Jak poznat hotovou čočku?
Celou čočku (dle druhu) vaříme v poměru 1:3 až 1:4 cca 15-30 minut. Půlená čočka se vaří cca 7-15 minut. Delším varem získáme z čočky kaši. Doba vaření čočky vždy závisí na jejím druhu, dodavateli a jestli je loupaná, nebo ne.Klasickou hnědo-zelenou čočku před přípravou pořádně propláchněte a přes noc namočte do studené vody. Druhý den vodu slijte a v čisté nesolené vodě vařte 20-25 minut. Průběžně odebírejte pěnu. Černou čočku (beluga) můžete připravit bez namáčení, stačí ji cca 25 minut vařit.NAMÁČENÍ luštěnin napomáhá lepší stravitelnosti a zkracuje dobu vaření. Čočce sice stačí dvě až čtyři hodiny, ale pokud se z nějakého důvodu k vaření nedostanete ještě ten den, nechte ji klidně namočenou i přes noc. Pak ji v cedníku důkladně propláchněte.

Kolik vody na vaření čočky : Kolik dát vody Čím větším množstvím čočku zalijete, tím více se "svlékne" ze slupek a rozpadne. Čočka, která přijde do salátu, by měla na konci varu téměř všechnu vodu vstřebat. Na 1 díl čočky je potřeba asi 2 díly vody a tuto čočku se snažte moc nemíchat, abyste měknoucí zrnka nerozbili.

Proč se po čočce prdí

Na rozkladu těchto sacharidů se podílí střevní bakterie, které přitom produkují odpadní plyny jako dusík, vodík či oxid uhličitý a tím způsobují nadýmání. Plyny vznikající při rozkladu oligosacharidů z luštěnin jsou bez zápachu. Příčinou zápachu je ve skutečnosti sirovodík, který však vzniká při rozkladu bílkovin.

Kolik čočky na osobu : Luštěniny: hrách, čočka, fazole, cizrna – 60 g pro muže, 40 – 50g pro ženu a děti. „Červené“ maso – 150 g pro muže, 120 g pro ženu a 90 g pro děti. Ryby a drůbež – 175 g pro muže, 150 g pro ženu a 120 g pro děti.

Čočku vařte tak, že vodu v hrnci přivedete i s luštěninou k bodu varu a z hladiny odstraňte nežádoucí pěnu. Poté ji schlaďte sklenicí vody a tento postup zopakujte dvakrát. Pokud si chcete ulehčit práci, vařte čočku v papiňáku. Tam se luštěnina skvěle povaří a zbaví přebytečných purinů.

Jde o látky přirozeně se vyskytující v zrnech obilí, luštěninách a zelenině. Vařením lektiny neutralizujete, pro tělo tak nebudou hrozbou. Rozklad oligosacharidů přítomných v luštěninách probíhá až v tlustém střevě střevními bakteriemi, které při své práci produkují odpadní plyny, což způsobuje nadýmání.

Kdy se při vaření solí čočka

Ve většině kuchařských knih se doporučuje solit luštěniny až po uvaření. Lepší však je přidat malé množství soli už do vody, ve které luštěniny vaříme, protože lépe nabobtnají a mají stejnoměrně slanou chuť.Čočku podáváme s osmaženou cibulkou, kyselou okurkou, vejcem na tvrdo nebo volským okem, uzeným masem nebo osmaženou uzeninou nebo ohřátým párkem či klobásou… Kdo má rád chuť bylinek, může do čočky nechat vyvařit nejen česnek, ale i snítku tymiánu. Použít se dá i nové koření s bobkovým listem.Mezi nadýmavé potraviny patří luštěniny, košťálová zelenina, cibule, česnek, silně kořeněná jídla, sycené vody, kynuté pečivo, obzvláště to čerstvě upečené a alkohol, především víno. Tyto potraviny jsou bohaté na síru, která ovlivňuje střevní bakterie a vzniká sirovodík páchnoucí po shnilých vejcích.

Červená čočka neloupaná

Obsahuje také vysoký podíl vlákniny. Protože je červená čočka jedinou luštěninou, která nenadýmá, mohou ji konzumovat i kojící matky.

Kolik porci je 500g čočky : Expres Menu Čočka po orientálsku 500g (2 porce)

Kdy se solí čočka : ETA TIP: Čočku osolte až po uvaření. Pokud přidáte sůl při vaření, může se stát, že nezměkne.

Co dát do čočky aby Nenadýmavé

Do vody můžete přidat i bylinky proti nadýmání, hodí se saturejka, tymián, majoránka, bobkový list nebo třeba bazalka. Zatím čočku nesolte. Vařte na mírném plameni a pod pokličkou. Čočku namočte alespoň na 5 hodin do čisté studené vody a několikrát ji vylijte a vyměňte.

Luštěniny: hrách, čočka, fazole, cizrna – 60 g pro muže, 40 – 50g pro ženu a děti. „Červené“ maso – 150 g pro muže, 120 g pro ženu a 90 g pro děti. Ryby a drůbež – 175 g pro muže, 150 g pro ženu a 120 g pro děti.Čočku je vhodné před vařením alespoň na hodinu namočit, poté vodu slít a v nové vodě uvařit. Říká se, že sůl prodlužuje dobu vaření, ale s ní zase luštěniny lépe chutnají. Vhodné je použít při vaření bylinky, které snižují riziko nadýmání a navíc dodají skvělou chuť – skvělá je například saturejka.

Kdy se dává ocet do čočky : V první uvaříte čočku doměkka, v té druhé ji zahustíte jíškou a dokyselíte octem.