Jak poznam že jsem měl mrtvici?
ochrnutí poloviny obličeje a skles ústního koutku na jedné straně tváře. potíže s mluvením či porozuměním řeči (postižený člověk může působit až zmateným dojmem) porucha rovnováhy a koordinace pohybů závratě s nucením na zvracení anebo se zvracením.Mezi typické příznaky cévní mozkové příhody patří:

  1. bolest hlavy,
  2. neostré, rozmazané vidění,
  3. pokles ústního koutku nebo očního víčka,
  4. nesrozumitelná řeč,
  5. slabost horní nebo dolní končetiny,
  6. ztráta koordinace těla a závratě,
  7. obrna jedné poloviny těla.

Z fyziologických parametrů považuje Haršány za nejdůležitější faktor zvyšující riziko mrtvice vysoký krevní tlak. Zhruba 77 procent pacientů, kteří utrpěli cévní mozkovou příhodu, mělo krevní tlak vyšší než 140/90 milimetrů rtuťového sloupce (mm Hg).

Jak poznat na těle mozkovou prihodu : Ochrnutí končetin, či tváře na jedné polovině těla, potíže s vyjadřováním a porozuměním, rozmazané vidění, ztráta koordinace, prudká bolest hlavy, nebo zdánlivá zmatenost – to vše jsou příznaky CMP. V takovém případě musíme ihned volat RZP na čísle 155 nebo 112.

Co dělat když má někdo mrtvici

Neprodleně volat na linku 155! Je důležité dostat pacienta co nejdříve do péče odborníků. Časové okno je 4 a půl hodiny (v některých případech až 6 hodin).

Kdy dochází k mozkové mrtvici : Mezi nejčastější mechanismy, jež stojí za vznikem náhlé mozkové mrtvice, patří: mozková trombóza, embolie a krvácení do mozku. Téměř v polovině případů je na vině trombóza, tedy ucpání cév trombem usazeným na stěně mozkové tepny. Následky jsou stejné jako u embolie, tj. přerušení zásobování části mozku krví.

Pacient působí zmateně, nerozhodně, dezorientovaně. * Porucha chůze a udržení rovnováhy. * Prudká bolest hlavy. * U nejtěžších typů může člověk ztratit i vědomí.

Co je mrtvice a jak k ní dochází

Je vlastně okamžitým porušením krevního oběhu v mozku. Přitom dojde k poškození tkáně mozku. Toto poškození je nevratné. Pokud má být léčba postiženého úspěšná, musí být zahájena včas.

Co se stane při mrtvici

Mrtvice způsobuje nevratné poškození mozkové tkáně a dochází tak ke zhoršení či celkovému narušení vnímání, pohybů, ale i dalších tělesných funkcí, jež jsou kontrolovány mozkem. Na následky CMP umírá až 30 % pacientů.Stejně jako ostatním chorobám lze i mrtvici předcházet. Zdravý životní styl, dostatek pohybu, nekuřáctví, vyhýbání se stresu a pravidelné prohlídky u lékaře patří k základním zásadám, jak se této choroby vyvarovat.Významnými faktory vzniku mrtvice je nezdravý životní styl, který provází chronický stres, nedostatek pohybu a poruchy spánku, dále kouření a strava s vysokým obsahem cukrů a živočišných tuků. Důsledkem bývá vysoký krevní tlak, cukrovka a zvýšená hladina krevních tuků.

Zdravý životní styl (fyzický pohyb, zdravý jídelníček, správná tělesná hmotnost a vyhýbání se tabákovým výrobkům) je jedním ze základních předpokladů dlouhověkosti v dobré kondici. A samozřejmě nesmíme zapomínat na dlouhodobý stres, který má zásadní vliv na kardiovaskulární onemocnění.

Co se deje v mozku při mrtvici : Během mrtvice přestanou být mozkové buňky zásobeny okysličenou krví a brzy začínají odumírat. Dochází tak ke ztrátě mozkových funkcí, které postižená část kontroluje — např. centra pohybu, řeči či zraku. Častými následky pak bývají invalidita, porucha řeči, porucha paměti, omezená hybnost.

Jak žít po mrtvici : V závislosti na rozsahu poškození mozku v důsledku nedokrvení během CMP je tělesná a duševní výkonnost pacientů více či méně omezena. V mnoha případech dochází k paralýze nebo snížené funkci jedné ruky a/nebo nohy. Kromě toho mohou nastat poruchy řeči nebo zraku, případně potíže s polykáním.

Jak dlouho se žije po mrtvici

Třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Třetina umírá do jednoho roku a výhled pětiletého přežití má zhruba polovina pacientů. Pětina z nich pak trpí poruchou chůze, 45 % je ochrnutých na polovinu těla a 40 % pacientů je závislých na pomoci druhých.

Charakteristickým znakem cévní mozkové příhody je náhlé ochrnutí jedné strany těla – například bezdůvodný mimovolný pokles paže, koutků úst, nebo náhlé problémy při vstávání. Příznakem paralýzy může být také náhlý pád bez jasného vnějšího důvodu.Následky mrtvice postihují nejen nemocného, ale i jeho nejbližší. Zdravotní a psychické problémy, které vzniknou v důsledku poškození mozku, zahrnují problémy s mluvením a porozuměním řeči, potíže se sebeobsluhou, omezenou hybnost, depresi vyplývající z pocitu závislosti na druhých a změny osobnosti, někdy i demenci.

Jak vypada clovek po mrtvici : Náhlá slabost či ochrnutí obličeje, paže nebo nohy, zejména na jedné straně těla. Náhlé zmatení, potíže s mluvením nebo porozuměním. Náhlé problémy s viděním v jednom nebo obou očích. Náhlé potíže s chůzí, závratě, ztrátou rovnováhy nebo koordinace.