Ježek moc dobře nevidí a orientuje se spíš podle čichu a sluchu. Je taky dost zvědavý a rád prozkoumává své okolí. Často se tak dostává do nebezpečných situací. Plechovky, kelímky, obaly od jídel, sítě a jakékoli lidské odpadky pro něj mnohdy představují velmi nebezpečnou past.Najdete-li ježka ve dne, je pravděpodobně zesláblý/podvyživený. Pokud je ale zároveň podchlazený a dehydratovaný (což zejména na jaře a na podzim většinou je), není schopen potravu správně strávit, ani kdyby byl schopen ji přijmout. Proto je důležité ho nejdříve zahřát a doplnit tekutiny, a až pak mu nabídnout jídlo.V přírodě si nejčastěji pochutnává na broucích, larvách, různých červech, žížalách nebo housenkách, kobylkách a slimácích. Občas si svůj jídelníček ale zpestří i menšími obratlovci jako jsou žáby, ještěrky nebo myši a dokáže ulovit i drobného ptáka nebo hada. Ovoce ani jinou rostlinnou stravu nevyhledává.
Jak zbavit ježka parazitů : Zbavení ježka vnitřních parazitů
Arpalit, Difusil nebo Frontline sprej. Při postřiku je třeba chránit ježkovi oči a obličejovou část. U malých ježčat (do hmotnosti 100g) a zesláblých jedinců je nutné provést alternativní způsob odblešení – ježky podržet nad vodou (nenamočit!) a blechy opatrně vyčesávat kartáčkem.
Jak dlouho se dožije ježek
Váží zhruba 450 g, délka samce je 18–23 cm, u samičky to je až 25 cm. Pohlavní dimorfismus není příliš výrazný, samičky jsou těžší a větší, mimo to zde ale není mnoho rozdílů. Tito ježci se v přírodě dožívají 4–6 let, v zajetí je to až 2× více, maximálně 9 let.
Proč ježek funí : Ježka nemusíte odhalit jen zrakem, můžete ho na své zahradě i slyšet. Frkání, funění a sípání jsou obvyklé zvukové projevy ježka. Na vrcholu sezóny námluv za teplých letních večerů můžou být tyto zvuky obzvlášť hlasité. Pokud se chce sameček pářit se samičkou, začne ji obíhat a vydávat funící a supící zvuky.
Každého ježka je třeba odblešit a odčervit. K hubení blech se používá Arpalit spray 1 %, Bolfo spray, Bolfo pudr, Difusil spray nebo Frontline spray. Při postřiku je třeba chránit ježkovi oči a obličejovou část.
Jaké jsou nejčastější nemoci, kterými může váš ježek trpět Příčin může být celá řada. Mezi kožní problémy, kterým je váš ježek vystaven, patří napadení vnějšími parazity (blechy, klíšťata) a nemoci, jako je svrab nebo pásový opar.
Co nesmí ježek
Čím nekrmit ježky
- ježkům nedávejte mléko, k pití jim stačí voda, mléko způsobuje ježkům trávicí potíže a průjem.
- nedávejte jim ani produkty z mléka (tvaroh, sýr atp.)
- ježkům nedávejte pečivo a jiné lidské jídlo.
- nepodávejte syrové maso (maso pro ježky vždy uvařte)
- ovoce jedí ježci jen výjimečně
Většinu dne tráví v úkrytu, ven vylézá večer, kdy si shání potravu. Jsou to samotáři, jen v době páření spolu tráví sameček a samička přibližně 2 týdny. Ježek má výborný čich a chuť, sluch a zrak oproti tomu není moc dobrý.S parazity se setkalo 90 % z nás.
V našem těle dokážou napáchat nepříjemné škody. A jak poznáte, že se ve vás nějaký ten parazit usadil Mezi symptomy patří časté pocity hladu, průjmy, plynatost, bolest břicha, závratě, kožní problémy, poruchy spánku, snížená imunita či problémy s váhou.
přítomnost parazitů v těle se dá zjistit vyšetřením, nejčastěji ze stolice. Pokud je přítomný parazit, nasazuje se adekvátní léčba. Tyto léky jsou vázány na předpis a dávkování je individuální, dle konkrétního parazita. Na rozdíl od zvířat se nákaza parazity u člověka řeší, až když vznikne.
Jak slyší ježek : Ježek má omezené vidění, má potíže s vnímáním hloubky. Na druhou stranu ježkovi uši jsou velké a výborně slyší – až v ultrazvukovém rozsahu. Taktéž má výborný čich.
Jak poznat že má ježek blechy : Ježek může mít blechy, ty jsou ale druhově specifické. Ježčí blecha (Archaeopsylla erinacei) se na vašem psovi ani kočce nezabydlí. Zdravý ježek navíc nebývá “zablešený”. To, že se ježek škrábe, vůbec nemusí znamenat, že má nějaké parazity.
Jak se přenášejí nemoci
Vždy záleží na způsobu přenosu. Některé choroby se přenášejí kapénkovou nákazou, jiné pitím závadné vody nebo infikovanou potravou. Některé nemoci mají přenašeče – vektory: komáry, klíšťata a další hmyz. Další možnost přenosu je kousnutím zvířete.
Váží zhruba 450 g, délka samce je 18–23 cm, u samičky to je až 25 cm. Pohlavní dimorfismus není příliš výrazný, samičky jsou těžší a větší, mimo to zde ale není mnoho rozdílů. Tito ježci se v přírodě dožívají 4–6 let, v zajetí je to až 2× více, maximálně 9 let.Pokud chceme očistit naše tělo od parazitů, je ideální užívat vhodné bylinky či KVALITNÍ doplňky stravy. Stejně tak se doporučuje jíst lehkou stravu. Mezi bylinná antiparazitika patří ořešák královský, pelyněk pravý, hřebíček vonný, kurkuma dlouhá, zázvor, oregano a „dračí krev”.
Jak vypadají roupy ve stolici : Dětská infekce roupy je jedna z nejčastějších lidských střevních infekcí. Roup dětský je malý nitkovitý červ. Má bílou barvu a délku 1-2 centimetry. U infekce roupy se také můžete setkat s názvy enterobióza nebo oxyuriáza.