„V okamžiku, kdy céva praskne, se do okolí mozku začne rozlévat krev. Prasklá céva se projevuje velmi silnou bolestí hlavy, může dojít ke ztrátě vědomí, strnutí šíje nebo k nesnášenlivosti světla a hluku či ke zvracení.Pokud praskne aneurysma v cévách zásobujících mozek, dojde ke krvácení do mozku, což může mít podobné příznaky jako cévní mozková příhoda (mozková mrtvice) a vyžaduje okamžitou léčbu. Mozkové aneurysma je jen málokdy odhaleno dříve, než dojde k jeho prasknutí, a i to obvykle jen náhodou.Prasknutí výdutě se projeví akutní krutou bolestí hlavy, někdy s následnou krátkou ztrátou vědomí. Někteří nemocní upadnou do bezvědomí, častější je ale neklid nebo spavost.
Co je Praskle aneurysma : Aneurysmata jsou místní vyboulení cévy, často způsobená místním oslabením cévní stěny. Jejich vývoj je obvykle pomalý a bezpříznakový, proto je aneurysma obvykle objeveno jen náhodou, případně při vyšetření, při kterém se hledá příčina pacientových nespecifických potíží.
Co se stane když vám praskne žíla
Během odběru dojde k „prasknutí žíly“, jak je nazýváno vytvoření trhlinky v žíle, kterou malé množství krve vyteče do podkoží. Díky krevním destičkám se trhlinka během chvilky zatáhne. Vyteklá krev v podkoží se projevuje modřinou, jež se následně musí vstřebat.
Jak se pozná krvácení do hlavy : Krvácení způsobuje tlak na mozkovou tkáň, a proto se může projevit například jako:
- přetrvávající bolest hlavy,
- zmatenost a problémy s udržením pozornosti,
- potíže s mluvením,
- únava a ospalost až ztráta vědomí,
- náhlé zvracení,
- dvojité či rozmazané vidění, výpadky zorného pole,
- potíže s chůzí,
- epileptický záchvat či křeče.
Projevy krvácení do oblasti hlavy záleží na zasažené oblasti a závažnosti krvácení. V některých případech se ani nemusí objevit ihned, ale vyvíjejí se postupně několik dní. Proto je nutné hemofilika pečlivě sledovat i několik dní po poranění hlavy, pádu nebo obecně těžkém úrazu a změny tak zachytit včas.
Pokud praskne aneurysma břišní aorty, dostavuje se prudká bolest břicha nebo podbřišku (často se přidává zvracení, dýchavičnost i lapání po dechu), zatímco pro rupturu aneurysma mozkových tepen je typická silná bolest hlavy, šíje nebo i zad. Můžete mít problémy s řečí i orientací či rozostřené vidění.
Jak se projevuje Disekce aorty
Disekce je rozštěpení stěny aorty, kdy krev začne proudit i uvnitř stěny mezi jejími vrstvami. Projevem je krutá bolest za hrudní kostí nebo v zádech mezi lopatkami.Aneurysma mozkových cév neboli mozková výduť je onemocnění cév, kdy se v oslabeném místě céva vychlipuje a vytváří abnormální tvar. Výduť pak může prasknout, což vede ke krvácení a vážnému ohrožení života. Onemocnění se obtížně diagnostikuje a většina lidí o něm neví.Na dotaz odpovídá Markéta Kejdušová, Dis. Dobrý den, krev z prasklé cévy se samovolně vstřebá, většinou zhruba za 10-14 dní. Pro podporu vstřebání můžete aplikovat Lioton gel, který pomůže vstřebat krev, ale nanášejte jej velice opatrně, nesmí se dostat do oka.
Nejlépe působí na zvýšenou lámavost žilek Ascorutin, obsahuje vitamin C a rutin, který můžete hledat i v přírodní formě, např. v pohance. Můžete vyzkoušet i venotonika jako receptový Detralex či volně prodejný Venoruton nebo Devenal 2 tablety denně.
Kdy jet do nemocnice po rane do hlavy : Jakmile se některý z příznaků objevil v odstupu 48 hodin, je vyšetření nutné. Po úrazech hlavy je doporučeno i během spánku sledovat „probudnost“ pacienta a jednou za tři hodiny jej během prvních dvou nocí vzbudit.
Kdy jet do nemocnice po padu na hlavu : Je nutné bedlivě sledovat jeho zdravotní stav po dobu 48 hod. V případě rozvoje jakýchkoliv těchto obtíží ihned vyhledejte lékaře! Co sledovat: stav vědomí (i v noci – vzbudit dítě vždy po 3 hodinách)
Jak poznat vnitřní krvácení do hlavy
Nejčastěji má krvácení do mozku tyto příznaky:
- nevolnost nebo zvracení
- problémy se zrakem.
- náhlá a velmi intenzivní bolest hlavy.
- ztráta rovnováhy.
- snížená koordinace pohybů
- problémy s jemnou motorikou.
- závratě
- zmatenost.
Nejčastější projevy
- bolest v postižené krajině
- mohou být patrné známky poranění
- Příznaky krevní ztráty: puls je rychlý, ale slabý (obtížně hmatatelný). Velmi charakteristickým příznakem je postupné zvyšování pulzu. bledá a chladná pokožka, často studený pot. mělké a zrychlené dýchání žízeň apatie.
– bolest v dolní části zad, která může vystřelovat do hýždí, třísel nebo nohou; – pocit "tlukotu srdce" nebo pulzace v břiše; – únava; – aneurysma lze někdy přímo hmatat jako měkký pulzující útvar v břiše.
Jak zjistit aneurysma : Při podezření na aneurysma je důležité co nejrychleji provést správnou diagnostiku. Diagnóza aneurysmatu obvykle zahrnuje kombinaci klinického vyšetření a vyšetření pomocí zobrazovacích technik. Ultrazvuk se běžně používá pro detekci a měření aneurysmat, zejména v břišní aortě.