Jak poznat borovice lesní?
Jak poznáme borovici lesní Neopadavý jehličnatý strom, dorůstající výšky až 40 metrů, kmene o průměru jednoho metru, dožívající se 300-350 let (výjimečně až 600 let), značně světlomilný, přizpůsobivý a variabilní. Svůj tvar mění v závislosti hlavně na světelných a tepelných podmínkách.Snadno se dají rozpoznat pod- le barvy letorostů. Zatímco borovice těžká má žlutou barvu letorostů (proto v USA používaný název Yellow pine), jeffreyka má letorosty šedomodré a ojíněné a kromě toho obsahuje v pryskyřici vy- soký podíl terpenu limonenu, a proto po rozemnutí jehlic cítíme výraznou vůni po pomerančích.Jehlice – měkké modrozelené, nasivělé uspořádány ve svazečcích po pěti. Jsou velmi jemné a lehce převisají, což dává vejmutovce její charakteristický „měkký“ vzhled – někdy bývá nazývána borovicí hedvábnou. Pupeny oválné stře zašpičatělé, pryskyřičnaté. Samčí šištice nahloučené žluté, samičí šedé, někdy až růžové.

Kde rostou borovice : Roste v nížinách i na horách, často na suchých písčitých půdách nebo skalách, kde vytváří borové lesy, takzvané bory. V konopišťském parku jsou vysazeny také její příbuzné ze Severní Ameriky – borovice černá a borovice vejmutovka.

Co škodí borovici

Samotné odumírání borovic není způsobené jen suchem, ale i škůdci, kteří stromy oslabené suchem vyhledávají. Borovice však ohrožuje například i jmelí. "V posledních letech došlo ke zvýšení výskytu jmelí.

Jak se pozna jedle : Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.

Na rozdíl od smrku, který má mělký kořenový koláč rozprostřený do šířky, borovice, má tzv. hlavní kůlový kořen a právě svým kořenovým systémem se uchytí i na skále, tam, kde jiný strom zakoření stěží.

Víte, jak je od sebe poznat Borovici asi nespletete, protože ta mívá jehlice dlouhé a ježaté jako štětiny. Jedle a smrk naopak mají jehlice krátké, ale smrk je má rozcuchané jako malý kluk, kdežto jedle je má učesané na pěšinku jako malá holčička.

Kdy zkrátit borovici

Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice. Tu doporučujeme řezat co nejtěsněji u kmene, ideálně od listopadu do začátku března. Pro rozrůstání mladých borovic je ideální zaštipovat mladé výhonky do první poloviny května.Borovice jsou jedinou tvarovanou dřevinou, která má jen velmi krátké období vhodné k řezu. V závislosti na druhu se od začátku do konce května sestřihávají nebo zalamují výhony („svíce“), jakmile dosáhly požadované délky, ale předtím, než se plně rozvinou nové jehlice.V českých lesích usychají borovice, protože trpí nedostatkem podzemní vody. Letošní deštivé jaro sice částečně zásoby podzemní vody doplnilo, ale pokud budou následovat suché roky, odumře více borových lesů.

jedle obrovská

Kůra hladká šedozelená s pryskyřičnými puchýřky, borka šedohnědá, podélně rozpukaná. Dřevo světle žlutavé až nahnědlé, se širokými letokruhy, málo trvanlivé. Jehlice ploché, na líci leskle tmavozelené, 30–60 mm dlouhé, výrazně dvouřadě rozložené, různých délek vedle sebe, při rozemnutí voní po citrusech.

Jak vypadá strom smrk : Vzhled. Smrk ztepilý je statný stálezelený jehličnatý strom s rovným kmenem, který je v mládí pokrytý hladkou, světlehnědou kůrou, která se s přibývajícím věkem mění v šedohnědou až červenohnědou šupinovitou rozpukanou borku. Koruna je štíhle jehlancovitá, větve v ní vyrůstají v pravidelných přeslenech.

Co je lepší smrk nebo borovice : Borovice má dřevo měkké, ale tvrdší než smrk, lehké až středně těžké, křehčí a málo pružné. Má vysoký obsah pryskyřice, proto je velmi trvanlivé i ve vlhku, zejména ve vodě. Pryskyřice však není v dřevní hmotě rozložena rovnoměrně, proto je borovicové dřevo náchylné k jejím výronům.

Jak tvarovat borovici lesní

Úprava tvaru borovice spočívá především ve zkrácení jarních výhonů (tzv. svíček), ze kterých se později vyvinou nové jehlice. Nové výhony je potřeba zakrátit, aby jednotlivé “obláčky” měly v budoucnu neustále z povrchu hladký a hustý tvar. Nejvíce záleží na načasování úpravy tvaru borovice.

V českých lesích usychají borovice, protože trpí nedostatkem podzemní vody. Letošní deštivé jaro sice částečně zásoby podzemní vody doplnilo, ale pokud budou následovat suché roky, odumře více borových lesů.Je třeba prosvětlit a vyřezat okolí napadeného stromu, vytrhat plevel, vyhrabat a spálit suché jehličí. Chemické ošetření spočívá v postřiku fungicidy (sypavka je houba!), jako jsou například Kuprikol 250 SC, Novozir MN 80 New nebo Dithane DG Neotec.

Kdy řezat borovicí : Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice. Tu doporučujeme řezat co nejtěsněji u kmene, ideálně od listopadu do začátku března. Pro rozrůstání mladých borovic je ideální zaštipovat mladé výhonky do první poloviny května.