Jak poznam Zaply jistič?
Pokud proud funguje a jistič nepadá, jednalo se o krátkodobý zkrat. Jestliže jistič vypadl a proud nefunguje, pokračujeme dál. Zkontrolujte jističe – najdete na nich malé páčky nebo spínače, které jsou v poloze vypnuto nebo zapnuto. Tyto menší jističe slouží ke kontrole konkrétních elektrických obvodů v domácnosti.Hager si pro vás připravil několik indicií, které vám pomohou odhalit problémy s jističi.

  1. Jistič nejde „nahodit“
  2. Jistič se příliš zahřívá
  3. Jistič zapáchá spáleninou.
  4. Jistič je viditelně poškozen.
  5. Jistič je starý

Konotrolujte všechny jističe stejným způsobem.

  1. Stisknutím provozního vypínače vypněte napájení.
  2. Vypněte hlavní vypínač.
  3. Pomocí kuličkového pera nebo podobného špičatého předmětu stiskněte testovací tlačítko ochranného jističe.
  4. Zkontrolujte, zda se ochranný jistič přesune do polohy vypnuto.

Jak zapnout hlavní jistič : Nahození jističe

Pod každým by mělo být uvedeno, pro který slouží okruh. I kdyby však nebylo, všechny jističe míří v tu chvíli směrem nahoru, jen ten zmíněný dolů. Uchopíme jej a zatáhneme po směru ostatních jističů. Pokud zůstane v horní poloze, je vše v pořádku a světla budou fungovat.

Jak zjistit jaký mám jistič

Nejjednodušším způsobem je nahlédnout do vyúčtování za elektřinu, hodnota jističe je na něm uvedena. Pokud se například stěhujete do nového bytu a předešlé faktury nemáte k dispozici, je pro vás nejsnazší způsob zavolat na zákaznickou infolinku.

Jak se zapojuje jistič : Vypneme nadřazený jistič a zkontrolujeme nepřítomnost napětí na všech vodičích! Přívodní vodič fáze (černý, hnědý, šedý) přišroubujeme na vstupní svorku jističe. Pokud není uvedeno od výrobce jinak, je jedno jestli se jedná o vrchní či spodní kontakt. Na výstupní svorku jističe připojíme vodič jenž vede ke spotřebiči.

Problém může být způsoben dosluhujícím stykačem, který spíná Vaše akumulační spotřebiče. Vlivem rozložení magnetického toku v magnetickém obvodu stykače dochází ke zvětšování vzduchové mezery, která pak způsobuje popisované bzučící zvuky.

Poplatky spojené s výměnou jističe

S výměnou jističe jsou spojené poplatky za navýšení rezervovaného příkonu ve výši 250 Kč za jeden Ampér u jednofázového a 630 Kč za jeden Ampér u třífázového jističe.

Jak zjistit sílu jističe

Nejjednodušším způsobem je nahlédnout do vyúčtování za elektřinu, hodnota jističe je na něm uvedena. Pokud se například stěhujete do nového bytu a předešlé faktury nemáte k dispozici, je pro vás nejsnazší způsob zavolat na zákaznickou infolinku.Takto si lze snadno vypočítat, že jistič 16A, který se v domácnosti nejčastěji používá pro zásuvkové okruhy, je dimenzován pro max. příkon 3680 W a jistič 10A pro osvětlení pro max. příkon 2300 W.Jističe typu B jsou vhodné pro použití k ochraně elektrického vedení pro zásuvkové a světelné obvody v domácnosti i průmyslu. Charakteristika jističe typu C: jistič s vypínací charakteristikou C okamžitě přeruší obvod při 5-10 násobku jmenovitého proudu.

Základní pravidla pro jištění spotřebičů:

Každý samostatný okruh musí mít svůj jistič a nebo pojistku. Ochranný vodič (žlutozelený) se nikdy nesmí přerušit (nejde do jističe ani pojistky). Do jističe či pojistky jdou jen fázové vodiče. Ochranný vodič musí být vždy schopen odvést elektřinu!

Co dělat když bzučí jistič : Pokud je příčina bzučení v přetížení jističe, je nutné odpojit některé spotřebiče z okruhu. Pokud je příčina bzučení v uvolněných kontaktech, vadném jističi, stykači, prachu a nečistotách, nebo vyšších harmonických, je nutné jistič vyměnit, vyčistit, nebo použít filtr vyšších harmonických.

Jak se počítá platba za jistič : Žádná platba za jistič v současnosti neexistuje. Jedná se o platbu za rezervovaný příkon, kde výše částky je dána jmenovitou hodnotou jističe (počtem ampérů). Ve své podstatě jde o platbu za to, jaký prostor pro přenos elektřiny je vašemu odběrnému místu rezervován.

Kolik stojí jističe na elektřinu

Cenu poplatku kromě typu jističe určuje i tzv. distribuční sazba, označovaná značkami jako D01d, D02d nebo D25d a podobně. V současnosti se poplatek za jistič pohybuje zhruba mezi 1480 až 1500 Kč ročně. Cena se liší v závislosti na jednotlivých regionech, ale rozdíly jsou minimální.

Takto si lze snadno vypočítat, že jistič 16A, který se v domácnosti nejčastěji používá pro zásuvkové okruhy, je dimenzován pro max. příkon 3680 W a jistič 10A pro osvětlení pro max. příkon 2300 W.Třífázový jistič Noark 3P B25/10kA na DIN lištu je třípólový jistič s charakteristikou zátěže B, max. proudem 25 A a se zkratovou odolností 10 kA. Jistič slouží k ochraně elektrických obvodů proti přetížení a zkratu.

Kolik kW na 20a jistič : Jištění

Maximální velikost jističe/pojistky [A] Minimální průřez měděného elektrického vodiče [mm 2] Maximální příkon elektrického spotřebiče [kW] Jednofázová elektrická přípojka
10 1,5 2,3
16 2,5 3,6
20 4 4,6
25 6 5,7