Klasický klinický průběh zánětu začíná neurčitou tupou bolestí v nadbřišku, případně v oblasti pupku. Bolest bývá silnější při pohybu, postižený nemůže nalézt úlevovou polohu a objevit se může též nevolnost či zvracení.V případě podezření na apendcitu, určitě navštivte lékaře. Lékař vás vyšetří a v případě, že máte zánět slepého střeva, dojde k hospitalizaci. V nemocnici už je na chirurgovi, zda zvolí konzervativní léčebnou metodu – tzv. ledování – nebo odstraní apendix operativně.Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:
- průjem s příměsí krve a hlenu.
- bolest a krvácení z konečníku.
- křečové bolesti břicha.
- nevolnost.
- ztráta chuti k jídlu.
- zvýšená teplota.
- úbytek na váze.
Jak dlouho se Slepakem v nemocnici : Obvyklá doba hospitalizace po apendektomii je 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Drén je odstraněn obvykle do 48 hodin po výkonu a stehy z operační rány přibližně 7. -10. den po výkonu.
Jak bolí Appendix
Mírná až ostrá bolest se objevuje ve spodní pravé části břicha a vystřeluje až k pupku nebo k žaludku. Příznaky chronického zánětu slepého střeva se objevují a zase mizí, proto bývá diagnostika náročná a nejasná. Příčinou bývá nějaká překážka v apendixu, poranění, cizopasníci, či nádory.
Kdy jít s bolesti břicha k lékaři : Varovné příznaky, se kterými je vhodné navštívit lékaře, je například vleklý průjem anebo zácpa či jejich střídání, krev či hlen ve stolici, zvracení či nevolnost, hubnutí, nechutenství, vysoké teploty, ostré bolesti břicha.
Slepé střevo se nachází na pravé straně podbřišku. Pro vyhledání polohy apendixu se používají dva body: Tzv. McBurneyův bod se nachází na spojnici mezi předním trnem kyčelní kosti a pupkem.
Zvýšená hladina bílých krvinek, CRP (C-reaktivní protein) a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů) dokáže ukázat na přítomnost zánětu v těle. Mezi další zobrazovací metody pak patří ultrazvuk, MRI nebo CT, které mohou odhalit známky zánětu v konkrétních orgánech nebo tkáních.
Co vytáhne zánět
Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.Zánět pak může ustoupit, ale po nějaké době se může opět vrátit, proto je jediným konečným řešením operace (apendektomie). Na domácí rozhánění slepého střeva raději zapomeňte. Léčba akutní apendicitidy vyžaduje rychlý chirurgický zákrok, při zanedbání léčby hrozí perforace apendixu a zánět pobřišnice či vznik abscesu.Při výskytu teploty, zástavy plynů a zatvrdnutí břicha vpravo hrozí protržení slepého střeva a zánět pobřišnice. V takových případech je naléhavě nutné vyhledat rychlou lékařskou pomoc. Operace odstranění slepého střeva se provádí v celkové anestezii.
Mezi nejčastější příznaky zánětu žaludku patří:
- bolest v místě vzniku zánětu.
- žaludeční křeče.
- bolest břicha po jídle – častěji u žaludečních vředů
- bolest břicha nalačno nebo v noci – u dvanáctníku.
- nevolnost a pocit na zvracení
- zvracení
- nadýmání
- pálení žáhy.
Co znamená bolest v pravém boku : Tupá bolest v zádech a boku může provázet ledvinovou koliku. Bolest v pravém podžebří je typická pro zánět žlučník. Tupou ostrou bolestí v pravém podžebří se často projevují jaterní potíže. Bolest v pravém podbřišku může signalizovat zánět slepého střeva.
Kdy jet na pohotovost s bolesti břicha : Kdy jet na pohotovost
Když vás silně bolí v pravém podbřišku, máte vysokou horečku a nateklé břicho. Pravděpodobně jde o akutní zánět slepého střeva střeva nebo slinivky břišní. Když se objeví krutá bolest břicha vycházející ze středu nadbřišku směrem do středu hrudníku, k šíji a ramenům.
Co bolí na pravé straně pod žebry
Játra se nacházejí vpravo pod žebry a některé poruchy jater mohou způsobit podráždění a bolest v této oblasti. Ledviny se nacházejí blízko dolní části žebrového oblouku, a problémy s nimi, jako jsou ledvinové kameny nebo infekce ledvin, mohou způsobit bolest vpravo pod žebry.
Slepé střevo a jeho apendix se nacházejí na pravé straně těla (při pohledu z očí pacienta). Přibližně u jednoho z 10 000 lidí (se stranově převrácenými vnitřními orgány; situs inversus) může být na levé straně. Zhruba jeden člověk z 100 000 apendix nemá (tzv. vrozená absence).Existují dva hlavní typy zánětu: akutní a chronický. Krátkodobá reakce, která obvykle trvá jen několik dní. Je to první odpověď těla na poranění nebo infekci a je obvykle charakterizována pěti hlavními příznaky: bolestí, teplem, zčervenáním, otokem a ztrátou funkce. Dlouhodobý, trvající měsíce nebo dokonce roky.
Jaký prášek na zánět : Protizánětlivé léky se používají k léčbě zánětlivých a degenerativních onemocnění pohybového aparátu. Ve volně prodejných přípravcích z této skupiny jsou obsženy tyto látky: ibuprofen, diklofenak, flurbiprofen a naproxen.