V úžlabí žilek jsou chomáčky chlupů žlutě až rezavě zbarvených, jinak jsou listy lysé. U lípy velkolisté jsou listy větší a mají v úžlabí žilek bělavé chomáčky chloupků a obě strany listu jsou stejně zbarveny.e Lipový květ (Tilia cordata), známý také jako lípa srdčitá, se vyskytuje mj. v Evropě a Severní Americe. Tento stálezelený strom dosahuje výšky 30-40 metrů a na začátku jara vykvétá bílými rozevlátými květy s mnoha okvětními plátky, které vypadají jako hvězdičky.V České republice jsou původní jen 2 druhy: lípa velkolistá (Tilia platyphyllos Scop.) a lípa malolistá neboli srdčitá (Tilia cordata Mill.). Jejich kříženec se jmenuje lípa obecná (Tilia x vulgaris Hayne). Další druhy jsou pěstovány, převážně v intravilánech obcí a arboretech, ve volné přírodě jen zcela ojediněle.
Která část lípy se sbírá na čaj : Používaná část:
Květ. Nesbíráme odkvetlá květenství s malými chlupatými plody ani poupata.
Co sbírat z lípy
Zástupci této čeledi rostou po celé Evropě, Malé Asii i v Číně, ale lípa obecná je v přírodě vzniklý kříženec lípy velkolisté s lípou malolistou (též označovaná jako lípa srdčitá). K léčení se využívá především lipový květ, ale sbírat je možné o mladé listy.
Jak často pít lipový čaj : Lipový čaj je ideální pít pravidelně a co možná nejdéle. Jak prevence to pomůže zředit krev a tak předejít možnému infarktu. Doporučené množství je jedna čajová lžička drogy na jeden šálek. Květy sbíráme v době jejich otevírání (červenec – srpen).
Květ. Kvete v červnu a červenci.
Plod. Plody jsou kulovité oříšky na dlouhých stopkách – jen asi 6 mm velké, vejčitě kulovité, hladké, hnědé. Dozrávají v září.
Jak vypadá list lípa
Listy jsou dlouze řapíkaté, nesouměrně srdčité a lysé, pouze v úhlech velkých žilek na spodní straně listů mají rezavé chomáčky chlupů (na rozdíl od lípy velkolisté, která je má bělavé). Kvete od června do července.Lipový čaj se tradičně používá při onemocnění z nachlazení. Čaj pomáhá proti kašli, podporuje vykašlávání hlenu a funguje proti katarům horních cest dýchacích. Nálev z lipových květů reguluje činnost trávicího traktu, podporuje tvorbu žaludečních a střevních šťáv a mírní žaludeční křeče.Správné trávení a zdravá pleť
Právě pro tyto vlastnosti se odedávna používala při snižování horečky a pomáhala urychlovat léčbu běžných onemocnění jako jsou chřipka a nachlazení. Pomáhá také zklidňovat bolest a škrábání v krku, usnadňuje vykašlávání hlenu a napomáhá při léčbě zánětu horních cest dýchacích.
Pro své zklidňující účinky a hřejivou, sladkou vůni, našla lípa využití i v aromaterapii. Tam se podobně jako lipový čaj využívá zejména pro zmírnění stresu a úzkosti. Pomáhá uvolnit vnitřní napětí, urovnává změny nálad a pomáhá také při nespavosti a bolestech hlavy.
Po kolika letech kvete lípa : Kořenový systém srdcovitého typu je bohatě větvený – panohový, který strom dobře kotví v zemi. Lípa kvete v květnu až v červnu. Solitérní jedinci začínají kvést okolo 15. roku života, stromy v zápoji kvetou poprvé až okolo 30.
Kdy Květou lípy : Květ. Kvete v červnu a červenci.
Jaký tvar listů má lípa srdčitá
Lípa srdčitá je jednou ze tří druhů lip, které se nejčastěji nachází právě na našem území, kde je lípa zároveň považovaná za národní strom. Jak už název stromu napovídá, listy jsou ve tvaru srdce a na jejich spodní straně se nachází rezavé chomáčky chlupů.
Voňavý lipový čaj
Nálev připravíme ze lžíce květů na šálek vody o teplotě kolem 80-90 oC. Luhujeme zakryté deset minut, můžeme užívat až čtyřikrát denně dokud obtíže neustoupí, případně jako týdenní kůru, dle potřeby nejvýše třítýdenní.Lipový čaj se tradičně používá při onemocnění z nachlazení. Čaj pomáhá proti kašli, podporuje vykašlávání hlenu a funguje proti katarům horních cest dýchacích. Nálev z lipových květů reguluje činnost trávicího traktu, podporuje tvorbu žaludečních a střevních šťáv a mírní žaludeční křeče.
Na co je čaj z lípy : Lipový čaj se tradičně používá při onemocnění z nachlazení. Čaj pomáhá proti kašli, podporuje vykašlávání hlenu a funguje proti katarům horních cest dýchacích. Nálev z lipových květů reguluje činnost trávicího traktu, podporuje tvorbu žaludečních a střevních šťáv a mírní žaludeční křeče.