Zralá dýně má pevnou stopku, která již začíná dřevnatět. Slupka je také pevná, matná a sytě vybarvená. Velikost plodů je přiměřená. Při poklepu zní dýně dutým zvukem.Dýně obvykle sklízíme v období zhruba od konce prázdnin do konce října, nejpozději však do příchodu prvních mrazíků: namrznutím utrpí životnost dýně i kvalita dužiny. Hlavním ukazatelem, že dýně je připravena ke sklizení, je suchý a dřevnatý stonek, tykev by zároveň měla být dostatečně vybarvená a s matným povrchem.Rozeznat jedlou dýni od nejedlé není vždy jednoduché, protože jsou si velmi podobné tvarem i barvou. Snadným vodítkem je chuť. Jedlá dýně není hořká. Má-li plod hořkou chuť, nekonzumujte jej.
Jak sklízet dýni hokaido : Plody dýní sklízíme odříznutím ostrým nožem a nebo ustřižením zahradními nůžkami tak, abychom dýním ponechali stopky dlouhé alespoň 5 cm (čím delší, tím lépe). Dbáme pak na to, abychom stopku nedolomili při žádné další manipulaci.
Kdy Zaštipovat dýně
Nároky a péče o rostlinu
Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.
Proč se vydlabávají dýně : Proč se vlastně dýně dlabou, víte to (
Zvyk dlabání dýní v souvislosti s Halloweenem má původ v irské legendě o darebákovi Jackovi. Za svého života Jack velmi hřešil a podvedl i samotného ďábla. Když zemřel, odmítli ho v nebi i v pekle, proto v podobě vydlabané dýně bloudí po Zemi a svíčkou si svítí na cestu.
Dýně Hokaido kolem sebe potřebuje dostatečné množství prostoru. Protože se hodně rozroste, měla by se semena sázet více než metr od sebe. Nejspokojenější dýně budou, když jim necháte rozestupy větší než 1,3 metrů. Připravte se, že plazivé oddenky budou neustále růst.
Jak doma sušit tykev z lahve. Pokud byla dýně pěstována speciálně pro výrobu pokrmů nebo jiných produktů, musí být řádně vysušena. Když se dýně suší, je potřeba jí zajistit přístup vzduchu ze všech stran, proto se buď zavěsí, nebo položí na mřížkovou plochu. Lagenaria se suší na čerstvém vzduchu.
Jak se loupe dýně hokaido
Hokaido se nemusí loupat, dýni stačí rozpůlit, odstranit prostřední část obsahující semínka a zbytek dýně pokrájet na větší či menší kusy (nebo půlky nechte vcelku). Podobně jako třeba kořenové zelenině, i dýni velmi prospěje, když ji napřed upečete v troubě, zvýrazní se tak její chuť.Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.Nejlépe to půjde pevnou polévkovou lžící, s jejíž pomocí nejdřív očistěte dužinu z odříznutého víka. Potom se pokuste dostat z dýně přebytečnou dužinu se semínky a ztenčit její stěny natolik, aby lucernička mohla hezky svítit. Dejte si pozor, ať to nepřeženete – vydlabaná dýně musí zůstat dostatečně pevná a stabilní.
Dýně hokaido pěstování
Podobně i hokaido může na kompost. Potřebuje dále i teplo a dostatek prostoru. Vysévejte ji proto na slunné místo ve vzdálenosti 1,2 až 1,5 metru od sebe, a to do hloubky kolem 3 až 5 cm. Ideální čas pro výsev je období kolem poloviny května.
Kdy se sklízí tykev : Okrasné tykve lze sklízet v září i říjnu. Měly by však být dobře vyzrálé, jinak začnou brzy hnít. Slupka zralých plodů je velmi tvrdá, již se neleskne. Na stonku se tvoří suché praskliny a postupně zasychá.
Jak vydlabat dýni hokkaido : Nejlépe to půjde pevnou polévkovou lžící, s jejíž pomocí nejdřív očistěte dužinu z odříznutého víka. Potom se pokuste dostat z dýně přebytečnou dužinu se semínky a ztenčit její stěny natolik, aby lucernička mohla hezky svítit. Dejte si pozor, ať to nepřeženete – vydlabaná dýně musí zůstat dostatečně pevná a stabilní.
Jak Zaštipování dýně Hokaido
Dýni Hokaido je dobré zaštipovat, aby se rozvětvovala. Bude tak dávat větší úrodu. Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.
Špagetová dýně
Podélně rozpůlenou dýni vydlabejte a dejte stranou řezu na plech vystlaný pečicím papírem. Pečte při teplotě 180 °C asi 30 minut (podle velikosti déle), dokud dýně nezměkne. Po upečení pak stačí dýni otočit a opatrně naškrábat vidličkou na vlákna.U nás bylo dlabání dýní spojeno až se svatomartinským obdobím. V zimním období totiž sluneční paprsky pozbývají svou sílu a dýně s řepou byly považovány za poslední plody Země, které v sobě mají poslední paprsky slunce. Proto se tyto plody vydlabávaly a vkládaly se do nich svíčky (světla) a vynášely se ven do přírody.
Jak udržet Vydlabanou dýni : Jak nejlépe uchovat vydlabanou dýni, aby co nejdéle vydržela Nejdůležitější pro uchování vydlabaných dýní je úplné odstranění všech semínek a měkkých částí. Dále je také možné všechny nařezané části potřít olejem, který zabraňuje vysoušení. Já bych ovšem doporučovala spíše nechat dýni vyschnout.