Jak poznat bludy?
Základní informace o schizofrenii

Onemocnění vrcholí mezi 20. a 30. rokem života. U žen se onemocnění vyskytuje stejně často jako u mužů, i když začíná většinou o něco později.Jedním z terapeutických cílů je motivovat pacienta k užívání antipsychotik, která jsou léčbou volby. U bludů somatického podtypu může pomoci léčba antidepresivy. Kognitivně behaviorální terapie vyvinula strategie pro léčbu chronických bludů. Specifickou strategií pro změnu bludného přesvědčení je periferní dotazování.Nemoc se projevuje poruchami myšlení (bludy), poruchami vnímání (halucinacemi) a poruchami jednání. Schizofrenici vidí a slyší věci, které nejsou skutečné, a uzavírají se do vlastního světa. Nemoc často doprovází také snížená schopnost vnímat emoce a reagovat na ně.

Co spouští schizofrenií : S rozvojem schizofrenie je dávána do souvislosti řada návykových látek, mezi něž patří konopí, kokain a amfetaminy. Přibližně polovina osob se schizofrenií požívá v nadměrné míře drogy a/nebo alkohol.

Jak poznám že jsem schizofrenik

Příznaky schizofrenie

Narušené myšlení: obtíže s organizací myšlenek nebo sledováním konverzace. Pokles motivace: osoba může mít pocit, že nemá energii nebo zájem dělat běžné věci. Emocionální zploštění: omezená schopnost vyjadřovat emoce. Pohybové poruchy: zvláštní pohyby, jejich opakování nebo naopak ustrnutí.

Jak začíná psychóza : Objevují se deprese, ztráta zájmu o okolí, úzkost, napětí podrážděnost až agresivita, nespavost, porucha pozornosti, počátky bludů a halucinací. Po akutní fázi psychózy nastává období odeznívání nemoci a následně remise. Může trvat i řadu let.

Bludy a halucinace se vyskytují u nejrůznějších onemocnění, nejčastěji psychiatrických, ale může jít i o následky úrazů hlavy, extrémní dehydratace, vedlejší účinky některých léků či jiných zdravotních komplikací.

Průměrná délka života u lidí nemocných schizofrenií se pohybuje řádově kolem 57 let u mužů a 65 let u žen, zatímco nepostižení muži se dožívají průměrně 72 let a ženy 80 let.

Jak se pozná psychicky nemocný člověk

Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.

  • Potíže se spánkem.
  • Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
  • Všechno vás rozčiluje.
  • Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
  • Vaše chutě se výrazně změnily.
  • Pociťujete nadměrnou únavu.
  • Neschopnost se soustředit.

Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.

  • Potíže se spánkem.
  • Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
  • Všechno vás rozčiluje.
  • Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
  • Vaše chutě se výrazně změnily.
  • Pociťujete nadměrnou únavu.
  • Neschopnost se soustředit.

Bludy i halucinace často vyvolávají velmi zjitřené emoce. Nenechte se vtáhnout do tohoto víru negativních pocitů, ale nadechněte se a zamyslete, jak nejlépe reagovat, aby to bylo co nejkonstruktivnější a nejpříjemnější jak pro vás, tak pro vašeho blízkého, o kterého pečujete.

Blud musí splňovat tyto charakteristiky: Nepravdivost. Nevývratnost – přesvědčení daného jedince nelze vyvrátit žádnými logickými argumenty. Vliv na jednání – daný jedinec pod jeho vlivem jedná a blud je v centru pozornosti daného jedince.

Jak reagovat na bludy : Ve chvíli, kdy je nemocný zcela v zajetí bludu, dáváme najevo, že jsme s ním a budeme mu pomáhat a chránit ho. Můžeme se jej pokusit rozptýlit a převést jeho zájem na nějaké pozitivní téma, třeba na věci, které má rád, či na koníčky, kterým se věnuje, povídat si o minulosti, společně vzpomínat.

Jak vidí svět schizofrenik : Schizofrenik vnímá mnohem více informací, než kolik potřebuje, a protože je nedokáže zpracovat, vytvoří si jeho mozek svoji vlastní, přijatelnou realitu. Mezi obecné projevy patří nestandardní myšlení, uzavření se do vlastního světa, změněné prožívání a zmatek v pocitech.

Jak se pozna psychicky Naruseny clovek

Může jít o stále smutnou náladu, pokles sebevědomí, nepřiměřené výčitky, neschopnost prožívat radost, nesoustředěnost, nerozhodnost, celkové zpomalení či naopak napětí a neklid, extrémní únavu, potíže se spánkem (nedostatek či přemíra), sníženou nebo zvýšenou chuť k jídlu a objevit se mohou i sebevražedné myšlenky.

Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.Příznaky

  1. Neschopnost odreagovat se.
  2. Pocity bezmoci, smutku.
  3. Podráženost.
  4. Strach, úzkost.
  5. Šok, odmítnutí, neuvěření situace.
  6. Změna nálady.
  7. Zlost.

Jak se projevuje psychické vyčerpání : Příznaky, které psychické vyčerpání provází

U nemocného je snížena aktivita, nemá o nic zájem a vše se jeví jako nemožné. Je unaven po psychické i fyzické stránce, není schopen správně vykonávat svou práci a nemá chuť věnovat se svým koníčkům.