Jak poznat špatné svíčky Jak se projeví na jízdě
- klepání motoru.
- možné přehřívání motoru.
- škubání motoru kvůli vynechání zapálení
- neklidný chod motoru, zvláště při akceleraci.
- horší naskočení motoru při startování
- citelný pokles výkonu.
Jedním z prvních příznaků špatných svíček je obtížné startování motoru. Pokud je při startování motoru slyšet podivný zvuk nebo je potřeba více pokusů, než se motor spustí, mohou být svíčky vadné. Zanesené nebo opotřebené elektrody mohou vést ke sníženému výkonu zápalu, což ovlivňuje spolehlivost startování.Výfukové plyny se zahřívají, zapálí uniklé palivo a tím vzniká bílý výfukový kouř. Tento stav trvá po několik minut po nastartování motoru. S jednou vadnou žhavicí svíčkou lze normálně jezdit, avšak pokud dojde k závadě dvou nebo více svíček, startování motoru bude extrémně obtížné, a to i za teplého počasí.
Po kolika km se mění svíčky : Víte, kdy měnit svíčky v autě Pravidelná výměna se doporučuje u zapalovacích svíček po 40-60 tisících ujetých kilometrech, u žhavicích svíček v rozmezí 150-200 tisíc kilometrů. Možná se vám bude lépe pamatovat, že až pojedete po čtvrté na výměnu oleje, tak přidejte i svíčky.
Co znamená kdyz svíčka bliká
Svíčku uhaste, pokud se z ní kouří, bliká nebo je plamen příliš vysoko. Znamená to že svíčka se spaluje nesprávně a plamen není pod kontrolou. Správně by měl být plamínek ve tvaru slzy a ve vzpřímené poloze. Nechte svíčku vychladnout, seřízněte knot a zkontrolujte, jestli není svíčka v průvanu.
Jak vyzkoušet zapalovací svíčky : Připojte zkušební hrot tvaru T ke kabelu v konektoru. Připojení ke kladné koncovce (B+) elektrického kabelu baterie. Poté se jí několikrát dotkněte zkušebního hrotu tvaru T. Pokud na zkušební zapalovací cívce zaznamenáte jiskry, znamená to, že zapalovací cívka funguje správně.
Nefunkčnost zapalovací svíčky lze tedy zjistit pomocí sluchu. Dalším způsobem jak otestovat funkčnost svíčky je vytahovat z jednotlivých zapalovacích svíček kabelové koncovky při nastartovaném motoru na volnoběhu. Pokud vytáhneš kabelovou koncovku z funkční zapalovací svíčky otáčky motoru klesnou.
Základní sazba – 1 900 Kč bez DPH. Vložkování – 500 Kč bez DPH. Demontáž hrotu žhavící svíčky – od 2 500 Kč bez DPH (dle zaoxidování a použitého spotřebního materiálu) Oprava poškozeného závitu – 500 Kč bez DPH.
Jak vyzkoušet žhavicí svíčky
Na žhavicích svíčkách je obvykle kryt nebo víčko. Odstraňte krytku nebo víčko, aby se multimetrové svorky dotýkaly žhavicí svíčky. Podívejte se na konektor a piny, zda nevykazují známky rzi nebo koroze či zda nejsou uvolněné. Při této příležitosti je vyčistěte.Základní sazba – 1 900 Kč bez DPH. Vložkování – 500 Kč bez DPH. Demontáž hrotu žhavící svíčky – od 2 500 Kč bez DPH (dle zaoxidování a použitého spotřebního materiálu) Oprava poškozeného závitu – 500 Kč bez DPH.Naopak zhasnutí svíčky bylo vykládáno jako zlé znamení. Tradice zapalování svíček má velký význam právě i v době adventní, kdy každou neděli na adventním věnci zapálíme jednu ze čtyř svící symbolizujících čtyři adventní neděle.
Výška plamene se může v čase měnit a dokonce občas působit, že vyhasíná, ale to je v pořádku! I když máte nízký plamen, stále hoří a postupně se jeho výška vrátí. Doporučená doba hoření je 3-4 hodiny. 3 Mějte svíčku na očích a mimo průvan.
Kdy vyměnit zapalovací svíčky : Kdy je měnit Interval výměny zapalovacích svíček najdete v manuálu vozidla. Obecně se doporučuje výměna po 40-60 tisících kilometrech nebo po čtyřech výměnách motorového oleje.
Jak často měnit zapalovací cívky : Důrazně se doporučuje měnit zapalovací kabely a cívky přímého zapalování každé dva roky u vozidel, která mají obvykle městskou trasu, a po 50 000 km u vozidel, která mají obvykle mimoměstskou trasu.
Jak se pozna spatna Civka
Plameny z výfuku / Střílení do výfuku
Střílení z výfuků občas doprovázených plameny, může být příznakem selhání zapalovací cívky. Příčinou je nespotřebované palivo, které se dostane do výfuku. Není-li problém řešen, může dojít také k vážným škodám, které mohou vést k nákladným opravám.
Pro ověření funkčnosti žhavicí svíčky je možné ji vyšroubovat a přímo na nabité baterii vyzkoušet. Svíčku stačí sevřít kleštěmi. Kvalitní svíčka by měla začít žhnout do 1-2 sekund a po 5 sekundách by měla být rozžhavená celá.Kontrola elektrického odporu je jednou z možností, jak zjistit funkčnost svíčky. Odpor svíčky by měl být malinko přes 1 Ohm, asi 1 – 1,3 Ohm. Ale lepší způsob je klasický pohled na svíčku, jak se po připojení na baterku rozsvítí do žluta.
Kdy se mění žhavicí svíčky : Nicméně obecně platí, že kvalitní svíčka by měla vydržet přibližně 150 až 200 tisíc kilometrů. Na životnost žhavicích svíček však může mít vliv celkový stav vozidla, styl jízdy, míra přetěžování motoru, kvalita paliva a motorového oleje, a další faktory.