Jak poznat nepřilnavou pánev?
Pánve, které mají povrch z mramoru, jsou velmi odolné, nepřipalují se a nevylučují žádné škodlivé látky ani při vysoké teplotě. I proto jejich obliba stále roste. Pro přípravu jídla stačí použít naprosté minimum tuku, proto jsou vhodné i v případě, že se chcete stravovat zdravě.PFOA free = Teflonový povrch. PFOA-, APEO-, BPA-free = Teflonový povrch (pokud zkratka není PTFE, tak se nikdy nevylučuje, že jde o Teflon, naopak) V případě granitových, diamantových a jiných názvů povrchů je lepší si dohledat výrobce povrchu a najít informace u něj, může se jednat o obě varianty.Nepřilnavý povrch nelepí, a tak vám odstranění nečistot nedá příliš práce. Často stačí pouze otřít papírovou utěrkou a poté omýt teplou vodou. Pokud je nádobí více zanesené, zvolte k omytí houbičku s jemným povrchem, například tuto od firmy Spontex.

Co je lepsi než teflon : Nejenže Teflon dokonale nahradí, jsou mnohem přátelštější k životnímu prostředí a mají i lepší tepelně-vodivé vlastnosti.

Jak poznat kvalitní pánev

Volba materiálu je přímo závislá na četnosti vaření. V případě, že vaříme rádi a často, určitě je vhodné vsadit na nádobí vyšší třídy a tedy kvalitnějších materiálů. Nepřilnavý povrch by měl být u pánve samozřejmostí, indikátor Thermo-Spot je příjemnou vychytávkou pro snadné zjištění, zda je již pánev ideálně nahřátá.

Z jakého materiálu vybrat pánev : Keramické pánve – jsou navrženy pro nízké teploty a pomalý ohřev, který je vhodný pro přípravu zdravých jídel. Litinové pánve – jsou poměrně těžké, ale velice odolné, a to i vůči poškrábání. Díky pórovitosti časem stoupá jejich nepřilnavost. Nepřilnavý povrch – jeden z nejznámějších nepřilnavých povrchů je teflon.

Pokud se teflonová vrstvička začne odlupovat opakovaně a z rýhy je najednou holá ploška až na kov, je nejlepší poškozené nádobí vyhodit.

Dnes už je běžnou součástí každé lepší pánvičky nepřilnavý povrch. Pánve od Ballarini i od firmy Scanpan disponují kvalitním nepřilnavým povrchem na kterém lze vařit i bez tuku. Ten je tvořen několika vrstvy keramických částic a je nejen nepřilnavý, ale také odolný vůči vysokým teplotám a mechanickému poškození.

Jaká pánev je zdravá

Pánve pro zdravé vaření Mezi bezpečné materiály pánví patří keramika, litina, uhlíková ocel, nerezová ocel a titan.Keramické pánve však mají svoje nesporné výhody. Díky vodivému hliníkovému jádru je odezva na změny teplot rychlá, díky tomu máte celý proces vaření dokonale pod kontrolou. Keramika je odolná, snadno se udržuje a nepoškrábate ji tak snadno jako teflon.Při dlouhodobém vdechování výparů z teflonu nám hrozí takzvaná horečka z polymerového kouře, která má podobné příznaky jako klasická chřipka, ale na rozdíl od ní velmi rychle vymizí. Pokud máte doma ptačího mazlíčka, tak se mějte obzvlášť na pozoru, malá koncentrace výparů lidem neublíží, ale pro ptáky je smrtelná.

Při dlouhodobém vdechování výparů z teflonu nám hrozí takzvaná horečka z polymerového kouře, která má podobné příznaky jako klasická chřipka, ale na rozdíl od ní velmi rychle vymizí. Pokud máte doma ptačího mazlíčka, tak se mějte obzvlášť na pozoru, malá koncentrace výparů lidem neublíží, ale pro ptáky je smrtelná.

Kam vyhodit starou teflonovou pánev : Snad každý už někdy řešil otázku, kam vyhodit připálené teflonové pánve (nejen od oblíbeného kapra) nebo třeba kam vyhodit varnou konvici, která může být také z velké části kovová. Tyto a další podobné předměty je nejlepší odevzdat do sběrného dvora.

Co místo teflonové pánve : Keramické pánve jsou další skvělou volbou pro ty, kteří hledají bezpečné a ekologické vaření. Tyto pánve mají obvykle nepřilnavý keramický povrch, který neobsahuje PTFE ani PFOA, a jsou známé svou odolností vůči vysokým teplotám. Keramika je také snadno čistitelná a je dostupná v široké škále stylů a barev.

Kdy vyhodit pánev

Pokud se teflonová vrstvička začne odlupovat opakovaně a z rýhy je najednou holá ploška až na kov, je nejlepší poškozené nádobí vyhodit.

Jak vyčistit teflonovou pánev

Teflonové nádobí se vyznačuje tím, že se na něm potraviny nepřipalují, proto na čištění teflonové pánve stačí papírový ubrousek. Pokud nestačí, můžete vzít na pomoc saponát na mytí nádobí a houbičku. Vždy však používejte jemnou stranu houbičky.Pánve, hrnce, pekáče

Staré kuchyňské nádobí je nejvhodnější odvézt do sběrného dvora.

Kam vyhodit stare pánve : Drobný hliníkový odpad se v ČR nezpracovává. HOBRA – Sběrný dvůr. HOUBIČKY A ŽÍNKY – Směsný odpad. HRNCE, KASTROLY A PÁNVE – Sběrný dvůr.