Jak poznam že jsou šípky Susene?
Správně usušené plody mají červenou až tmavou barvu a při doteku se drolí nebo praskají. Po dokončení sušení nechte šípky vychladnout a skladujte v uzavíratelné nádobě.Sušení šípků

„Se sušením šípků je to trošku složitější,“ říká Ivana Tischlerová, „měly by se sušit umělým teplem s teplotou nastavenou maximálně na 40 °C. Když sušíme šípky na 50 a více stupňů, přicházíme o některé důležité termolabilní látky.Sušené šípky vydrží až rok

Nejčastější formou úpravy je proto jejich sušení. Díky tomu můžete šípkový čaj popíjet klidně celou zimu, navíc při správném sušení nepřijdete o tolik prospěšných látek.

Jak uchovat sušené šípky : Dostatečně usušené šípky skladujte v dobře uzavíratelné vzduchotěsné sklenici nebo v plátěném pytli zavěšeném ve větrané místnosti. Zcela nevhodný je igelitový sáček, ve kterém by se plody mohly zapařit a následně zplesnivět.

Co se sušenými šípky

Šípky rozdrťte a nechejte pár hodin nebo raději přes noc namočené ve studené vodě. Před podáváním mírně zahřejte nebo přilijte trochu vroucí vody, abyste docílili ideální teploty pro pití. Pak podávejte podle své obliby s citronem a/nebo s medem. Součástí balení je návod na použití.

Co s měkkými šípky : Ty měkké, obvykle přešlé mrazem, jsou zase lepší na marmelády, pyré (vložit odkaz), omáčku či sladké pomazánky. Vyrábí se z nich také víno a skvěle chutnají a léčivě působí naložené v medu. Mnohé od zpracování šípků odrazuje jeho pracnost, je totiž třeba pečlivě odstranit všechna semínka a chloupky.

Doporučujeme si z nich připravit pečený šípkový čaj, marmeládu podle receptu babičky Marušky nebo šípkové víno. Lahůdkou jsou i šípky naložené v medu. Základem pro šípkovou omáčku je šípkový protlak, který si můžeme připravit do zásoby. Výborný je šípkový sirup, který lze připravit i ze sušených šípků.

Sušení šípků v troubě

Šípky rozprostřeme v jedné vrstvě na plechu a sušíme ideálně v horkovzdušné troubě na 60 – 70 °C. Pokud nemáte v troubě větrák, nechte pootevřená dvířka s nějakou zátarasou, aby se šípky nespálily. Počítejte, že se takto budou sušit přibližně 4-8 hodin.

Jak sušit šípky bez sušičky

Sušení v troubě

Celé šípky rozprostřeme na pečicí papír na plech a při teplotě kolem 60 °C je sušíme v troubě s mírně otevřenými dvířky. Pomalu sušené plody plesniví a ztrácejí důležité vitaminy a tím i své léčivé účinky. Naopak při teplotách vyšších než 80 °C snadno zhnědnou nebo se připálí.Ideální ke sběru šípku jsou měsíce září a říjen. Sbírat by se však mělo v době, kdy ještě nedorazily první mrazíky a současně už plody dostatečně uzrály. Jestliže plody zmrznou, ztrácejí cenné vitamíny a není je možné sušit. Dávejte také pozor na to, abyste nesbírali plody, které jsou měkké na dotek.Sušené švestky mají neotevřené trvanlivost asi dva roky. Měly by se uchovávat na chladném, suchém a tmavém místě. Sířené sušené švestky mají delší trvanlivost než nesířené.

Mohou se sušit celé, namleté i nasekané. Celé šípky rozprostřeme na pečicí papír na plech a při teplotě kolem 60 °C je sušíme v troubě s mírně otevřenými dvířky. Pomalu sušené plody plesniví a ztrácejí důležité vitaminy a tím i své léčivé účinky. Naopak při teplotách vyšších než 80 °C snadno zhnědnou nebo se připálí.

Co s Natrhanym Sipkem : Čerstvě natrhané šípky rozpůlíme nebo rozdrtíme. Zalijeme je studenou vodou a necháme 12 hodin macerovat (louhovat). Doporučená dávka je 20 šípků na 1/4 l vody. Před konzumací nálev zahřejeme na teplotu asi 70 stupňů, odstavíme a necháme ještě 10 minut louhovat.

Jak chutná Šípek : Nálev a chuť čaje

Čaj z šípků má světle narůžovělou barvu a chutná příjemně sladkokysele. Vůně je jemná, méně nápadná, mírně sladká.

Co se dělá ze šípků

Nejčastěji je sušíme na čaj, ale výborné poslouží i pro přípravu jiných nápojů nebo zavařenin, příloh a pokrmů. Plody sice můžeme sklízet a zpracovávat hodně měkké a přemrzlé, ale nejbohatší na vitaminy jsou v době plné zralosti, kdy jsou pevné a sytě červené.

Udělejte si vlastní sušené švestky

V sušičce nebo troubě na pečicím papíru sušte na 50 až 60 °C. Sušíme ve dvou fázích. První by měla trvat zhruba 4 hodiny za teploty okolo 50 stupňů, následně necháme ovoce vychladnout a znova sušíme dvě až tři hodiny na 60 až 65 °C.Udělejte si vlastní sušené švestky

Následně švestky osušte utěrkou a vypeckujte. V sušičce nebo troubě na pečicím papíru sušte na 50 až 60 °C. Sušíme ve dvou fázích. První by měla trvat zhruba 4 hodiny za teploty okolo 50 stupňů, následně necháme ovoce vychladnout a znova sušíme dvě až tři hodiny na 60 až 65 °C.

Jak vyčistit šípky : Nejprve je třeba sesbírané šípky probrat a očistit. Zbavit větviček, lístků, stopek, zbytků okvětí. Šípkům pak dopřejte lázeň ve vodě, properte je (nemačkejte). Jde o to je zbavit potenciálních nečistot, které si mohly přinést zvenčí.