Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.Přehled dřevin
- Jehličnany – smrk, borovice, modřín.
- Málo používané jehličnany.
- Listnáče – s kruhovitě uspořádanými cévami – dub, jilm, jasan, akát.
- Listnáče – s cévami roztroušenými (tvrdé) – buk, javor, habr, bříza.
- Listnáče – s cévami roztroušenými (měkké) – lípa, olše, vrba, jírovec, topol.
Jasanové dřevo je stejně jako dub pevné, tvrdé, houževnaté a z našich dřevin nejpružnější. Používá se proto na výrobu lyží, saní, topůrek či madel a dodnes se z něho zhotovuje nářadí do tělocvičen. Typickým znakem jasanových desek je různobarevnost, způsobená tmavším jádrem stromu.
Které dřevo je lehké : Tvrdost dřeva tabulka
- třída. velmi měkké 0 – 350. smrk, borovice, vrba, topol, jedle, lípa.
- třída. měkké dřevo. 351 – 500. modřín, olše, vrba jíva, douglaska.
- třída. středně tvrdé 501 – 650. platan, kaštan, líska, jilm.
- třída. tvrdé 651 – 1000. dub, buk, jasan, habr, javor, třešeň, akát.
- třída. velmi tvrdé 1000 – 1500.
- třída.
Jak se pozná smrk
Vzhled. Smrk ztepilý je statný stálezelený jehličnatý strom s rovným kmenem, který je v mládí pokrytý hladkou, světlehnědou kůrou, která se s přibývajícím věkem mění v šedohnědou až červenohnědou šupinovitou rozpukanou borku. Koruna je štíhle jehlancovitá, větve v ní vyrůstají v pravidelných přeslenech.
Jaké dřevo má smrk : Smrkové dřevo je měkké, hedvábně lesklé, vonící pryskyřicí, poměrně lehké, dlouhovláknité, přitom velmi pružné a pevné, dobře štípatelné. Dobře se řeže, hobluje, frézuje, klíží, moří, natírá a barví. Poměrně málo se bortí a sesychá. V suchu je velmi trvanlivé.
Lesní zákon č. 289/1995 Sb. uvádí, že je možné pro svou potřebu nasbírat větve či vršky stromů, které jsou suché a volně leží na půdě či v podrostu. Jsou označované jako klestí a jejich nejširší konec bez kůry nesmí přesáhnout průměr 7 cm.
Na povrchu napadených předmětů je vidět malé kulaté dírky, výletové otvory. Když je ticho, například v noci, je možno slyšet chroupání. To je typické hlavně pro tesaříky. Dalším nebezpečím pro napadené dřevo jsou dřevokazné houby a plísně, které škůdci do chodbiček přivlečou.
Jak se pozná jasan
Jasan se pozná snadno podle úplně černých pupenů, ale někdy jsou větve tak vysoko, že na pupeny špatně dohlédneme. V koruně ale vidíme uschlé zbytky plodů – jsou to celé chuchvalce podlouhlých křidélek. Někde po nich zbyly jen stopky a taková větvička pak vypadá jakoby vousatá.Balsové dřevo je nejlehčí ze všech dřev na světě.Rozdělení dřeva podle tvrdosti
Dnes se však častěji používá rozdělení do tří skupin – měkké, středně tvrdé a tvrdé. Nejtvrdším dřevem u nás je akát (770 kg/cm²) a nejměkčím je borovice (280 kg/cm²).
Nejjednodušším způsobem jak určit stáří stromu je spočítat letokruhy buď na pařezu nebo přímo na kmeni. Počet letokruhů však lze zjistit i u vzrostlého stromu. Používá se k tomu tzv. přírůstkový vrták.
Jak rostou koreny smrku : Kořenový systém:
je rozložen do plochy v horních vrstvách půdy a nemá hlavní (kůlový) kořen. Proto bývá v monokulturách půda vyčerpaná a smrk čas to podléhá vývratům. Při horní hranici lesa někdy zakořeňují na zem splývající větve a tak vznikají vegetativně noví jedinci (rozvody).
Jak se pozna smrk : Smrky jsou vždyzelené stromy obvykle dosahující mohutného vzrůstu (nejvíce smrk sitka až 80 m), s korunou většinou kuželovitého nebo válcovitě kuželovitého tvaru. Větvení je výrazně monopodiální, větve vyrůstají v přeslenech.
Jaký je smrk
Smrk obecně je ve stavebnictví jednou z nejpoužívanějších dřevin. Má pěkný vzhled s drobnými suky a jeho struktura je živá a krásně vykreslená. Smrk obvykle dorůstá výšky okolo 40 m, do které roste 80 až 120 let. Smrkové dřevo se snadno opracovává a na rozdíl od borovice dobře snáší nátěry, lazury a mořidla.
Z lesa si domů můžete odnést lesní plody, houby a suchou na zemi ležící klest, ale to jen pro vlastní potřeby. S klidným srdcem si tak můžete nasbírat ostružiny, jahody nebo maliny na koláč či knedlíky. Sbírat lesní ovoce způsobem, který poškozuje les, už je ale trestné.Cena dřeva pro samovýrobu se odvíjí od kvality a druhu dřeviny a pohybuje se od 30 korun do 750 korun za metr krychlový. Například cena smrkových souší v nejvyšší kvalitě je 300 Kč/m3, u dubu je cena až 750 Kč/m3. Cena 30 Kč/m3 platí pro větve do průměru sedmi centimetrů.
Jak vypadá dřevo napadené červotočem : Jak tedy poznáte, že dřevo napadl některý z nejčastějších škůdců Ve dřevě se objevily malé otvory – těmi vylétávají dospělí brouci a samičky do nich kladou vajíčka. Na zemi, trámech nebo třeba dně skříně jste našli jemné piliny, skoro prach. Nad ránem slyšíte chroupání.