Knižní jazyk je určen především pro psanou formu jazyka a jako takový se tedy nejčastěji vyskytuje v beletrii nebo případně odborné literatuře. Od běžně užívaného jazyka se liší především tím, že na čtenáře působí jaksi vznešeně nebo nadneseně, ale někdy může sloužit i k parodii nebo ironii.Ani spisovná čeština však není stejnorodá, existují v ní prostředky: ■ knižní – užívané zejména v psaných projevech, např. nasnadě, nazírat, neochvějný; neutrální; ■hovorové – užívané v mluvených projevech, např.„Mezi slovy zastarávajícími rozlišujeme tzv. archaismy (pojmenování, která ustupují jinému novějšímu pojmenování, které se stalo běžnějším, např. anžto x protože, regiment x pluk) a historismy (pojmenování zaniklých historických skutečností, např. kádrovák, dráb, tolar, cech, halapartna).
Co jsou Priznakova slova : Slova stylově příznaková (zabarvená) – jazykové prostředky, které jsou typické pro určitý funkční styl: Podle příslušnosti k různým útvarům národního jazyka rozdělujeme slova na spisovná, hovorová (holka, fotka, pololetky) a nespisovná (dialektismy, profesionalismy, slangismy, argotismy).
Jak poznat cizí slova
Přejatá slova (slova cizího původu) lze rozdělit na zdomácnělá a cizí. U zdomácnělých slov si již mluvčí jazyka cizí původ neuvědomují, např. česká slova knedlík, pytel, škola, anglická beef, wine. Cizí slova si v jazyce uchovala původní ráz, mluvčí si uvědomují jejich cizí původ.
Jak poznat hovorová slova : Hovorové jazykové prostředky
Řadíme k nim prostředky, které se používají v méně oficiálních textech (v méně formálních diskusích, při pracovních seminářích, schůzích apod.). Jako příklad uveďme tvary policisti, kupujou, tenhle, můžou, lítat, taky, líp, míň nebo výrazy jako panelák, koukat aj.
Hovorová čeština je mluvená forma spisovné češtiny. Od psané formy se liší například tím, že zahrnuje též jazykové prostředky bližší nespisovné (obecné) češtině, které postupně začínají být vnímány jako spisovné.
Neologismy jsou i složeniny, např. ropovod, lunochod, a slova přejatá z cizích jazyků, třeba z holandštiny: frejířči frajer (hezky česky: hejsek, záletník). Neologismy se zabývají i novodobí brusiči jazyka, ač výrazy vypadají někdy spíš jako pseudo-archaismy.
Co je to Archaismus příklad
Archaismus je označení pro zastaralý jazykový prvek (z dřívější podoby jazyka). Může se jednat o zastaralý prvek fonetiky jazyka (například košula místo košile), o zastaralý gramatický tvar (například peku místo peču, -ti jako koncovka infinitivu, např.Říkáte si, jak je asi možné si rozšířit slovní zásobu
- Učte se celé fráze a ustálená slovní spojení, ne samotná slova.
- Praktický jazyk.
- Dejte nová slovíčka do kontextu.
- Hrajte hry s novými anglickými slovíčky.
- Procvičujte s parťákem.
- Používejte skutečný jazyk.
- Sledujte jazykové stránky, podcasty, youtubery.
Ty říkají, že čeština má přibližně 250 000 slov. Obyčejný Čech z nich ovšem zná jen pouhý zlomek. Lingvistka Marie Těšitelová uvádí v knize O češtině v číslech, že průměrný český rodilý mluvčí umí aktivně používat asi 3000–10 000 slov, průměr se pohybuje kolem 5000 slov.
V češtině se obecně za nejdelší slovo považuje "nejneobhospodařovávatelnějšími". Ústav pro jazyk český ovšem upozorňuje, že mohou vzniknout i delší složeniny, jako například "nejzdevětadevadesáteronásobitelnějšími". To jsou však jazykové konstrukty, které se nepoužívají.
Jak poznat slovo složené : Složená slova (složeniny) mají více než jeden slovní základ, například pravděpodobný je podobný pravdě. Složeniny ze tří nebo čtyř slov jsou spíše výjimkou (červenomodrobílý, namoutěduši aj.). Složeniny můžeme třídit do různých skupin.
Co je Nespisovny jazyk : Nespisovný jazyk:
užívaný jen někde a někým; • odlišnost od spisovného jazyka odchylkami ve slovní zásobě, v hláskosloví, v tvarosloví a větné stavbě.
Jaký je rozdíl mezi hovorovou a obecnou češtinou
Obecná čeština není kodifikována, a proto se vyvíjí rychleji a plynuleji než spisovný jazyk. Některé prvky obecné češtiny mohou časem proniknout do spisovné vrstvy jazyka. Mluvená forma spisovného jazyka, která má k obecné češtině nejblíže, se nazývá hovorová čeština.
Ty říkají, že čeština má přibližně 250 000 slov. Obyčejný Čech z nich ovšem zná jen pouhý zlomek. Lingvistka Marie Těšitelová uvádí v knize O češtině v číslech, že průměrný český rodilý mluvčí umí aktivně používat asi 3000–10 000 slov, průměr se pohybuje kolem 5000 slov.Odborné termíny jsou obdobou „cizích“ slov (předchozí kapitola). Jsou nezbytné, pokud potřebujeme něco sdělit přesně a nemůžeme je nahradit neodbornými výrazy. Například: pravomoc, působnost, právní moc, promlčení.
Co je to archaické slovo : Archaismy označují (oproti historismům) věci a skutečnosti, které ještě existují, pouze pro ně máme vžitý už jiný výraz (slovo). Za archaismy bývají považována nejen jednotlivá slova (například leč), ale také tvary některých slov (například peku či infinitivy obsahující koncovku -ti).