Roztroušenou sklerózu je možné diagnostikovat pomocí magnetické rezonance (MR) mozku už po první atace.RS se začíná projevovat rozmazaným viděním, špatným vnímáním kontrastů nebo barev, dvojitým viděním nebo kmitáním očí (nystagmus), případně zánětem očního nervu. Někteří lidé mívají úporné bolesti při pohybu oka, které je třeba co nejrychleji vyšetřit.Častými příznaky při atakách jsou poruchy citlivosti (výpadky ve smyslu necitlivosti či snížené citlivosti, brnění a jiné nepříjemné vjemy), postižení hybnosti, koordinace pohybů, poruchy okulomotoriky, sexuálních a sfinkterových funkcí, často pak zánět očního nervu.
Kdy začíná roztroušené sklerózy : To znamená, že imunitní systém těla napadá centrální nervový systém. U většiny lidí je roztroušená skleróza diagnostikována ve věku 20 až 40 let. V případě roztroušené sklerózy imunitní systém napadá ochrannou vrstvu nervů, kterou nazýváme myelin.
Co způsobuje roztroušenou sklerózu
Z vnějších faktorů, které spustí tuto připravenou dispozici, jsou nejvíce podezírány různé virové infekce (zejména skupina herpetických virů způsobující např. infekční mononukleózu nebo opary), dále kouření a nedostatek vitamínu D.
Jak se vyléčit z roztroušené sklerózy : V současné době nejsou k dispozici léky, které by uměly nahradit zničená nervová vlákna. K dispozici jsou pouze léky protizánětlivé. Ty mohou fungovat v době, kdy ještě nedošlo k výraznějšímu poškození neuronů, tedy na začátku nemoci. Je proto velmi důležité zahájení léčby neodkládat a začít včas.
- Změny ve vnímání končetin. Pokud máte neobvyklé pocity v rukou nebo nohou, jako je brnění, chvění, nebo dokonce necitlivost, možná právě zažíváte jeden z prvních projevů RS.
- Problémy se zrakem. Velmi častým prvním příznakem RS jsou potíže s očima a zrakem.
- Pohybové obtíže. Typické jsou:
- Další, neurčité příznaky.
Nejčastěji bývají popisovány pocity jako necitlivost, píchání, svírání, chlad a oteklost, obvykle na končetinách, méně často na trupu a tváři. Bolest bývá naopak obvykle v zádech, méně často na končetinách, můžou se vyskytovat i radikulární bolesti a trigeminální bolest.
Jak poznam že mám ataku
Přestože může každý prožívat panickou ataku odlišně, nejčastějšími tělesnými projevy jsou:
- nadměrné pocení
- zrychlený dech a tep.
- tlak nebo bolest na hrudi.
- silné bušení srdce.
- nevolnost, závrať, pocit na zvracení
- návaly chladu či horka.
- obtížné dýchání a sevřené hrdlo.
- pocit závratě
Roztroušená skleróza, zkráceně RS nebo také hovorově "ereska" je autoimunitní onemocnění, které postihuje centrální nervovou soustavu člověka. Konkrétně dochází k poškozování ochranného obalu nervových vláken v míše a mozku. Tento obal je tvořen myelinem, proces se tedy nazývá demyelinizace.V současné době nejsou k dispozici léky, které by uměly nahradit zničená nervová vlákna. K dispozici jsou pouze léky protizánětlivé. Ty mohou fungovat v době, kdy ještě nedošlo k výraznějšímu poškození neuronů, tedy na začátku nemoci. Je proto velmi důležité zahájení léčby neodkládat a začít včas.
Doporučuje se vyhýbat vysoce zpracovaným výrobkům (hotová jídla a fast-food) a potravinám s vysokým obsahem nasycených tuků.
Koho postihuje RS : Roztroušená skleróza postihuje především mladé lidi a vyskytuje se převážně v mírném pásmu severní polokoule. V Česku se onemocnění týká 170 až 200 nemocných na 100 000 obyvatel, což představuje 17 až 20 tisíc pacientů.
Co na roztroušenou sklerozu : V současné době nejsou k dispozici léky, které by uměly nahradit zničená nervová vlákna. K dispozici jsou pouze léky protizánětlivé. Ty mohou fungovat v době, kdy ještě nedošlo k výraznějšímu poškození neuronů, tedy na začátku nemoci. Je proto velmi důležité zahájení léčby neodkládat a začít včas.
Jak vypadá záchvat úzkosti
Úzkost je z lékařského (psychiatrického) pohledu složitá kombinace emocí, zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena fyzickými příznaky, jako je bušení srdce, pocit nevolnosti, bolest na hrudi, zkrácené dýchání, chvění rukou. Úzkost je nepříjemný emoční stav, jehož příčinu není možné definovat.
Nejtypičtějšími projevy jsou bušení srdce, zvýšený tlak, sevřené hrdlo, neschopnost se nadechnout. Pocit dušení, brnění končetin, ztráta citlivosti a hybnosti končetin. Pocit ochrnutí různých částí těla. Záchvat paniky (panická ataka) doprovází také masivní úzkost, až hrůza.Jedná se o velmi častý příznak roztroušené sklerózy. Projevuje se bolestí za okem či při pohybu oka, zamlžením zraku (vidění jakoby přes igelit) či výpadkem části zrakového pole. Zánět zrakového nervu je až ve třetině případů prvním projevem roztroušené sklerózy.
Jak se léčí roztroušená skleróza : Akutní terapie spočívá v podání kortikosteroidů, konkrétně methylprednisolonu (Solumedrol) do žíly nebo orálně. Na léčbu ataky se užívá dávka 3–5 g Solumedrolu, většinou rozděleně po 500 mg–1 g v jednotlivé dávce. Při nesnášenlivosti methylprednisolonu lze použít nitrožilně dexametazon.