Doporučuje se pít 2 až 3 šálky zeleného čaje denně. Nadměrná konzumace čaje může vést k poškození jater a ledvin, proto i zde platí, že nic se nemá přehánět.První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.Vždy používejte čerstvě převařenou, nejlépe pramenitou vodu. Nejsnadněji se budou louhovat černé a bylinkové čaje, následované oolongem a bílým čajem. Zelený čaj se může ukázat jako náročnější. Před louhováním lístků zeleného čaje vždy nechte vodu po převaření asi 5 minut vychladnout na 60-80 °C.
Jak dlouho vydrží uvařený čaj : A druhý důvod je oxidace – čím déle je čaj uvařený, tím více se jeho chuť díky oxidaci mění. To s tou oxidací platí samozřejmě i mimo termosku. SIce Ti neublíží – mimo lednici může být klidně celý den, ale chuť se bude měnit. V lednici pakvydrží 3 dny i déle a navíc z něj budeš mít skvělé ice tea.
Proč nepít čaj
Čaj dehydruje
Černý i zelený čaj obsahují látky, které způsobují našemu tělu dehydrataci a spolu s ní vyplavují z těla důležité vitaminy. „Pro naše tělo jsou daleko užitečnější čaje bylinkové a ovocné, pokud tedy pominu obyčejnou čistou vodu,“ říká Jana Malátová, osobní trenérka a výživová poradkyně.
V jakém čaji je nejvíce kofeinu : Obecně vzato se ví, že černý čaj obsahuje vzhledem k pokročilé oxidaci více kofeinu než čaj zelený. Provedené výzkumy došly k tomu, že zhruba 200 ml šálek černého čaje obsahuje 59 mg kofeinu, ovšem platí zde to, co u zelených čajů.
Pokud je voda příliš chladná nebo doba louhování příliš krátká, tak čaj bude mít velmi mdlou, nevýraznou chuť. Naopak, pokud to s teplotou a délkou louhování přeženeme, tak to na chuti poznáme zhořknutím čaje – uvolňují se třísloviny, které mají trpkou až hořkou chuť.
Černý čaj vyžaduje jinou teplotu na základě druhu černého čaje. Pro delikátnější druhy je potřeba udržet teplotu mezi 80 a 90 °C, zatímco ostatní černé čaje snesou vyšší teplotu vody, mezi 90 a 100 °C.
Jaký je nejzdravější čaj
Při výběru zvolte zelený nebo bílý čaj, který obsahuje vysoký podíl polyfenolů – antioxidantů, jež zvyšují imunitu a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň vážou volné radikály, a jsou tak v optimálním případě obranou proti stárnutí i rakovině. Po obědě navíc zelené a bílé čaje pomáhají s trávením.Na noc volte bylinky
- Heřmánek – potřebujete se uvolnit a zklidnit rozdováděnou mysl
- Meduňka – nejen na spaní, ale na celkové zklidnění se hodí meduňka.
- Levandule – fialově zbarvená rostlina s příjemnou a uklidňující vůní se často vkládá do polštářových povlaků.
- Rooibos – africká rostlina ideální na nespavost.
Obecně je čaj produktem s dlouhou trvanlivostí, minimální trvanlivost je zpravidla 18 měsíců. Čaj však velmi snadno zachycuje vlhkost, vůně a pachy z okolí. Na trvanlivost má proto značný vliv způsob skladování.
Doba, kdy nepít zelený čaj, je určitě večer. Pití zeleného čaje na noc by mohlo způsobit problémy s usínáním a nespavost. Kofein je také důvodem, proč zelený čaj nesmí děti. Dále je nevhodný například pro osoby se srdečními a ledvinovými potížemi a lidi s alergií na kofein.
Jaký čaj je nejzdravější : Při výběru zvolte zelený nebo bílý čaj, který obsahuje vysoký podíl polyfenolů – antioxidantů, jež zvyšují imunitu a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň vážou volné radikály, a jsou tak v optimálním případě obranou proti stárnutí i rakovině. Po obědě navíc zelené a bílé čaje pomáhají s trávením.
Proč nepít zelený čaj : Zelený čaj zvyšuje kyselost v žaludku. To může vést právě k bolestem břicha, nevolnosti, pálení žáhy, ale třeba také k zácpě. Čaj tedy nikdy nepijte nalačno, ideální je, jak už se píše výše, jeho konzumace mezi jídly, popř. po jídle.
Proč se čaj zalévá horkou vodou
Je důležité louhovat čaje při správné teplotě, abyste získali nejlepší chuť čaje. Pokud použijete příliš horkou vodu, můžete jemné čajové lístky spálit a výsledkem bude nepříjemně hořký šálek. Pokud použijete příliš studenou vodu, riskujete, že šálek čaje bude slabý a méně aromatický.
1. Matematicky
- 60°C – když smícháš vroucí s kohoutkovou půl na půl.
- 70°C – když dáš 2 díly vroucí a 1 díl kohoutkový
- 80°C – 3 díly vroucí a 1 díl kohoutkový
- 90°C – je spíš lepší nechat vychladnout vroucí vodu těch pár vteřin, viz níže.
Teplota vody
Ideální je použít vodu o teplotě 70 stupňů. U spousty speciálních Kusmi Tea čajových směsí se také doporučuje zalít čaj s vodou o teplotě 80 stupňů. Jinak se chovají ovocné a bylinné čaje a také černý čaj. Přírodní třísloviny (takzvané katechiny) v těchto druzích čaje se nejlépe uvolňují ve vroucí vodě.
Jaký čaj pít na večer : Večer. V pozdnějších denních hodinách se vyhýbejte čajům s obsahem teinu. Uvařte si raději pořádnou konvici ovocného nebo bylinného odvaru. Vnitřní pohodu před spaním přinese heřmánkový nebo šípkový čaj, případně rooibos s typickou sladko-oříškovou vůní.