Jak poznat sílu zásady?
Jako silné kyseliny a zásady označujeme takové molekuly, které v roztoku zcela disociují (tzn. rozloží se na ionty). Oproti tomu se slabé kyseliny a zásady rozkládají jen částečně a reakce rozkladu na ionty je vratná.Sílu kyseliny definuje její disociační konstanta. Je to rovnovážná konstanta charakterizující protolytickou rovnováhu v roztoku a nazývá se disociační konstanta kyseliny KA.Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:

indikátor zbarvení v prostředí
kyselém zásaditém
methylová žluť červené žluté
methylová oranž červené žl.-oranž.
lakmus červené modré

Jaký je rozdíl mezi kyselinou a zásadou : Za kyseliny jsou podle této teorie považovány látky, které ve svých roztocích jeví měřitelnou snahu odštěpovat své protony H+. V protikladu k tomu jsou za zásady označovány látky, které ve svých roztocích jeví měřitelnou snahu protony H+ přijímat.

Co to jsou zásady

Název Zásada může znamenat: princip chování, pravidlo, politická linie, taktičnost. politika, interní soubor pravidel pro řízení státu nebo firmy (politika zaměstnanosti) zásady (chemie), zásaditá (alkalická) látka.

Proč je pH 14 : Prostředí označené na stupnici pH

Záporný exponent naznačuje vztah, kdy čím nižší hodnota pH, tím vyšší je síla testovaného roztoku. Pojem „síla“ v kontextu stupnice pH odkazuje na skutečnost, že hodnotu 0 mají silné, dokonce i dráždivé kyseliny, zatímco hodnota 14 označuje nejsilnější alkalické látky.

Z obecné chemie víme, že pKa je rovno záporně vzatému dekadickému logaritmu z Ka. Čím nižší je hodnota pKa, tím silnější je daná kyselina. V organické chemii hodnotu pKa hojně využíváme. Z toho důvodu je dobré této veličině dobře porozumět.

Pokud známe jen koncentraci (OH)-, odečteme ten obrácený exponent od čtrnácti, protože 14 je maximální pH, což vychází z toho, že nejkyselejší kyselina by měla koncentraci oxoniových kationtů 10-14 mol/dm3. Když tedy budeme mít zadanou koncentraci (OH)- třeba 10-10 mol/dm3, pH bude 14-10, což je 4.

Proč je víno kyselé

Víno obsahuje především kyselinu vinnou a kyselinu jablečnou, jež se přirozeně vytváření v hroznech. Nezralé hrozny mají vyšší obsah kyselin, který se během zrání snižuje paralelně s tím, jak se zvyšuje cukernatost.Při lití kyseliny (zásady) do vody tedy kyselina (zásada) ihned spadne pod hladinu vody na dno kádinky, kde je relativně neškodná. Při opačném postupu spadne kapka vody na hladinu kyseliny (zásady), obalí se kyselinou (zásadou), tím se zahřeje, a protože má menší hustotu než obsah kádinky, vyšplíchne ven.Nejsilnější zásada má pH 14. Neutrální látka má pH 7.

Měření pH

Látka pH pOH
Ocet 2,9 11,1
Pomerančová nebo jablečná šťáva 3,5 10,5
Pivo 4,5 9,5
Káva 5,0 9,0

Co je pH 7 : pH = 7 má roztok přesně neutrální. Hodnoty nižší než 7 charakterizují zvyšující se kyselost a hodnoty vyšší než 7 naopak zásaditost.

Jak zjistím pKa : pKa je definováno jako záporný logaritmus Ka. Pokud bychom chtěli pKa pro methanol, tak zlogaritmujeme Ka a vezmeme zápornou hodnotu. pKa je tedy záporný logaritmus. 2,9 x 10 na mínus šestnáctou.

Čím vyšší pKa

Obecně platí, že vyšší disociační konstantě odpovídá větší množství disociovaných molekul, tedy vyšší síla kyselin a zásad. Při převedení tohoto pravidla na hodnoty pKA, bude naopak vycházet, že nízká hodnota odpovídá silným kyselinám (pKA < 2), vyšší slabým (5 < pKA < 9) a vysoká velmi slabým (pKA > 10).

U kyselin je pH menší než sedm; naopak zásady mají pH > 7.Jakmile se při měření pH vody v bazénu dostanete na či pod hodnotu 6,5, znamená to, že ve vodě se vyskytuje vázaný chlor. Ten ve vodě většinou vzniká při kontaktu chloru s lidským potem, opalovacími krémy, kosmetickými přípravky, ale i s močí (což se tedy spíše týká veřejných bazénů).

Jak se pozná špatně víno : 5 způsobů, jak poznat zkažené víno

  1. Víno nesmí chutnat jako korek.
  2. Bílé ani červené víno by nemělo mít netypickou barvu.
  3. Perlit by mělo jen skutečně perlivé nebo šumivé víno.
  4. Zkažená vejce
  5. Kyselou chuť nechme místo vína okurkám.