Jak poznat Kačera od kachny?
Indický běžec hnědý

– zobák tmavě šedohnědý; běháky hnědé. Kačer: stejnoměrné hnědé zbarvení středního až tmavšího odstínu; hlava, horní část krku, zrcátka v křídlech a kryt ocasu jsou o něco tmavší. Kachna: stejnoměrné hnědé zbarvení středního až tmavšího odstínu.Hmotnost se pohybuje okolo 690 – 1300 g a rozpětí křídel činí 81 – 95 cm. Kačer se od kachny liší hlavně výrazným zbarvením, které je nejvýraznější na hlavě a krku, které bývají tmavě zeleně lesklé, zobák je zelonožlutý. Jinak je samec sivý, s hnědou hrudí.Dorůstá délky 50–60 cm. Hmotnost se pohybuje okolo 690–1300 g a rozpětí křídel činí 81–95 cm. Tak jako u mnoha jiných druhů ptáků se i kachna divoká vyznačuje výrazným pohlavním dimorfismem, kdy samice (kachna) není tak pestře zbarvena jako samec (kačer) a má hnědočerné ochranné zbarvení.

Jak dlouho se dožívá kachna domácí : Jejich váha se pohybuje okolo 2 kg. Samec je vyšší než samice a žije déle. Někteří jedinci se dožívají až neuvěřitelných dvaceti let.

Jak se pozná kachna od Kačera

Kachny mývají většinou zobáky žluté, hnědé a někdy malinko do oranžova. Zatímco u samců to je zprvu barva olivově zelená až žlutá, přičemž zobák kačera se během páření mění na jasně modrou barvu. Barva peří i zobáku v dospělosti je téměř vždy jiná v období růstu a dospívání.

Kolik kachen na kačera : Pokud se chceme o odchov pokusit, měli bychom se snažit jim zajistit následující: Ideální je nepříbuzný pár, případně je možno uvažovat i o skupině 2 – 3 kachen na jednoho kačera. Pokud chováte běžce s jinou drůbeží pohromadě, měl by být pár nebo skupina na dobu páření a odchovu mladých oddělení.

Husa má protáhlejší tělo a delší krk, kachna se víc podobá slepici, má kratší krk i delší nohy. Husa dosahuje i mnohem větší váhy, může mít až 8 kilogramů, hodně urostlá kachna nanejvýš 4 kg. Kachna proto nevyžaduje tak dlouhé pečení, aby byla měkká a šťavnatá. U husy hrozí, že bude maso tvrdší a tužší.

Na podzim odlétají kachny k zimovištím. Některé volí jižní teplejší kraje, některé u nás zůstávají i přes zimu. Zimují na tekoucích nezamrzajících řekách.

Jak se škube Divoká kachna

Kachnu do této horké vody ponořte na 2,5-3 min. Nikdy ji ve vodě nenechávejte déle, aby nedošlo k vaření masa nebo kůže. Kachnou ve vodě co celou dobu pohybujte nebo klidně peří prohrabujte malými hrabičkami, aby došlo ke spaření všech částí a škubání kachen tak bylo co nejsnadnější.Samičky sedí na vejcích necelé 4 týdny, ihned po vylíhnutí se káčata dokáží pohybovat po vodě, na létání si musí další dva měsíce počkat.Na 1 m2 plochy stáje můžete chovat dvě až tři kachny. Hnízdo. To by mělo být dostatečné přístupné. Pro tři kachny by se jeho velikost měla pohybovat o šířce 35 cm, délce 50 cm a výšce 40 cm.

Na výběhy zvykáme housata od tří týdnů pozvolna, podle počasí. Pokud se stane, že je jim chladno, nebo se smáčí, musí mít možnost se ohřát. Zejména zpočátku odchovu je důležité, aby byl zdroj tepla snadno dostupný a housata neprochladla. Také na vodu je pouštíme později, protože sama si peří promašťují až od tří týdnů.

Kdy dát vejce pod husu : Prozradíme Vám, jaké jsou hlavní zásady úspěšného líhnutí této vodní drůbeže. Husy začínají snášet vejce hned z jara, kdy se začne prodlužovat den. Ke sběru husích vajec je tedy ideální konec února, a poté celé měsíc březen a duben. Husí vejce je před uložením třeba očistit od veškeré špíny a trusu.

Čím krmit kachny v zimě : Pokud tedy chcete kachny nakrmit bez obav, je vhodné donést jim různé druhy obilovin (např. oves, pšenice, žito), které je vhodnější než samotné pečivo, salát či nakrájené zeleninové odřezky. Pochutnají si ale i na bramborách či řepě. Kachny rády uvítají mražený hrášek a kukuřici, které není nutné vařit.

Jak se dělá Divoká kachna

Nakrájenou cibuli, slaninu dáme na dno pekáčku, dále vložíme kachnu, přidáme divoké koření a jalovec. Přilijeme vodu. Pečeme 120 minut při 160 stupních, přičemž každých 30 minut podléváme a otáčíme. Ke kachně přidáme rozmarýn, brusinky, nové koření a odkrytou ji pečeme dalších 30 minut při 190 stupních.

obiloviny jako pšenice, žito nebo oves (takové ovesné vločky jsou pro ptáky velká dobrota), zeleninové odřezky nebo slupky (třeba od mrkve, celeru nebo petržele), nakrájené listy kedlubny, brokolice či květáku nebo třeba polníček, rýži vařenou v nesolené vodě.Typické je pro pižmové kachny neopeřené okolí očí a zobáku, kolem kterého vyrůstá výrazná bradavičnatá kůže, zvláště je patrná u kačerů a starých jedinců. Kačeři jsou podstatně větší a těžší než kačeny. Kačer dosáhne váhy 4 až 5 kg, kačena 2,5 až 3 kg.

Kdy se škubou husy : Kdy je nejlepší čas na porážku husy Nejlepší jateční váha husy je kolem 4 kg. V této váze je ideální poměr libového masa a tuku. Až tuto hmotnost dosáhne, je čas na její porážku, ať už je to v létě nebo na přelomu léta a podzimu.