé mouce, T 450 hrubé, T 650 hladké polosvětlé a T 1150 označuje hladkou chlebovou mouku. Občas se s tímto označením se můžete setkat i na českém trhu.Nic se jim nestane.

Podle odborníků je možné přežít zhruba tři týdny až 70 dní. Dopady jsou ale devastující. Tělo využije veškeré zásoby glukózy, tuků a také svalů, aby mělo z čeho čerpat energii. Výsledkem bude ubývání na váze, strádání, vyčerpání a následně nevyhnutelná smrt.

Která mouka je nejzdravější : Celozrnná mouka totiž obsahuje až o 3x více vlákniny, která je důležitá nejen pro správnou činnost trávicího systému, ale také nás zasytí na delší dobu, což je při redukci obzvláště výhodné. Kromě toho má také vyšší obsah bílkovin, nižší glykemický index a o více než polovinu vyšší obsah mikronutrientů.

Jaký je rozdíl mezi celozrnnou moukou : Celozrnná mouka je zdravější variantou běžné mouky. Rozdíl mezi celozrnnou mouku a klasickou moukou je v tom, že se na její výrobu mele celé zrno, tedy i s klíčkem (obalem), ve kterém je nejvíce vlákniny a živin. Celozrnná mouka je proto. Mnoha lidem celozrnná mouka dokonce připadá chutnější.

Proč je celozrnná mouka dražší

Oproti klasické bílé mouce je celozrnná mouka dražší, což je způsobeno šetrnějším výrobním procesem. Ty nejkvalitnější mouky se melou na mlýnských kamenech, čímž zůstávají všechny důležité látky zachovány. Tento typ výroby je oproti výrobě klasické bílé mouky náročnější.

Když dáte naopak hladkou místo hrubé, tak pokud s tím recept nepočítá, bude, díky většímu uvolnění lepku, těsto obvykle tužší a gumovější. U těch knedlíků by vyšel asi trochu brok. Ale taky se to samozřejmě dá, jen se to obvykle buď míň hněte, nebo se to trochu nadlehčuje škrobem nebo větším množstvím housky.Mouka se liší svými vlastnostmi i hrubostí zrna. Obecně však platí, že jemně mleté hladké mouky jsou vhodné všude tam, kde je potřeba, aby těsto rychle vykynulo a bylo vláčné. Polohrubá a hrubá mouka se hodí zase na vařené knedlíky nebo kynutá těsta, kde je potřeba více času pro kynutí.

Jak chutná zkažený sýr : Zkažený sýr se většinou pozná stoprocentně podle chuti – je totiž hořký.