Jak poznat andulku kluka?
Pohlaví ptáka lze rozlišit podle barvy ozobí. U samečků je tmavě modré, u samic modré nebo béžové. Andulky mají silný zobák a krátké nohy, každá je zakončená čtyřmi prsty, které končí ostrými drápy.Stáří andulky poznáte podle ozobí a podle kroužku na duhovce. Ozobí je u mladého zvířete světle zbarvené. Kruh duhovky je sotva viditelný nebo zcela chybí, proto se oko jeví téměř černé. U dospělých andulek je však kroužek duhovky zřetelně viditelný.- Pokud to dělá ve vaší těsné blízkosti, třeba, ve vašich prstech, je to známka, že vás miluje a chce vás krmit. – Také to může dělat z lásky ke své oblíbené hračce. – Harmonizující ptáci krmí jeden druhého. – V ostatních případech to může být známka nemoci, poraďte se s veterinářem.

Jak si ochočit andulku : Dále dodržujte následující kroky:

  1. Kdykoliv budete v blízkosti klece, na andulku mluvte klidným hlasem.
  2. Pokládejte ruce do blízkosti klece a pomalu andulku zvykejte.
  3. Pomalu se přibližujte k andulce uvnitř klece.
  4. Trénujte sezení na prstu.
  5. V další části výcviku zkuste andulku sedící na prstě vytáhnout pohybem ruky z klece.

Jak poznat pohlaví mladé andulky

Pohlaví dospělých andulek lze rozeznat podle ozobí, tedy měkkého okolí nosních dírek nad zobáčkem. Běžně má toto ozobí sameček modré, mladá samička bílé, později hnědé. Problém však může nastat u mutací, mláďat a mnohdy je určení pohlaví oříškem i pro zkušeného chovatele.

Co mají rády andulky : Z ovoce a zeleniny vybírejte např. banán, okurku, salát, meruňky, rybíz, jablko, mrkev, salát nebo hrozny. Pozor si ale u ovoce i zeleniny dejte na pecičky a jadérka, také se vyhněte fazolím, rebarboře, nedávejte jim ani stonky z rajčat nebo houby.

Průměrná délka života andulky je 13 let.

Protože je andulka velmi akční a energický papoušek, který rád šplhá, létá a prozpěvuje, je nezbytné nezanedbat denní přísun potřebných minerálů, které získá z trav a čerstvého ovoce i zeleniny. Nejraději mají stébla čerstvé trávy, mladé pampeliškové listy, pochutnají si také na listech bezu nebo ptačince.

Co znamená když andulka otevírá zobák

Prudký úder zobákem o bidlo, stůl nebo jiný povrch, po kterém následuje strnulý postoj těla a upřený pohled – to je konečné varování. Držte se od papouška zpátky, dokud se jeho nálada nezmění, nebo na vás zaútočí nebo kousne. Je to zvuk podobný lidskému skřípání zuby.Protože je andulka velmi akční a energický papoušek, který rád šplhá, létá a prozpěvuje, je nezbytné nezanedbat denní přísun potřebných minerálů, které získá z trav a čerstvého ovoce i zeleniny. Nejraději mají stébla čerstvé trávy, mladé pampeliškové listy, pochutnají si také na listech bezu nebo ptačince.Jak se pozná, že se andulka bojí Může se přikrčit v koutě klece, vytáhnout se tak, že vypadá hodně vysoká a hubená, nebo se třepotat po kleci. Když strach přejde a ona se zase cítí bezpečná, často načepýří peří a pořádně se otřese, než se zase usadí.

Určit s jistotou správné pohlaví miminka je ultrazvukem možné od 15. týdne těhotenství (15 týdnů a 0 dní). Před 15. týdnem vypadá pohlaví holčičky a chlapečka velmi podobně a hrozí podání chybné informace.

Proč andulky křičí : Křik je přirozený způsob komunikace papoušků. Nese se na velké vzdálenosti a umožňuje jim najít jeden druhého v hustých korunách stromů. Papoušek může křikem vítat východ slunce, varovat nás před domnělým nebezpečím, sdělovat svoji radost nebo nás informovat, ve kterém pokoji se nachází.

Jak casto piji andulky : Jednou denně vyměňte vodu, která by měla být nejlépe pitná (i když andulce nijak zvlášť neuškodí ani voda užitková).

Co nesmí andulky

Nikdy nedávejte andulce mraženou, vařenou nebo konzervovanou zeleninu a ovoce… ani rovnou z ledničky, potrava musí mít pokojovou teplotu. Rostliny netrhejte poblíž silnice kvůli znečištění výfukovými plyny. Andulky nesmí jíst "lidské jídlo" – takže žádné zbytky z kuchyně ani sladkosti.

Kakadu nebo korela syčí

Spolu s roztaženými křídly a zvednutou chocholkou – vážné varování před útokem.Ptáci slyší v podobném rozsahu jako člověk, avšak u většiny je sluch absolutní; z lidí ho mají jen někteří. Například Andulka vlnkovaná má sluchový rozsah 40–14 000 Hz a optimální slyšení v rozsahu 2 000 Hz. Člověk má sluchový rozsah 16–24 000 Hz a optimální slyšení 1 000–2 800 Hz (Z. Veselovský, 2001).

Co je pro andulky jedovaté : Pro andulky jsou některé pokojové rostliny jedovaté – např. tchynin jazyk, brambořík, anturie, dieffenbachie, kala či monstera. Pozor dejte také na rebarboru, krokus, rododendron, tis, oleandr, konvalinku nebo plod avokáda.